Anxietate | Forumul Medical ROmedic

Anxietate

16-01-2017
fabinho
Nu este medic/terapeut
fabinho
Buna Seara! AM impresia ca unii oameni au ceva cu mine, am momente cand ma enervez fara motiv si momente cand vreau sa stau singur, nu prea pot sa dorm de la un timp am vazut ca si memoria imi joaca feste, am impresia ca nu voi reusi in nimic si stima de sine nu exista sa nu mai zic de concentrare :(. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi ? Ce ar putea fi?
1 comentarii
0
17-01-2017, ora 10:42
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Buna ziua,

Inteleg ca va deranjeaza simptomele de anxietate, stres, suspiciozitate, nerabdare, furie, dificultatile de somn, de concentrare si memorare. Intr-adevar, sunt niste simptome foarte deranjante.
Manifestarile anxios-depresive pot fi tratate eficient cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale la cabinet sau online. Daca va fi cazul, veti fi orientat si catre un medic psihiatru pentru a primi medicatia adecvata.

Sedintele de psihoterapie va ajuta, astfel:
- Sa intelegeti cauzele si mecanismele prin care se intretin manfestarile anxios-depreseive. De obicei, stilul de gandire, convingerile despre noi insine, convingerile despre lume si viata sunt cele care genereaza problemele de anxietate.
- Sa invatati si sa exersati tehnici si metode de autocontrol mental si emotional, care va vor ajuta sa aveti un mai bun control asupra gandirii, antrenand-o sa devina mai obiectiva, precum si stari de relaxare, de detensionare si calm.
- Sa dobanditi mai multa energie, sa deveniti mai performant si cu incredre mai mare in fortele proprii.
- Sa stiti cum sa preveniti aparitia unor probleme asemanatoare.
Daca participati cu hotarare si perseverenta la sedintele de psihoterapie, puteti fi ajutat sa tratati aceste probleme emotionale.

Incredere si sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •