Antionceptionale Karissa

09-12-2020
Sandra Ioana
Nu este medic/terapeut
Sandra Ioana
Bună ziua!

Iau anticoncepționalele Karissa de 2 ani, fără pauze (numai pauza de 7 zile așa cum este normal). De doua luni nu mai găsesc Karissa 21 de pastile, ci Karissa zilnic 28 pastile.
Sunt deja la a doua cutie de Karissa 28 pastile. Mie mi-a mers foarte bine cu ele timp de 2 ani și nu am avut deloc surprize neplăcute.
Însă acum am o dilemă... In data de 05.12.2020 am luat pastila la ora 22, iar pe noapte la ora 03:00 dimineața am vomitat din cauză că am mâncat ceva ce știam că nu îmi cade bine.
Eu nu am mai luat altă pastilă, ci am continuat să iau duminică 06.12.2020 pastila normal la ora 22, iar luni seara am avut un contact sexual neprotejat si am luat iar pastila normal la ora 22.
Țin să precizez că atunci când am vomitat eram deja la sfărșitul săptămânii doi de anticoncepționale(adică pastila nr. 12, iar cand am avut contact sexual am luat pastila nr. 14)

Există vreun risc să rămân însărcinată?
4 comentarii
1
09-12-2020, ora 12:53
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In prospect scrie:
Ce trebuie să faceţi în caz de vărsături sau diaree severă
Dacă vărsaţi în decurs de 4 ore de la luarea unui drajeu activ galben deschis sau dacă aveţi diaree
severă, există riscul ca substanţele active să nu fie absorbite complet în organismul dumneavoastră.
Această situaţie este similară cu cea în care aţi uitat să luaţi un drajeu. După ce aţi prezentat vărsături
sau diaree, trebuie să luaţi imediat ce este posibil un alt drajeu de culoare galben deschis dintr-un
blister de rezervă. Dacă este posibil, luaţi-l într-un interval de până la 12 ore faţă de ora obişnuită de
administrare. Dacă nu este posibil sau dacă au trecut 12 ore, trebuie să urmaţi recomandările făcute la
subpunctul „Dacă uitaţi să luaţi Karissa Zilnic”

De la 22 la 03 sunt 5 ore. Ar trebui sa fiti ok.
0
09-12-2020, ora 13:46
Sandra Ioana
Nu este medic/terapeut
Sandra Ioana
Mulțumesc frumos!

Vreau sa precizez că am luat toate pastilele corect și nu am mai avut deloc contacte sexuale neprotejate înainte de incidentul cu voma.
0
04-02-2021, ora 02:01
Myha. L
Nu este medic/terapeut
Myha. L
Eu nu mai găsesc karissa deloc din decembrie... Ce se întâmplă cu ele?? Am făcut o luna pauza și farmacista mia dat logest au zis ca sunt la fel ca și karissa dar eu nu ma înțeleg deloc cu logest... Mai apare karissa pe piața? Sau ce se întâmplă?
0
13-02-2021, ora 15:39
Deya77
Nu este medic/terapeut
Deya77
Buna, nici eu nu mai gasesc Karissa, am facut o saptamana pauza, ce pot lua in schimb, iau cam de 5ani acest tip de anticonceptionale, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •