Anticonceptionalele si glanda tiroida
Am probleme cu glanda tiroida hipotiroidism, am fost la consult la medicul endocrinolig am facut diverse analize mi-a recomandat eutirox de la o doza mica apoi ajungând la una mai mare. Ideea e ca am uitat sa intreb medicul daca as putea sa iau anticonceptionale. Eu luam karissa.Afectează cu ceva anticonceptionalele ?avand in vedere ca conţin hormoni?Multumesc
3 comentarii
Buna Ana, hipotiroidismul nu este contraindicatie pentru tratamentul cu contraceptive, dar trebuie monitorizat mai atent.
Estrogenul din anticonceptionale scade 'cantitatea' utila de hormoni tiroidieni si este posibil sa ai nevoie de o doza mai mare decat daca n-ai fi pe tratament cu anticonceptionale.
Odata ce s-a stabilit doza optima pentru tine in contextul tratamentului anticonceptional, vei avea nevoie de monitorizare regulata.
Este ciudat ca endocrinologul nu te-a intrebat de alte tratamente pe care le iei. Sau ai uitat sa mentionezi?
Estrogenul din anticonceptionale scade 'cantitatea' utila de hormoni tiroidieni si este posibil sa ai nevoie de o doza mai mare decat daca n-ai fi pe tratament cu anticonceptionale.
Odata ce s-a stabilit doza optima pentru tine in contextul tratamentului anticonceptional, vei avea nevoie de monitorizare regulata.
Este ciudat ca endocrinologul nu te-a intrebat de alte tratamente pe care le iei. Sau ai uitat sa mentionezi?
Nu am ştiut daca influenteaza asta sau nu. Medicul nu ma intrebat despre asta. Si eu aveam mai multe întrebări si am uitat saspecific
Buna ziua ! As vrea sa fac niste analize sa vad daca am ceva probleme cu glanda tiroida, vreau sa va intreb ce analize trebuie sa fac si daca pot sa le fac daca in prezent iau anticonceptionale. Am si ovare polichistice si mi frica sa nu am probleme si cu tiroida. Multumesc!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 7E posibil sa-mi intarzie ciclul pentru ca nu am mai luat luna asta anticonceptionale?
- 5Din ce cauza ma strang hainele?
- 3Cancer tiroidian?
- 13administrare logest
- 2Acnee conglobata si anticonceptionale
- 12karissa - nu am luat-o din prima zi de menstruatie
- 4Pilule luate cu intarziere!
- 11anticonceptionale terminate - menstruatie venita
- 7Nerespectarea programului de anticonceptionale
- 6am luat pastila rigevidon in prima zi asa cum scrie pe prospect.. tre sa le iau si pe cele maro?
- 6am luat pastila cu 12 ore mai tarziu.. sunt insarcinata?
- 6Iau Diane 35.. cu ce alte anticonceptionale sa le inlocuiesc?
- 5am vomitat pastila, nu am mai luat alta.. e posibil sa fiu insarcinata?
- 3Am luat pilule dupa o saptamana de la menstruatie
- 2luare in greutate dupa operatie tiroida
- 5Este vorba se o sarcina ?
- 0operatie de scoatere a tiroidei
- 0prima pastiluta YAZ si ma simt foarte rau
- 1anexita macrolezionala bilaterala si anticonceptionalele
Mai multe informații despre: Tiroida Administrarea contraceptivelor
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Hipertiroidism
- Hipotiroidism
- Tireotoxicoza
- Boala Basedow-Graves-Parry
- Gușa multinodulară toxică
- Tiroidita autoimună Hashimoto
- Disfunctia tiroidiana indusa de amiodarona
- Cancerul tiroidian
- Tiroidita postpartum
- Tiroidita fibroasa (Tiroidita Riedel)
- Tiroida
- Tiroida mărită se poate observa - cum îți dai seama
- Tiroida
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
