anticonceptionale, sangerari mici dupa actul sexual

10-01-2010
inimioara
Nu este medic/terapeut
inimioara
bunA ziua! am si eu o intrebare: este normal sa mai existe unele mici sangerari dupa actul sexual daca iau anticonceptionale logest?mi s-a intamplat de 2 ori, nu a fost mult sange, foarte putin! anticonceptionale iau de aprox 5 luni. va multumesc!
6 comentarii
0
10-01-2010, ora 20:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este normal, trebuie sa faci un consult ginecologic si un test Papanicolau.
0
10-01-2010, ora 20:21
norita
Nu este medic/terapeut
norita
Buna seara.vreau sa va intreb daca pot incepe iar sa iau anticonceptionale karissa dupa o pauza de aprox 5 luni?(aceasta pauza a fost pt ca am avut BIP, poate sa fie una din cauze?)stiu k se iau din prima zi de menstruatie si de aceea va rog sa raspundeti rapid, deoarece maine trebuie sa mi vina menstra.
0
10-01-2010, ora 20:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@norita: daca vrei sa stii daca BIP a fost cauzata de contraceptiv, nu, acesta nu da inflamatii pelvine. Ai tratat BIT, acum te simti bine? Poti incepe de maine sa iei Karissa.
0
10-01-2010, ora 21:12
norita
Nu este medic/terapeut
norita
Da, ma simt bine, nu mai am nici o problema, insa imi fac batai de cap cu intarzierea menstruatiei(am intarziere si de 20-25 de zile, ultima menstr a fost cu intarziere de 8 zile si sper sa nu se mai intample de acum in colo, asta e unul dintre motivele pt care vreau sa iau karissa, celalalt fiind pt contraceptie.)
0
12-10-2010, ora 12:38
dcm
Nu este medic/terapeut
dcm
vreau sa stiu cat de repede isi fac efectul anticonceptionalele(diane), adica daca azi incep sa iau pastila dupa pauza de 7 zile, pot avea un contact sexula in aceeasi zi???va multumesc
0
28-02-2011, ora 16:46
dyana16
Nu este medic/terapeut
dyana16
buna ziua, am si o nelamurire: am luat anticonceptionale 2 ani jumatate si acum le-am intrerupt ca am inteles ca trebuie sa faci pauza dupa o perioada mai indelungata, problema e ca trebuia sa-mi vina mentruatia si inca nu mi-a venit, dupa calculele mele a intarziat cam 4 zile, ce ar trebui sa fac, sa merg la un doctor sau sa mai astept pt ca am vazut ca aceasta reactie este des intalnita, ast un rasp, multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Sangerarea - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sânge în scaun
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.