Anticonceptionalele si antibioticele

23-09-2008
Blackmya
Nu este medic/terapeut
Blackmya
As dori sa stiu daca antibioticele diminueaza efectele anticonceptionalelor... mai exact daca in cazul unui tratament cu laurina se administreaza ofloxacina, cu toate ca in prospectul anticonceptionalelor mentionate nu este pomenit acest tip de antibiotic, este diminuat sau chiar redus efectul de contraceptie al pilulelor? cat timp este nevoie de protectie contraceptiva suplimentara, in timpul administrarii anticonceptionalelor si 7 zile dupa, sau toata luna (pana la terminarea foliei)?
Multumesc.
4 comentarii
0
24-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
UNELE antibiotice scad efectul contraceptiv. Ofloxacina nu face parte din aceasta categorie.
0
05-03-2014, ora 11:20
Rozallia
Nu este medic/terapeut
Rozallia
Buna!
Va rog sa imi spuneti daca antibioticele AZITROMICINA reduc efectul contraceptivelor? Mentionez ca iau Milligest, iar azitromicina imi este recomandata in felul urmator: cate una pe zi timp de 3 zile, iar apoi pauza o saptamana. Tratament prescris timp de o luna.
Astept raspunsul medicului.
Multumesc anticipat!
0
24-03-2014, ora 12:59
theo87
Nu este medic/terapeut
theo87
Si eu folosesc Marvelon 21 si trebuie sa incep un tratament cu Codeina. Voi mai fi protejata in aceasta perioada?
0
23-11-2015, ora 07:02
Gabryela90
Nu este medic/terapeut
Gabryela90
Cefuroxim scade efectul anticonceptionalelor Karissa si ar trebui sa ma protejez suplimentar 7 zile dupa terminarea antibioticului? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul