Anticonceptionale Yasmin-lamuriti ma si pe mine!!!

12-04-2009
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Este prima data cand folosesc anticonceptionale...Medicul meu ginecolog mi-a recomandat Yasmin, pe reteta(de la medic) scrie sa incep sa le iau din a doua zi de menstra, farmacista mi-a zis sa le iau din prima zi...Deci, cum procedez?
Va rog sa-mi explicati si mie cum le iau, dupa cat timp sunt protejata, in pauza aceea de 7 zile trebuie sa-mi vina, urmatoare folie cum o iau? Va rog, spuneti-mi si mie ce ar mai trebui sa stiu.
Mai am o problema...ma ingras de la ele?
Multumesc!
2 comentarii
0
12-04-2009, ora 20:17
dear
Nu este medic/terapeut
dear
ia-le cum ti-a spus medicul! iti fixezi o ora la care incepi de obicei seara.in primele 10 zile te protejezi suplimjentar (ca sa fi mai sigura te poti proteja pina treci de perioada fertila) apoi dupa terminarea foliei la 2-3-4 zile iti vine menstruatia si incepi din prima zi (asa cum ai inceput si prima data sa le iei)
cu ingrasatul poate fi o idee preconceputa dar depinde de fiecare organism majoritatea nu se ingrasa
0
13-04-2009, ora 08:39
dear
Nu este medic/terapeut
dear
pardon incepi iar din a 2-a zi de cind iti vine menstruatia sau din a cite-a zi ai inceput prima data sa iei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul