Anticonceptionalele si menstruatia

106 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
11-03-2011, ora 00:52
catamadag
Nu este medic/terapeut
catamadag
buna, am si eu o intrebare la voi :D iau iasmin de o luna si as dori sa stiu daca nu mai fac pauza aceea de o saptamana si iau in continuare anticonceptionalele imi mai vine menstruatia?va multumesc si sper sa ma ajutati cu un raspuns :D!
0
11-03-2011, ora 01:40
flor89
Nu este medic/terapeut
flor89
@catamadag: daca le iei in continuare nu iti va mai veni menstra. dar nu este recomandat sa faci asta prea des intrucat nu vei elimina toxinele din organism. menstruatia iti va mai veni cand vei face urmatoarea pauza dintre anticonceptionale.
0
16-03-2011, ora 16:00
catamadag
Nu este medic/terapeut
catamadag
va multumesc pentru raspuns!
0
13-04-2011, ora 23:21
ge0rgi
Nu este medic/terapeut
ge0rgi
buna! intrebarea mea este daca nu mai fac pauza intre blistere si incep al 2'lea blister...ma opresc cand vreau sa am menstruatie...cu pastilele ramase din al 2'lea blister ce fac?...si in continuare cum imi va veni menstruatia?..al 3'lea blister il incep dupa 7 zile de pauza si voi avea menstruatie la 28 de zile de la acesta menstruatie intarziata? multumesc anticipat
0
14-04-2011, ora 01:15
flor89
Nu este medic/terapeut
flor89
buna! de preferat daca nu faci pauza intre ele, pe cel de al doilea termina-l complet, -toate cele 21 de zile apoi faci pauza normala de 7 zile si incepi normal cu cel de al treilea
0
16-04-2011, ora 16:01
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
am si eu o inrebare..se presupune ca daca incepi sa iei anticonceptionale nu mai ai dureri cand iti vine menstruatia..cel putin asa mi-a zis si doctorita care mi-a prescris ac..si totusi dupa terminarea primei folii mi-a venit ciclu in a 3-a zi de pauza si m-a durut burta ca de obicei..si de obicei ma durea destul de tare..(sa zic poate ca nu m-a mai durut asa de tare, dar oricum o durere insuportabila) ce as putea sa fac sa scap de aceste dureri menstruale?
0
16-04-2011, ora 23:22
anonnim
Nu este medic/terapeut
anonnim
va rog mult sa ma ajutatzi am 19 ani iau anticonceptionale yaz de aproximativ un an jumatate in primele 2 luni am avut sangerari continue dupa care s'au oprit si de atunci pana acum nu am avut niciodata probleme acum cateva zile am uitat sa iau o pastila si am aruncat'o si am luat'o pe urmatoarea si acum am sangerari puternice cu cheaguri o culoare mai maronie sunt foarte speriata ajuta'ti'ma va rog. multumesc anticipat
0
02-05-2011, ora 11:39
casi-ana
Nu este medic/terapeut
casi-ana
Buna.am si eu o nelamurire cu anticonceptionalele.In urma unui control la ginecolog, doctorul mia prescris miligest pt a regla ciclu.Leam luat din prima zi de mestruatie, nu am uitat sa iau nici o pastila, leam luat intotdeauna la ora fixa.Am avut avut contacte sexuale cu partenerul meu, iar acuma sunt in pauza de 7 zile si au trecut 3 zile si ciclu lipseste.Se poate sa fie ceva probleme?si in pauza de 7 zile esti protejata?si daca ciclul imi vine in ziua a 5 a de ex eu astept sa teeaca 7 zile si apoi incept din nou?multumesc si astept un rasp urgent.
0
16-05-2011, ora 10:35
annaaaa05
Nu este medic/terapeut
annaaaa05
Buna ziua.

Vreau sa stiu daca este motiv de ingrijorare in cazul in care sunt la jumatatea din a doua tableta de anticonceptionale karissa si inca nu mi-a venit mestruatia.
Multumesc anticipat.
0
03-08-2011, ora 21:56
moncic
Nu este medic/terapeut
moncic
Buna seara,

Nu sunt adepta anticonceptionalelor, dar luand in considerare ca am un over polichistic Dna Doctor mi-a recomandat anticonceptionale.
Acum 3 luni am inceput cu Karissa: nu am avut simptome particulare, dar mentstruatia mi-a venit si nu mi-a venit (adica: mi-a venit timp de 3 zile, dupa am avut o pauza de 5 iar dupa mi-a venit iar; aceasta din urma a durat 10 zile). Dupa 2 luni de anticonceptionale Karissa medicul mi-a prescris Yasmine (am luat pastilele fara a face acea pauza de 7 zile). Dupa prima folie de Yasmine, la 3 zile dupa terminarea acesteia am avut o scurgere pe o perioada de 3 zile pentru ca menstruatie nu se poate spune. Ati putea sa imi spuneti daca este corect ceea ce se intampla? Sunt foarte ingrijorata. As vrea sa se rezolve aceasta problema cu chistul pentru a putea revenii la vechile obiceiuri (fara anticonceptionale).

In asteptarea raspunsului Dvs.

O seara buna.
0
17-08-2011, ora 10:20
zanazorilor
Nu este medic/terapeut
zanazorilor
Buna ziua...Am si eu o problema...am luat anticonceptionale yasmin timp de aproape 3 ani...luna asta am luat pauza deoarece incepusem sa ma ingras cam mult si am vrut sa vad dk de la ele si stiu k odata la 6luni sau 1 an tb luata pauza 1luna...asa problema este k am luat si pilula de a 2-a zi in urma unui act sexual neprotejat.ma intereseaza daca are cineva idee dk isi mai face efectul sau daca voi fi afectata cumva sau dk exista riscul sa raman insarcinata?
0
27-10-2011, ora 21:23
KayKaty
Nu este medic/terapeut
KayKaty
Buna ziua,
Am 17 ani si in curand ma apuc s eu sa iau anticonceptionale.Prima pilula o iau in prima zi de menstruatie, dar cum tableta este de 21 menstruatia imi va veni de data aceasta dupa 21 de zile nu dupa 28 de zile?Tot timpul cand voi termina o tableta imi va veni menstruatia a doua zi sau este un interval de o saptamana in care imi poate veni?
0
29-10-2011, ora 09:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De regula sangerarea apare in pauza dintre doua folii. Situaţia cea mai frecventă nu este a doua zi, ci în ziua a patra de pauză.

Dacă le începeţi în prima zi a ciclului, sângerarea va veni mai devreme decât de obicei. Acesta este unul din motivele pentru care este preferabil ca anticoncepţionalele să fie începute în ziua a 4-a sau a 5-a a ciclului.
0
17-12-2011, ora 11:59
adelyna90
Nu este medic/terapeut
adelyna90
mi-a venit ciclu cu o zi inainte sa termin anticonceptionalele.ce se intapla?e de rau?
0
29-12-2011, ora 10:24
roxana92
Nu este medic/terapeut
roxana92
Buna ziua. Sunt noua pe aici, sper sa ma lamuriti si pe mine. Deci..luna trecuta am avut primul contact sexual neprotejat, fara ejaculare in interior..la o saptamana dupa mi-a venit ciclul si a tinut 7 zile. Mentionez ca am un cilul ff neregulat. Luna aceasta, 4 zile, am avut ceva o secretie maronie, iar in prima zi, dupa ce am facut dus, mi-a curs foarte putin de culoare rosie. Am inceput sa iau anticoncep Diane 35 a doua zi dupa ce au inceput secretiile. M-am gandit ca poate as fi ramas insarcinata daca ciclul nu a venit normal, desi nu are cum, ca am folosit prezervative dupa prima data. Intrebarea mea e daca am facut bine ca am inceput anticonceptionalele avand in vedere chestia maronie, si ciclul o sa'mi vina dupa astea 21 de zile? Si daca am o saptamana de cand iau pastilele, pot sa nu mai folosesc si alte metode de protectie? Va rog sa ma lamuriti. Multumesc.
0
29-12-2011, ora 20:15
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Din moment ce v-a venit menstruaţia la 7 zile de la contactul neprotejat, înseamnă că nu aţi rămas însărcinată.
2. Aţi început anticoncepţionalele exact când trebuia.
3. După o săptămână, nu mai este nevoie de alte mijloace de protecţie.
4. Sângerarea lunară, care poate fi asemănătoare unui "ciclu", vine de regulă în a 4-a zi de la oprirea pilulelor.
0
30-12-2011, ora 15:26
roxana92
Nu este medic/terapeut
roxana92
Nici nu vă imaginaţi cât de mult m-a liniştit răspunsul dvs. Vă mulţumesc.
0
14-01-2012, ora 19:52
roxana92
Nu este medic/terapeut
roxana92
Am 4 zile de cand am terminat prima folie de Diane 35, , si inca niciun semn de menstruatie, dar imi simt sanii grei de vreo saptamana.. e posibil sa vina mai tarziu sau e vorba despre vreo problema?, avand in vedere ca am ciclul ff neregulat. Multumesc din nou.
0
16-01-2012, ora 16:11
deni74
Nu este medic/terapeut
deni74
Va rog, d-le doctor sa-mi spuneti daca e vreo problema: iau Yasmine, pt. prima data, in urma unei endometrii hemoragice, dupa 4 zile de ciclu abundent, s-a oprit, iar acum in a 9-a zi mi-a venit iar o scurgere, rosu inchis.
Ce se intampla?
0
17-01-2012, ora 16:40
Dana90
Nu este medic/terapeut
Dana90
Buna ziua! Am 21 de ani.Iau anticonceptionale de 6 luni...ultimele 3 menstre au foast extraordinar de mici cantitativ si de culoare rozalie. In mod normal menstruatia ma tinea 6 zile si era abundenta, insa acum este foarte mica cantitativ(cateva picaturi) si tine 3 zile.(imi vine in a4a zi de la intrerup anticonceptionalelor si dureaza 3 zile). Tin sa mentionez ca am si o candidoza care nu prea se manifesta la nivel simptomatic, insa in urma unei lame a fost pus acest diagnostic. Va rof foarte mult sa-mi raspundeti!
0
01-02-2012, ora 15:46
andreandre
Nu este medic/terapeut
andreandre
Buna ziua! Numele meu este Andreea si as avea cateva intrebari la care as dori raspuns. Acum 3 zile am inceput sa folosesc anticonceptionalele Logest (mentionez ca este prima oara cand iau anticonceptionale). In prima zi de ciclu am avut dureri de burta care au continuat si in a doua zi si astazi este a 3 zi si tot ma doare. Pana sa folosesc anticonceptionalele simteam dureri decat in prima zi. Credeti ca anticonceptionalele sunt de vina?Si ar trebui sa continui sa le iau sau sa intrerup?Multumesc!
0
25-02-2012, ora 15:46
iosisebi
Nu este medic/terapeut
iosisebi
buna ziua 10 zile iau anticonceptionale rigevidon cam de 5 zile am o sangerare sin nu stiu ce sa fac eu iau in continuare anticonceptionalele dar mie frica daca puteti sa imi dati un sfat sa imi ziceti ce sa fac. ma opresc sa iau anticonceptionale sau sa le iau in continuare va multumesc foarte mult
0
25-02-2012, ora 17:27
lili08
Nu este medic/terapeut
lili08
Buna ziua!

Am 23 ani. Iau anticonceptional Desorelle de mai bine de 2 ani. Inainte sa incep sa le iau aveam ciclu neregulat. Pe 6 ianuarie am luat ultima pastila, in prima zi (7 ian) am facut sex neprotejat, dupa care mi-a venit in mod normal in pauza de o saptamana. Dupa terminarea ciclului m-am hotarat sa fac pauza de o luna de zile si sa nu mai iau. Trebuia sa-mi vina pe 7-8 feb dar pana in ziua de azi (25 feb) nu mi-a venit. Tin sa mentionez ca nu am mai intretinut relatii sexuale de pe 7 ianuarie. Intr-adevar luna februarie a fost o luna plina de mult stres, foarte mult stres. Care sa fie motivul? As fi mers la medic, dar momentan nu sunt in tara. Multumesc anticipat.
0
04-05-2012, ora 19:42
dana dana24
Nu este medic/terapeut
dana dana24
buna seara!!!! ma numesc dana si am 20 de ani!!am inceput sa iau anticonceptionale de 2 saptamani...mentionez faptul ca nu am mai luat nimic pana acum.mi.a venit ciclu lunea trecuta.pe 22...astazi suntem deja in 4 si nu mi.a trecut ciclu...normal ma tine 6.7 zile...dar de cand am inceput pastilele, nu mi se mai opreste..curge cate un pic in fiecare zi.as vrea sa le intrerup.voi ce parere aveti?m.ar afecta cu ceva...?am nevoie de raspuns cat mai repede si cat mai concis!!!o seara frumoasa!!!multumesc!!!!
0
15-05-2012, ora 19:49
roxana92
Nu este medic/terapeut
roxana92
va rog o lamurire. saptamana trecuta miercuri am luat tetraciclina pt diaree, iar miercuri am inceput anticonceptionalele diane 35 dupa saptamana de pauza. sambata am avut contact sexual fara ejaculare. am citit ca tetraciclina anuleaza efectul anticonceptionalelor si ca 1 saptamana trebuie folosita si o alta metoda de protectie, dar eu nu am folosti. este posibila o sarcina in aceste conditii? va rog un raspuns.
0
14-06-2012, ora 17:20
catamadag
Nu este medic/terapeut
catamadag
Buna, am si eu o intrebare, am luat timp de 4 luni anticonceptionale am vrut sa fac pauza de 1 luna deoarece am auzit ca "asa e bine" in timpul asta m-am protejat cu foitze contraceptive iar acum nu imi mai vine ciclul...am o luna si ceva de cand nu mi-a venit...am facut 4 teste aproape in fiecare saptamana si de fiecare data a fost negativ, nici un simtom de sarcina...am fost la control ginecologic mi-a spus ca nu am chist sau altceva si ca sunt bine...mi-a dat sa fac analize de prolactina si TSH analizele sunt ok... urmeaza sa merg sa fac o ecografie...as dori sa aflu si parerea dumneavoastra, care ar putea fi cauza acestei absente a ciclului?!
0
14-02-2013, ora 09:24
roxana92
Nu este medic/terapeut
roxana92
Buna ziua. Din cauza stirilor despre Diane 35 ca va fi scos de pe piata din Franta, din cauza ca au murit 4 femei, am renuntat la ele, dupa ce le'am luat 1 an si ceva. anul trecut am fost la un control ginecologic, iar medicul fara sa'mi fac vreo analiza, mi'a recomandat anti Karissa. intrebarea mea este, cat de bune sunt ca am citit fel si fel de pareri pe forumuri si daca le iau asa doar la recomandarea medicului fara nicio analiza. va rog din suflet sa'mi raspundeti. Multumesc.
0
05-03-2013, ora 14:33
Julick
Nu este medic/terapeut
Julick
buna ziua! Mi s-a terminat menstruatia ku 2 zile in urma, in ultima zi a ciclului am avut relatii si a ejacuat in mine... e posibil sa ramin insarcinata ? mentionez ca vreau sa incep a administra cntraceptive, daka voi incepe ku doua zile dupa terminarea ciclului sunt protejata sau sunt sanse totusi sa ramin insarcinata ? multumesc. astept raspuns
0
15-03-2013, ora 13:43
Ilonacraciun
Nu este medic/terapeut
Ilonacraciun
Buna, am si eu o intrebare, iau conceptionale, nu le-am luat zilnic la aceasi ora, si mi-a curs astazi Putin Sange, este normal ? Astept raspuns. Multumesc.
0
19-05-2013, ora 10:51
andre26
Nu este medic/terapeut
andre26
ROG RASPUNS URGENT!
Buna ziua.Am o problema si va rog sa ma ajutati.
Ieri, 18 mai la ora 21 am uitat sa iau cea de-a 6-a pastila din blisterul de Yaz.Mi-am adus aminte abia astazi, 19 mai la ora 10:00 (13 ore) si am luat-o.In cursul zilei de ieri, inainte de ora la care ltrebuia sa iau pastila am avut 2 contacte sexuale cu ejaculare in mine.Este cazul sa iau pastila de a 2-a zi?Exista riscul sa fi ramas insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns
106 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •