anticonceptionale - sfaturi, pareri

12-12-2013
Rusu Cristina
Nu este medic/terapeut
Rusu Cristina
Buna seara.as avea si eu o intrebare, as dori sa incep sa iau anticonceptionale si stiu ca e bine inainte sa ceri o parere.am citit mult dar nu stiu care pt ca sunt foarte multe.va rog din suflet daca imi puteti da un sfat.va multumesc si astept un raspuns dle doctor
4 comentarii
0
12-12-2013, ora 12:07
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca nu vrei sa ramai insarcinata, sa ai dureri la menstruatie, daca vrei ca sangerarea sa aiba un flux mai mic, sa vina mereu la aceeasi ora, sa nu te ia niciodata prin surprindere, atunci iei pilule contraceptive.

Unele femei se confrunta cu stari de greata. dureri de cap, tensiune la nivelu sanilor, insa toate acestea dispar dupa prima luna. De asemenea unele femei femei se confrunta cu dereglari hormonale cand renunta la pilule, pe cand altora pilulele le rezolva dereglarile hormonale. Depinde de fiecare organism, numai daca incerci vei afla cum reactioneaza corpul tau.

Este bine sa faci pauza o luna la fiecare 6 luni, asta pentru ficat si foarte importanat, odata inceput un blister trebuie sa iei toate pilulele pana la sfarsitul foliei indiferent daca iti e rau, pentru ca daca le intrerupi iti vei cauza dereglari hormonale.
0
12-12-2013, ora 17:27
Rusu Cristina
Nu este medic/terapeut
Rusu Cristina
Da asta vreau dar nu am fost la un medic pt a-mi spune de care sa iau.si nu stiu de care.ms pt raspuns
0
12-12-2013, ora 20:29
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
nu se cere "o parere". se merge la o consultatie, iti pune niste intrebari, iti da sa faci niste analize (daca este un doctor bun). in niciun caz sa nu mai ceri sa ti se recomande pe net un medicament, fie si el APARENT inofensiv ca pilulele contraceptive. niciun doctor care isi stie meseria nu va face asta, plus ca pe net poti sa dai peste multi nebuni care se pot da drept medici...
0
12-12-2013, ora 22:38
Rusu Cristina
Nu este medic/terapeut
Rusu Cristina
Stiu dar am vz ca este si un medic care rasp la intrebari.de aceea am cerut o parere.oricum ms pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •