anticonceptionalele pot reduce pilozitatea excesiva?

31-05-2013
Loredana Popa
Nu este medic/terapeut
Loredana Popa
buna ziua.am citit ca anticonceptionalele pot reduce pilozitatea excesiva.pot spune ca eu o am pe fata si ma simt foarte jenata oricate metode de epilare folosesc se vede urat.as dori sa stiu daca este adevarata afirmatia pe care am citit-o si cum se numesc acele anticonceptionale.m-as duce la medic dar cand am fost cu o prietena si se uita foarte urat chiar daca avem 18 ani.nu as mai indrazni sa merg si eu.va multumesc pentru intelegere!
3 comentarii
0
02-06-2013, ora 00:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In anumite cazuri de pilozitate de acest fel, anticonceptionalele sunt una dintre variantele de tratament. Pe de alta parte, avand in vedere reactiile adverse care apar mai ales la folosirea lor timp indelungat, nu as spune ca reprezinta, in general, metoda de prima alegere.

Ceea ce ar trebui facut la dv este un diagnostic mai precis: e vorba de un adevarat hirsutism, adica de o boala, sau doar de o mica problema cosmetica, ce ar putea avea solutie dermato-cosmetica (epilare laser, de exemplu). Deci, tot la medicul dv trebuie sa mergeti. Iar daca se uita urat la dv (lucru care mi se pare asa de ciudat, incat indraznesc sa ma indoiesc de realitatea obiectiva a unei asemenea uitaturi...) atunci e foarte simplu: gasiti un alt medic, care sa se uite mai frumos.
0
02-06-2013, ora 04:57
Andreeeeea
Nu este medic/terapeut
Andreeeeea
Buna, as avea si eu 2 intrebari, am fost nevoita sa iau doua pastile de a doua zi, doua zile la rand, stiu ca nu e bine, dar au fost luate de urgenta, as vrea sa stiu daca si-au facut efectu.A doua intrebare, azi am avut sangerari toata ziua, dureri de burta de spate, am crezut ca e ciclu si am inceput sa iau anticonceptionalele, dar sangerarea s-a oprit spre seara, isi fac efectu daca nu a fost un ciclu ?Va multumesc frumos pentru raspuns !
0
03-06-2013, ora 09:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pastilele de a doua zi, daca sunt luate corect, isi fac efectul in peste 98 % dintre cazuri.
Anticonceptionalele isi fac si ele efectul, pe care e bine sa il considerati ca fiind deplin dupa a 7-a pilula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • Diferența dintre hirsutism și hiperpilozitate (și recomandări în ambele cazuri)
  •