anticonceptionale si ficatul?
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Este adevarat ca anticonceptionalele ataca ficatul? eu iau de 2 ani fara intrerupere si farmacista mi-a recomandat sa iau niste pastile hepato-protectoare..Este indicat sa fac o pauza si sa iau aceste pastile? Mentionez ca iau Logest, m-ati putea sfatui si pe mine??
Va multumesc mult! O zi buna!
Va multumesc mult! O zi buna!
4 comentarii
da, este adevarat, este stiut ca pastilele luate multa vreme pot produce si tumori de ficat si probleme cu fierea si multe alte neplaceri. nu cred ca e cazul dvs de vreme ce luati doar de 2 ani, dar luati si hepatoprotectoare si faceti si pauza o data pe an macar 2 luni
esti cretin(a)??? lasa femeia sa faca pauza si sa faca totul bine pentru sanatatea ei. nu mai da sfaturi cretine...
Iau anticonceptionale logest de 1 an fara intrerupere, as vrea sa fac niste analize de sange pt a vedea in ce masura au daunat (ficat, glanda tiroida). Mentionez ca acum am 18 ani si acum 3 ani am avut un inceput de glanda tiroida dar am tinut tratament. Acum vad ca am crescut in greutate si excesul de sebum este prezent in corpul meu.. Ce analize exacte trebuie sa fac ca sa ma asigur ca antibebe nu au efect negativ asupra hormonilor/ficatului/glandei???
va rog din suflet astept un raspuns!
Va multumesc anticipat!
va rog din suflet astept un raspuns!
Va multumesc anticipat!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2despre anticonceptionale plsturi evra
- 3de 2 ani am o durere, in partea dreapta, in zona ficatului
- 1ficat marit
- 2Intrebare: anticonceptioanele scad efectul tratamentului pentru acnee?
- 6nevoie de pareri... care sunt cele mai bune anticonceptionale?
- 10intepaturi f mari la ficat
- 3contraceptive Logest... cat timp e protejata?
- 10De ce boala de ficat sufar? E ficatul meu mare?
- 3Influenteaza nurofenul efectul anticonceptionalelor?
- 4iau pentru prima data anticonceptionale
- 0Anticonceptionale si efectul lor dupa 6 zile de la luarea unui medicament care diminueaza
- 2anticonceptionale si voma
- 1reactii adverse la anticonceptionale?
- 3Anticonceptionale Logest
- 1Anticonceptionale
- 1Schimbare ora anticonceptionale
- 0Prevenirea sarcinii
- 8Ecografie
- 0Logest și Escapelle
- 0Anticoncepționale luate înainte cu câteva zile înaintea menstruației
Mai multe informații despre: Ficatul anticonceptionalele
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
