Anticonceptionale luate inainte de ciclu

07-10-2015
AndreyaD
Nu este medic/terapeut
AndreyaD
Buna seara. Am o intrebare, i-au anticonceptionale Microgynon, de ani buni, nu am avut probleme cu ele. Am legat 2 blistere acum 4 luni pentru o vacanta. Ulterior mi-a venit perioada normal. A trebuit sa plec din tara si am facut pauza la ele. In prima luna de pauza nu mi-a venit deloc perioada, in urmatoarea luna, acum mi-a venit o usoara sangerare si am inceput sa iau anticonceptionalele din nou din prima zi, , a ciclului'. Problema este ca sangerarea nu a continuat si am luat in continuare pastilele, acum dupa 2 saptamani mi-a revenit sangerarea. Ce ar trebui sa fac, sa renunt la blisterul existent care l-am luat si sa incep acum altul nou, sau sa continui sa le iau.? In toata perioada asta am facut sex protejat pentru ca nu am stiut daca isi fac efectul sau nu. Tin sa precizez am facut test de sarcina a fost negativ. Multumesc frumos
1 comentarii
0
07-10-2015, ora 14:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai bine nu le mai folositi, daca doriti. Produc 1-2 avorturi timpurii pe an.
Se depoziteaza in ficat in proportie de 40 %.
Au produs atatea efecte secundare dupa ce nu au mai fost luate incat in Germania doctorii nu au voie sa prescrie mai mult de 8 luni, prin lege.
Intrati pe subiectele mele la Marturii despre anticonceptionale si parcurgeti cateva opinii de acolo cand aveti timp.
Prezervativul e singurul care nu provoaca avort timpuriu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul