Anticonceptionale + fumat, au vreo interactiune?

28-01-2011
BELLAJANE_10
Nu este medic/terapeut
BELLAJANE_10
Am fost la 2 medici ginecologi, pt un control de rutina, ambii mi-au recomandat anticonceptionalele Yasmin, fara nici un fel de anlaiza, de unde pot stii ca acestea sunt bune pt mine.
Mentionez k si fumez, un pachet la 2-3 zile, au vreo intereactiune cu anticon, acum sau un timp???

Multumesc
3 comentarii
0
28-01-2011, ora 12:09
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Din pacate rar se fac analize exclusiv pentru prescrierea anticonceptionalelor. Am observat si eu asta.
Am luat cam 3 ani Yasmine. Fumam si eu.Nu mai iau de vreo 3 luni.Si nici nu mai fumez

Aveam migrene de doua ori pe luna, cel putin..Un medic mi-a spus ca presupune ca ar fi de la anticonceptionale plus fumat. Nu e o combinatie prea buna. Unii au efecte adverse, altii nu, partea proasta e ca nu ai cum sa prevezi de care parte a baricadei vei fi.
0
28-01-2011, ora 12:23
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Nu stiu daca ai urmarit ieri stirile, dar o deputata de 38 de ani a murit de tromboza la creier din cauza anticonceptionalelor si a fumatului, E foarte periculos, exista risc de tromboza!
Daca nu te poti lasa de fumat, gaseste alta metoda contraceptiva!
sanatate
0
29-01-2011, ora 02:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1) Anticonceptionalele se prescriu initial fara analize, deoarece analizele se fac atunci cand este nevoie de analize, iar in acest caz nu este nevoie.
2) Atat fumatul, cat si anticonceptionalele cresc riscul de accidente tromboembolice. Impreuna, efectul este sinergic (adica mai mare decat fiecare factor de risc in parte).
3) Celelalte reactii adverse de temut ale anticonceptionalelor (cancerul de san, de col, de ficat si de colon, dismetabolismele si sterilitatea) nu sunt influentate de fumat, adica gradul de expunere la ele este acelasi, si daca fumati si daca nu fumati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul