Anticonceptionalele... pot sa le schimb?

04-12-2007
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
Buna.Iau de un an diane-35 pentru reglarea menstruatiei si pentru contraceptie, la recomandarea medicului. Am fost la control si doctorul a spus ca pot continua cu diane daca ma simt bine, ceea ce este adevarat. As vrea totusi sa le schimb pentru ca am auzit ca sunt foarte puternice. Pot sa fac pauza o luna si apoi sa incep cu yasmine fara sa mai merg la medic din nou?
6 comentarii
0
05-12-2007, ora 00:00
horica
Nu este medic/terapeut
horica
draga anca eu am luat diane 8 luni de zile fara pauza la sfatul medicului dermatolog si pe mine m-au ajutat din toate punctele de vedere, si la durerile menstruale, si la fluxul menstrual...daca vrei sa le intrerupi este alegerea ta, dar daca te simti bine nu cred ca este vreun motiv...si daca vrei sa iei altele mai bine ai merge la medic si ai intreba, k poate fi un contraceptiv usor din punct de vedere hormonal dar care poate sa nu-ti faca bine!
0
06-12-2007, ora 00:00
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
multumesc frumos!
0
06-12-2007, ora 00:00
horica
Nu este medic/terapeut
horica
draga anca chiar am aflat ca nu exista contraceptive usoare sau tari!
:)doar diferite din punct de vedere al hormonilor nu al cantitatii, si al efectelor lor.:)
0
07-12-2007, ora 00:00
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
Multumesc, dar tu de ce le-ai intrerupt?
0
07-12-2007, ora 00:00
horica
Nu este medic/terapeut
horica
le-am intrerupt pt k mai trebuie si o perioada de pauza ca la toate contraceptivele pt o detoxifiere a organismului.si medicul dermatolog mi-a prescris altele, jeanine de care se zice ca sunt super bune, dar de ex mie mi-au facut numai rau, chiar azi am fost la o consultatie pt k nu imi aparuse menstruatia in cele 7 zile de pauza.deci vezi, fiecare pers reactioneaza diferit, si ginecologul mi-a zis sa trec iar la diane 35.
0
07-12-2007, ora 00:00
anca-maricela
Nu este medic/terapeut
anca-maricela
ok!multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •