anticonceptionalul logest

63 comentarii 1 23 Înainte ›
0
30-10-2008, ora 16:34
spaMer
Nu este medic/terapeut
spaMer
am si eu o problema... am facut sex neprotejat cu prietena mea, nu am ejaculat in ea, nu nimic.. dupa cateva zile mi'a spus k a facut un test d sarcina p care i l'a dat o prietena d a ei. Acesta a iesit pozitiv, dar intre timp i'a venit menstruatia, normal...fara intarziere.(eu stiam k dak ii vine menstruatia n'are cum sa fii insarcinata)
0
30-10-2008, ora 16:43
spaMer
Nu este medic/terapeut
spaMer
aaa... si inca o intrbare, ma scuzatsi k fac 2 posturi.

in maxim cate zile dupa actul sexaul se pot lua anticonceptionale ?
0
30-10-2008, ora 21:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@anndeeutza: anticonceptionalele au numeroase reactii adverse posibile, printre care si infertilitatea.

@spaMer: menstruatia adevarata care vine peste sarcina este posibila, dar rara. Trebuie repetat testul de sarcina dupa ce se termina menstruatia. Eventual un consult este indicat, pentru clarificarea situatiei.
Anticonceptionalele nu se iau in functie de actul sexual. Se iau in ritm de o pilula pe zi, timp de 3 saptamani urmate de 7 zile de pauza, incepand cu a 5-a zi a ciclului menstrual.
0
04-11-2008, ora 23:38
spaMer
Nu este medic/terapeut
spaMer
in ce interval de timp se poate intrerupe o sarcina fara avort, si cum/cu ce?
0
15-07-2009, ora 17:22
frumusika
Nu este medic/terapeut
frumusika
am o problema urgenta. ieri seara am luat pastila logest dar mi s-a facut rau si cam la interval de o ora dupa ce am luat pastila am vomat.Mai sunt protejata ?
0
15-07-2009, ora 17:41
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
E greu de spus cu sigaranta daca mai sunteti sau nu sub protectie. E mai intelept sa aplicati regula de 7 zile. E foarte simpla: 7 zile de protectie suplimentara.
0
29-08-2009, ora 19:21
ionaandreea
Nu este medic/terapeut
ionaandreea
am si eu o intrebare.dupa cele 7 zile de pauza sunt protejata de la prima pastila sau doar dupa 7 zile timp in care am luat pastilele????? folosesc anticonceptionale logest.va rog mult sa imi raspundeti
0
09-09-2009, ora 12:57
doolcika
Nu este medic/terapeut
doolcika
buna ziua.. am si eu o intrebare va rog.. am 18ani si ieri am fost la ginecolog sa imi prescrie niste anticonceptionale.. mi-a dat logest.ma pot ingrasa de la astea?cum le folosesc? va multumesc mult!
0
09-09-2009, ora 16:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, pot ingrasa, dar nu aveti cum sti dinainte daca va veti ingrasa sau nu de le ele.
2. Daca nu v-a spus altfel, luati o pilula pe zi, la aceeasi ora, preferabil seara. Gasiti-va o modalitate care sa va ajute sa nu uitati, de exemplu folositi o alarma care sa sune sau legati-le de o emisiune le televizor la care va uitati zilnic. Incepeti sa le luati in ziua a 5-a a ciclului, socotind ziua 1 ca fiind ziua in care sangele se arata prima data (atentie, pe prospect scrie sa le luati in ziua 1, dar este preferabil sa le luati prima data in ziua a 5-a). Tineti minte care este aceasta zi din saptamana: de fiecare data veti incepe folie noua in aceasta zi din saptamana. Apoi continuati sa luati zilnic o pilula, timp de 21 de zile. Faceti 7 zile de pauza, si reincepeti folie noua. Asa cum v-am spus, reinceperea foliei noi se face in aceeasi zi a saptamanii in care ati inceput prima data.

Inainte de a incepe fiti sigura ca ati inteles limitele, contraindicatiile si efectele secundare ale hormonilor contraceptivi, inclusiv riscul pe care il aduc de infertilitate, cancer, infectii genitale severe si accidente tromboembolice.
0
10-09-2009, ora 11:41
doolcika
Nu este medic/terapeut
doolcika
Ok.. am inteles :) si daca o sa incep din a 5-a zi a ciclului.. sunt protejata din ziua respectiva ?Cum trebuie sa te feresti ca sa nu apara aceste boli?medicul meu mi-a zis ca dupa 1an trebuie sa ma duc sa imi dea pastile pt protejarea ficatului.. este adevarat ca se face pauza?adica 1data la 6 luni faci pauza 1luna(nu mi-a specificat medicul ci am auzit de la alte fete). va multumesc mult
0
22-09-2009, ora 20:34
puffhany
Nu este medic/terapeut
puffhany
buna ziua..as avea nevoie de ajutor daca se poate.Iau anticonceptionale logest pentru prima data, sunt in a 9-a zi iar la sfatul medicului am inceput administrarea inca din prima zi de menstruatie...acum problema este ca am o sangerare care a continuat imediat dupa terminarea menstruatiei, nu este semnificativa cantitativ, dar este permanenta, iar in acest timp, dupa 7 zile de administratie am avut si contact sexual.Sunt ingrijorata pt ca nu stiu ce este cu aceasta sangerare constanta si daca sunt protejata de o sarcina nedorita.Va multumesc anticipat!
0
22-09-2009, ora 22:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sunteti protejata.
2. Reactia adversa pe care ati observat-o e frecventa (mai ales la logest), dar nu face parte dintre reactiile adverse grave. Situatia tinde sa se normalizeze spontan (adica fara nevoia unui tratament), desi astfel de mici sangerari se poate sa mai apara in primele 3 luni.
0
04-10-2009, ora 00:54
hellokitty
Nu este medic/terapeut
hellokitty
buna seara! mi s-a recomandat logest alaturi de verospiron pt reglarea menstruatiei si as vrea sa stiu daca este bine. mentionez ca nu am viata sexuala si ca menstruatia apare de 2 ori pe luna. Multumesc
0
06-10-2009, ora 14:14
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
Buna ziua! Domnu Doctor as avea si eu o intrebare! la fel si multe femei folosesc si eu anticonceptionalele "Logest", si as avea si o intrebare catre d-voastra: Sunt in a 3-a zii de pauza la terminarea primei cutii si nu mi-a venit mentruatia! trebuie sa imi fac griji??? Sunt un pic speriata pt ca pe prospect scrie ca normal in a 2-a sau a 3-a zii de pauza e normal sa iti apara mentruatia!?! Multumesc
0
06-10-2009, ora 16:34
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
Va rog frumos sa imi rasp. :((!
0
06-10-2009, ora 22:57
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@hellokitty: Din moment ce nu aveti viata sexuala, incasati toate efectele adverse ale logestului fara sa beneficiati de efectul lui principal, care este anticonceptia. Parerea mea e ca un tratament homeopatic v-ar ajuta sa va reglati menstruatia fara riscurile medicatiei hormonale.

@deea-pupici: Nu, nu trebuie sa va faceti griji. De obicei, menstruatia vine in ziua a 4-a in medie, dar la primele 3 cutii exista frecvente mici perturbari, care de regula se rezolva spontan.
0
06-10-2009, ora 23:21
hellokitty
Nu este medic/terapeut
hellokitty
buna seara ! Multumesc mult pt raspuns, insa sunt un pic speriata. eu am probelme cu menstruatia de la 14 ani de cand a aparut si mereu a fost de 2 ori pe luna. Am fost la medicul ginecolog mi-a dat un tratament, care nu a mers nu-mi amintesc ce, apoi anticonceptionale Laurina, iar pe timpul tratamentului s-a reglat insa la putin timp dupa a fost iar ca inainte, apoi am fost la alt ginecolog care mi-a recomandat sa nu fac nimic daca nu am dureri foarte mari sau sangerez foarte mult, ca se va regla de la sine, insa nu s-a reglat, apoi am primit trimitere la endocrinolog care mi-a dat tratament cu duphaston, pe timpul tratamentului s-a reglat iar apoi iar s-a dereglat, si acum am revenit la acelasi endocrinolog care mi-a recomandat logest alaturi de verospiron si sunt foarte speriata. nu stiu la ce medic sa mai merg si ce sa fac. va rog frumos dati-mi un sfat deoarece parintii mei sunt plecati din tara de ceva vreme si nu am la cine sa apelez. Multumesc !
0
06-10-2009, ora 23:24
hellokitty
Nu este medic/terapeut
hellokitty
am uitat sa spun ca acum am 17 ani.
0
06-10-2009, ora 23:30
deea-pupici
Nu este medic/terapeut
deea-pupici
multumesc foarte mult domnu Dr.! Ma bucur de cunostintza si ca de acum pot intreba un specialit despre f multe lucruri!
0
15-12-2009, ora 21:28
andra2hell
Nu este medic/terapeut
andra2hell
iau de 10 luni logest, iar luna aceasta dupa ce am inceput o noua folie de logest dupa 10 zile mi-a venit ciclul. ce sa fac? sa iau in continuare logest chiar daca sunt la ciclu sau sa le intrerup.
0
17-12-2009, ora 17:04
blonda13
Nu este medic/terapeut
blonda13
buna am si eu o problema..i-au de 3 ani anticonceptionale logest iar de 3 luni de zile i-au medicamente de slabit (super slim)...in ultimele 2 luni de zile nu mai mi-a venit menstruatia..iar de 2 saptamani nu mai i-au nici anticonceptionale nici medicamente...am facut pana acum 2 teste de sarcina cu rezultatul negati...dar am o sensibilitate la sani...desi eu nu am aut-o niciodata. am cum sa fiu insarcinata?sau sa fie din cauza medicamentelor lipsa mentruatiei? sunt foarte ingrijorata..va rog sa imi raspundeti...multumesc!
0
15-01-2010, ora 23:58
fgghgnh
Nu este medic/terapeut
fgghgnh
buna am si eu o problema am inceput sa iau logest in prima zi iar in seara asta am luat a 4a pastiluta cand isi fac efectul?unii spun ca dak iei in prima zi isi face efectul dupa prima pastiluta nu stiu ce sa mai cred.este prima data cand iau anticonceptionale astept raspuns urgent multumesc::::::::::!
0
18-03-2010, ora 14:25
buzuk
Nu este medic/terapeut
buzuk
am si eu o problema iau logest de 6 luni in ultima luna mi-a venit menstruatzia inainte cu o saptamana de a mi se termina placheta, este normal?si dak pot sa am relatzii sexuale in aceste 8 zile d pauza pana la inceperea altei plachete ?exista riscu sa raman insarcinata?pentru ca mi se va termina inainte d cela 8 zile de pauza...
0
18-03-2010, ora 15:17
buzuk
Nu este medic/terapeut
buzuk
am uitat sa mentzionez k nu imi curge ca o menstruatzie normal ci mai putzin...va multzumesc
0
28-04-2010, ora 09:15
narcisa_narcisa85
Nu este medic/terapeut
narcisa_narcisa85
buna la toata lumea.eu iau logest de 4 ani si nu am avut probleme
0
18-06-2010, ora 08:11
ma_love
Nu este medic/terapeut
ma_love
buna ziua!am o nelemurire...va rog sa ma ajutati.am uitat sa iau o pastila logest in a 2 a saptamana.eu le iau seara la ora 8 si am luat-o dimineata la ora 8 cand mi-am adus aminte.am avut un contact sexual neprotejat. exista vreun risc?
0
08-09-2011, ora 02:35
olfa
Nu este medic/terapeut
olfa
am si eu o trebare ieri a fost miercuri si eu din greseala nu stiu cum am luat pastila de duminik si astzi e joi are ceva dak iau pastila de miercuri si continui asa ?
0
19-07-2012, ora 18:18
dory85
Nu este medic/terapeut
dory85
am 27 de ani si aproximativ 5 ani am folosit anticonceptionale triregol, cu unele intreruperi cand am folosit pastila de a doua zi. am incetat sa mai iau anticonceptionale de 4 luni din dorinta de a ramane insarcinata. inca nu am incercat, pt ca am inteles ca ar fi bine sa astept cateva luni pana a ramane insarcinata si am folosit prezervativ. as vrea sa stiu daca exista posibilitatea ca din cauza anticonceptionalelor sa nu mai pot ramnane insarcinata. Multumesc.
0
11-04-2014, ora 18:03
Rox V
Nu este medic/terapeut
Rox V
Iau anticonceptionale logest, sunt in a4a zi de menstruatie.as putea intretine relatii sexuale, acum in timpul mentruatiei daca iau aceste anticonceptionale fara sa am nicio problema?
0
10-10-2014, ora 14:39
adda27
Nu este medic/terapeut
adda27
da e adevarat ca pot duce la infertilitate poti lua si fara sa mergi la medic eu asa am luat fara sa merg la medic si nu am avut nici o problema de la ele pana in acest moment si le iau de ceva timp cam 3 ani
Adaugă un comentariu / răspuns
63 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •