Anticonceptionale expirate??

21-01-2008
dyanapopey
Nu este medic/terapeut
dyanapopey
Am si eu ink o mik problema.Am fost plecata din tara si nu am reusit sa imi iau o noua folie de anticonceptionale si acestea pe care le-am inceput de o saptamana jumatate expira luna aceasta.Vroiam sa va intreb dak mai sunt valabile sau trebuie sa ma protejez si de luna viitoare sa iau altceva?Acum iau lo femenal si as dori sa le schimb.nu am reusit sa ajung ink la medic si la farmacie nu au stiut ce sa imi spuna knd le-am intrebat dak pot sa schimb anticonceptionalele, imediat dupa ce am terminat folia de lo femenal sau trebuie mai intai sa fac o luna pauza?Sper sa imi raspundeti cat mai repede k e cam urgent.va multumesc
1 comentarii
0
21-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) Sunt sigure încă 6 luni după data înscrisă ca dată a expirării.
2) Noul contraceptiv se ia după terminarea foliei cu vechiul contraceptiv şi pauza obişnuită de 7 zile.
Adaugă un comentariu / răspuns