anticonceptionale, secretie maronie

26-05-2006
criptic_fire
Nu este medic/terapeut
criptic_fire
acum cateva zile am inceput sa iau desorelle.este normal sa am o secretie maronie? ce efecte negative pot aparea?
4 comentarii
0
26-05-2006, ora 00:00
lethal
Nu este medic/terapeut
lethal
nu stiam ca au un astfel de efect advers.. :-s ma gandeam sa incep si eu sa iau, dar acuma nuj ce sa cred, ar trebui sa facem o vizita la un ginecolog sau ceva.. ca sa nu facem vreo prostie. btw tu le-ai luat cu prescriptie sau doar asa de capul tau?
0
30-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Ce ti se intimpla tie se numeste spotting, este o singerare usoara, deranjanta, recunosc, dar de loc periculoasa. Se poate intimpla in primele 2-3 luni de administrare a contraceptivelor. Asadar nu vor aparea nici un fel de efecte negative, medicul care ti le-a prescris ar fi trebuit sa-ti povesteasca despre asta.
Consultatia de planning familial la debutul utilizarii contraceptivelor are un rol foarte important de aceea nu este de loc indicat sa se sara peste ea!
0
08-06-2006, ora 00:00
adeeadeea
Nu este medic/terapeut
adeeadeea
Buna ziua! Am o relatie stabila de 3 ani. Pana acum am folosit prezervativul.O singura data ne-am speriat ca s-a spart, nu a trecut nici un sfert de ora si am luat Postinor2. Aceasta a fost atunci singura problema. Acum insa, ne-am hotarat sa iau anticonceptionale. Am fost la un medic ginecolog, la un cabinet de Planyng Familial, unde mi-a completat un formular, punandu-mi mai multe intrebari. Cand mi-a venit menstruatia prima data, daca am avut fel si fel de boli in copilarie... etc... Apoi mi-a luat tensiunea, mi-a palpat sanii, abdomenul... Si spre final mi-a recomandat Logest. M-am dus la farmacie si l-am luat. Diseara trebuie sa iau prima tableta, caci dupa ce am venit de la cabinet, mi-a venit ciclul. :) Intrebarea care ma macina este: de ce dupa doar cateva intrebari si-un control mi-a recomandat pastilele? Nu trebuiau si analize... sau control ginecologic (vaginal)... etc? Adica ajunge atat? Tot ce ii specificasem eu medicului a fost ca nu vreau sa ma ingras de la pastilele pe care urma sa mi le recomande. A doua intrebare a mea este, ca am vazut fata de altele ca au o doza de hormoni destul de slaba, de scazuta. Nu ma prea pricep.. in ce conteaza dozajul de hormoni? Altele au un dozaj mult mai mare... Adica, chiar daca au acest mic dozaj de hormoni, ma pot proteja 99% in relatiile sexuale? Am de ce sa imi fac griji? Sunt fricoasa din fire... :) Credeti ca mi le-a prescris asa dupa ureche.. sau... chiar este ok? Ma gandesc ca sunt eu prea exagerata. Logest sunt niste anticonceptionale de incredere? Care este riscul folosirii lor in prevenirea sarcinii? Va rog mult de tot sa imi raspundeti la toate aceste intrebari caci sunt extrem de fricoasa si nerabdatoare sa... aflu odata ceea ce ma macina. Mentionez ca este pentru prima data cand folosesc anticonceptionale. Va multumesc enorm!
0
08-06-2006, ora 00:00
adeeadeea
Nu este medic/terapeut
adeeadeea
Buna ziua! Am o relatie stabila de 3 ani. Pana acum am folosit prezervativul.O singura data ne-am speriat ca s-a spart, nu a trecut nici un sfert de ora si am luat Postinor2. Aceasta a fost atunci singura problema. Acum insa, ne-am hotarat sa iau anticonceptionale. Am fost la un medic ginecolog, la un cabinet de Planyng Familial, unde mi-a completat un formular, punandu-mi mai multe intrebari. Cand mi-a venit menstruatia prima data, daca am avut fel si fel de boli in copilarie... etc... Apoi mi-a luat tensiunea, mi-a palpat sanii, abdomenul... Si spre final mi-a recomandat Logest. M-am dus la farmacie si l-am luat. Diseara trebuie sa iau prima tableta, caci dupa ce am venit de la cabinet, mi-a venit ciclul. :) Intrebarea care ma macina este: de ce dupa doar cateva intrebari si-un control mi-a recomandat pastilele? Nu trebuiau si analize... sau control ginecologic (vaginal)... etc? Adica ajunge atat? Tot ce ii specificasem eu medicului a fost ca nu vreau sa ma ingras de la pastilele pe care urma sa mi le recomande. A doua intrebare a mea este, ca am vazut fata de altele ca au o doza de hormoni destul de slaba, de scazuta. Nu ma prea pricep.. in ce conteaza dozajul de hormoni? Altele au un dozaj mult mai mare... Adica, chiar daca au acest mic dozaj de hormoni, ma pot proteja 99% in relatiile sexuale? Am de ce sa imi fac griji? Sunt fricoasa din fire... :) Credeti ca mi le-a prescris asa dupa ureche.. sau... chiar este ok? Ma gandesc ca sunt eu prea exagerata. Logest sunt niste anticonceptionale de incredere? Care este riscul folosirii lor in prevenirea sarcinii? Va rog mult de tot sa imi raspundeti la toate aceste intrebari caci sunt extrem de fricoasa si nerabdatoare sa... aflu odata ceea ce ma macina. Mentionez ca este pentru prima data cand folosesc anticonceptionale. Va multumesc enorm!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Secrețiile vaginale
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •