anticonceptionale yaz

01-03-2012
valentina28
Nu este medic/terapeut
valentina28
Buna seara
As dori sa fac o intrebare, si sper sa primesc cat mai repede un raspuns din partea dvs.
Urmez metoda contraceptiva cu anticonceptionale yaz din luna noiembrie, iar ieri seara trebuia sa fi luat pastila corespunzatoare zilei de marti insa am uitat, si am luat-o astazi dar dupa mai bine de 12 ore, cam in jur de 14-15 ore dupa, am luat pastila care corespundea zilei de ieri! in aceasta seara am luat urmatoarea pastila la ora normala, dar as dori sa stiu cum trebuie sa procedez in zilele urmatoare. fac precizarea ca sunt la al 3 lea rand al blisterului, anume in a 17-a zi astazi, iar ieri ar fi fost a 16-a !
cum va trebui sa iau cele 4 pastile albe saptamana viitoare si daca voi fi in continuare protejata in timpul actului sexual viitor, si daca sunt protejata si in ceea ce priveste actul sexual avut acum cateva zile, cu precizie 3 zile!
va multumesc anticipat, si astept cu nerabdare raspunsul dvs!
cu respect, valentina!
15 comentarii
0
01-03-2012, ora 07:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu ati iesit de sub protectie, cu atat mai mult cu cat contactul sexual la care va referiti a avut loc cu 3 zile INAINTE ca uitarea sa se produca.
0
01-03-2012, ora 13:54
valentina28
Nu este medic/terapeut
valentina28
Buna ziua, va multumesc pt. raspunsul dvs prompt, dar as mai vrea sa va intreb Cum ar trebui sa iau in continuare pastilele yaz! In carticica pastilelor sunt informata de Cum ar trebui sa procedez, insa as fi mai linistita daca as primi si sfatul dvs! In asteptarea raspunsului va multumesc si va urez o zi cat mai buna!
0
01-03-2012, ora 23:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie sa luati pilulele exact ca si cand nu ar fi intervenit episodul descris. Deci, in fiecare zi luati o pilula. Dupa terminarea pilulelor active, aveti de luat pilulele placebo. Dupa terminarea lor, incepeti folie noua. Ziua din saptamana in care trebuie sa incepeti folie noua este mereu aceeasi. Sa presupunem ca ati inceput, pentru prima data, sa luati hormonii intr-o zi de miercuri. Aceasta inseamna ca, de fiecare data cand incepeti folie noua, acerst lucru va trebui facut miercurea.
Acum este mai limpede ?
0
05-05-2012, ora 23:01
alexandra900
Nu este medic/terapeut
alexandra900
Si eu am avut o mica problema(sa spun asa) cu aceste anticonceptionale..le-am luat timp de vreo 6 luni la recomandarea medicului pentru o dereglare hormonala..le-am intrerupt 2 luni (nu le-am luat la timp) si le-am reluat in luna martie..insa, desi am luat toate pastilele roz cu substanta activa in timpul lunii martie asa cum trebuie, menstruatia mi-a intarziat vreo 2 zile..adica teoretic ar mai fi fost inca 2 pastile placebo fata de cele 4 din blister.In timpul celor 2 zile am avut un contact sexual in timpul caruia s-a rupt prezervativul.Menstruatia mi-a aparut in ziua urmatoare contactului, dar totusi sunt confuza.Nu stiu daca pastilele au mai avut efect si menstruatiile din luna martie si aprilie(am avut si in aprilie menstruatie, eu continuand sa iau pastile)au fost de fapt altceva si sa fi ramas insarcinata.

*greseala mea a fost ca nu am luat anticonceptionalele imediat dupa ce am terminat blisterul cu cele 4 pastile placebo si am asteptat sa-mi vina menstruatia care mi-a intarziat 2 zile (nu stiu care sunt motivele, dar o sarcina era exclusa pana in ziua cu 'accidentul')

Intrebarea mea ar fi care sunt sansele sa fi ramas insarcinata dupa acel incident cu toate ca am luat pastilele roz in fiecare zi, fara sa fi omis vreuna si daca s-ar putea sa-mi explicati de fapt, ce se intampla cu ovulatia in timpul administrarii acestor medicamente?

Multumesc anticipat si sper sa primesc un raspuns cat mai curand.
0
06-05-2012, ora 00:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ati avut mare noroc sa luati tocmai yaz. Acesta este un anticonceptional putin atipic, la care pauza este de doar 4 zile. In felul acesta, v-ati incadrat in cele 7 zile de pauza obisnuite daca ati fi luat orice alt anticonceptional, astfel incat sansele de a fi ramas insarcinata sunt foarte mici, ca sa nu zic zero.

Aceste medicamente au un triplu mecanism de actiune. In timpul administrarii anticonceptionalelor orale combinate, ovulatia este, de regula, suspendata. Activitatea ciclica ovariana este oprita. Daca, totusi, ovulatia are loc, spermatozoidul este blocat la nivelul colului de secretia modificata datorita componentei progesteronice. Daca, totusi, spermatozoidul trece de aceasta bariera si fecundeaza ovulul, embrionul rezultat nu se poate cuibari in uterul ai carui pereti sunt subtiati de componenta estrogenica si este avortat. Deci, avem un mecanism principal: inhibarea ovulatiei si doua ajutatoare: efectul de bariera si inhibarea nidatiei (cuibaririi).
0
06-05-2012, ora 10:57
alexandra900
Nu este medic/terapeut
alexandra900
Cand spuneti cele 7 zile de pauza obisnuite in cazul oricarui alt medicament de acest fel, va referiti la timpul necesar ca ovulatia sa-si reia cursul normal?(in cazul in care pastilele sunt intrerupte)

Specific ca nu am mai luat alte anticonceptionale in afara de yaz.
Multumesc ca ma scoateti din ceata!
0
06-05-2012, ora 14:07
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Intre două folii de anticonceptionale, protectia se mentine deplina daca intervalul dintre ele nu trece de 7 zile. Daca trece de 7 zile, nivelul de protectie incepe sa scada rapid, cu fiecare zi.

Dupa intreruperea anticonceptionalelor, adica dupa luarea ultimei folii neurmate de nimic, iesiti de sub protectie chiar de a doua zi. Ovulele stau precum caii in block-starturi, iar ovulatia poate avea loc la numai cateva zile, fara sa existe celelalte doua mecanisme de care v-am vorbit si care fac ca fie spermatozoizii sa nu ajunga la ovul, fie, daca ajung, embrionul sa nu se poata implanta.
0
06-05-2012, ora 20:14
alexandra900
Nu este medic/terapeut
alexandra900
Am inteles despre ce e vorba.Multumesc inca o data pentru raspunsurile clare !

Oricum imi place sa ma documentez si sa stiu ce se petrece cu corpul meu si as mai avea multe lucruri de intrebat si de clarificat, dar n-as vrea sa exagerez cu intrebarile.

O seara buna!
0
11-06-2012, ora 16:36
adriana loredana
Nu este medic/terapeut
adriana loredana
buna ziua am o intrebare.azi e luni.io trebuia sa iau pastila Yasminelle ieri seara la 19:20.am luato azi la 13:30.ce trebuie sa fac?am mare nevoie de ajutor..Vreau sa stiti ca mai sunt 2 zile sa termin tableta, deci sunt in a treia sapt.e riscu prea mare ?va rog astept raspuns.multumesc anticipat.
0
11-06-2012, ora 17:57
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
ai depasit cele 12 ore in care puteai s ao iei oricand si erai protejata, acum insa iti trebuie 7 zile de protectie suplimentara, avand in vedere ca mai ai 2 pastile ia-le pe ultimele doua pe urma cand faci pauza foloseste protectie suplimentara si pe urma 5-7 pastilute din urm folie trebuie sa iei si pe urma abia esti protejata...succes
0
13-06-2012, ora 11:33
ely_86
Nu este medic/terapeut
ely_86
Buna ziua, am si eu o intrebare, am inceput din luna mai de pe data de 15 anticonceptinalele si le-am luat in fiecare zi la ora 10:30 dimineata nu mi-a scapat nici o pastila, le-am terminat pe data de 9 luna asta adica samata si mie imca nu mi-a venit menstruatia.In timp ce am luat anticonceptionalele prietenul meu sa terminat in mine de cateva ori.Este posiil sa fi ramas insarcinata?
0
04-03-2014, ora 10:44
loricikd2
Nu este medic/terapeut
loricikd2
Buna ziua. Iau anticonceptionale Yaz, iar aseara, dupa o ora si jumatate dupa ce am luat pastila (a 4 a din blister) am avut diaree. Nu am mai luat alta pastila dupa aceea. Ar fi bine sa procedez astfel? Si anume, sa iau astazi pastila normal si in urmatoarele 7 zile sa folosesc protectie suplimentara. Faptul ca pastila de aseara nu a fost absorbita imi afecteaza protectia pentru toata durata blisterului, sau e suficient doar pt 7 zile sa ma protejez si sa iau restul pastilelor in continuare desi se poate considera neluata cea de aseara? Mentionez ca nu am avut nici un contact sexual aseara. Astept urgent un raspuns va rog.
0
24-04-2014, ora 22:18
liliana lili
Nu este medic/terapeut
liliana lili
buna seara am si eu o problema e prima luna cand iau anticonceptionale yasmine si am inceput din prima zi a menstruatiei de la ora 20:00 si am repetat sa le iau in fiecare seara la acceasi ora dar am avut scurgeri de culoare maroniu fooarte putin...nu am terminat sa iau tot blisterul si mia venit menstruatia si am luat in continuare deoarece nu am fost sigura daca e o sangerare normala sau ciclu ce trebuie sa fac?un raspuns de la un medic va rog multumesc :(
0
30-04-2014, ora 21:08
Lori1751
Nu este medic/terapeut
Lori1751
Buna ziua! Am luat din greseala aseara 2 pastile de anticonceptionale Yasmin, deoarece am crezut ca am uitat sa iau cu o seara inainte si eram si foate grabita si nu am fost atenta. As dori sa stiu daca in aceasta seara iau pastila sau o iau abia maine. Va multumesc!
0
15-12-2014, ora 18:53
roxanaele
Nu este medic/terapeut
roxanaele
Buna seara am o intrebare iau anticonceptionale yaz dar in ultima luna mia venit menstruatia in a 28 zi si mia curs foarte putin sange.am inceput si am inceput o noua folie de pastile.intrebarea este daca este posibil sa fiu insarcinata?si mentionez k nu am uitat nici o pastila leam luat asa cum trebuie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •