Anticonceptionale - efecte asupra hormonilor

22-07-2014
Katia5
Nu este medic/terapeut
Katia5
Buna ziua. Am o rugaminte / intrebare in legatura cu inceperea administrarii de anticonceptionale - din nou.
Am fost diagnosticata cu ovare polichistice la varsta de 17 ani si mi s-a recomandat Yasmin de catre un medic ginecolog. Le-am luat vreo 6 luni, timp in care m-am ingrasat vreo 7kg. Am renuntat la ele caci imi dadeau migrene si am decis sa ma duc la un medic de la planning familiar ce mi-a recomandat Artizia.
Ceva mai tarziu, am apelat la un endocrinolog, care mi-a facut analize hormonale (TSH, Progesteron, Estradiol, etc) si a ajuns la concluzia ca hormonii androgeni predomina si ca nu este bine - motiv pentru care mi-a recomandat sa iau Diane 35 impreuna cu Androcur. Toate bune si frumoase, pana in mai 2013 cand am decis sa iau o pauza.
Am reluat Diane 35 in decembrie 2013 si nu mai mi-au priit, aveam greturi si dureri de cap insuportabile, am luat iar in greutate asa ca le-am schimbat cu Milligest pana in aprilie, cand am luat, din nou, o pauza pana in prezent.
As vrea sa incep din nou administrarea, dar acum a intervenit o alta problema. Sunt diagnosticata cu SOP, sub tratament cu Metformin, lucru care nu stiu daca are vreo influenta asupra viitoarelor anticonceptionale.
Asa ca, intrebarea mea este: Avand in vedere ultimile analize (le voi scrie la sfarsitul postului) si tratamentul cu Metformin, ce combinatie de hormoni ar fi eficienta (cu mai putine efecte adverse...) ?
Multumesc frumos !
TSH - 1, 50 (interval de referinta 0.4 - 4)
free T3 - 3.26 (interval de referinta 2.5 - 4.3)
T4 (tiroxina totala) - 9.52 (interval de referinta 5.1 - 14.1)
Progesteron - 0.350 (interval de referinta 0.2 - 12.8)
Proclatina - 9.15 (interval de referinta 1.9 - 25)
Estradiol - 32.0 (interval de referinta 160)
FSH - 11.3 (interval de referinta 2.8 - 11.3)
Testosteron - 0.26 (interval de referinta 0.084 - 0.481
DHEA-S - 210.4 (interval de referinta 148 - 407)
LH - 5.96 (interval de referinta 1.1 - 11.6)
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul