anticonceptionalele yaz

03-12-2010
Marina.
Nu este medic/terapeut
Marina.
buna. iau de o sapt anticonceptionalele yaz, la recomandarea medicului. am inteles ca trebuie sa imi vina menstra in perioada cand iau pastilele albe, asta inseamna intre zilele 24-28. nelamurirea mea e..imi va veni la 28 zile sau mai devreme?
7 comentarii
0
05-12-2010, ora 20:44
Carma
Nu este medic/terapeut
Carma
buna Marina... menstra o sa iti vina cam dupa a 3-a pastila placebo...uneori chiar dupa a 4-a..
0
17-02-2011, ora 14:21
adeloina
Nu este medic/terapeut
adeloina
Buna ziua.Am o problema si va rog sa ma ajutai daca se poate.Acuma folosesc anticonceptionalele yaz si am uitat sa iau pastila a15a (din a treia saptamana) pe care am luat-o in urmatoarea zi cam la 15 ore de la ora la care obisnuiam sa iau.Tin sa mentionez ca am luat toate pastiele in mod normal dupa aceasta intamplare si azi incep pilulele placebo. Inainte foloseam yasmin si nu am am vut probeleme chiar daca am uitat sa iau pastilele.Cu yaz exista vreun risc?

Va rog sa-mi raspunde-ti si va multumesc anticipat!
0
17-02-2011, ora 15:50
Carma
Nu este medic/terapeut
Carma
daca ai luat toate pastilele roz ramase trebuie sa arunci pastilele placebo si sa incepi alt blister...
de ce nu citesti prospectul..:P sincer nu cred k exista vreun risc dar nu garantez nimic... pupici :*:* ai grija data viitoare
0
18-02-2011, ora 16:18
adeloina
Nu este medic/terapeut
adeloina
Am uitat sa mentionez ca nu am contact cu in saptamana aceea dinainte doar la doua zile dupa ce am uitat..
Si multumesc inca o data pentru raspuns:*
0
26-02-2011, ora 14:03
ghyzmo30
Nu este medic/terapeut
ghyzmo30
buna ziua.I-au anticonceptionale yasmin. Aseara (25 februarie) trebuia sa iau prima pastila din blister pe la ora 21 sau 22(cam intre orele astea luam in fiecare zi).Am uitat sa le cumpar. Am luat prima pastila azi pe la ora 11 si diseara o sa o iau pe a 2-a. Am citit ca daca se uita prima pastila din blister si daca am avut contact sexual in saptamana de pauza e posibil sa raman insarcinata. Menstruatia mi-a vennit pe 21 februarie iar contact sexual am avut pe 19 si 20 februarie. Va rog un raspuns.
Sunt ingrijorata
0
06-03-2011, ora 17:17
aalinaaa
Nu este medic/terapeut
aalinaaa
buna ziua, deranjez si eu cu o intrebare tot despre anticonceptionalele yaz, le-am inceput luna trecuta si la a3-a pastila alba din prima folie a aparut menstruatia, doar k mentruatia aparuta e foarte redusa, intelesesem k o sa fie o scurgere medie, dar nu aproape inexistenta, ma ingrijoreaza, mie una nu mi se pare normal si vreau un sfat, sa inteleg fenomenul, e normal? sau ar trebui sa renunt la ele?
0
07-03-2011, ora 02:56
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
nu, asa reactioneaza corpul la estrogen.
daca nu te deranjeaza ia-le in continuare dar daca te deranjeaza mergi la medic si vorbeste cu el sa ti le schimba cu ceva cu o doza de estrogen mai mica (daca nu chiar cea mai mica).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •