Anxietate generalizata, metode de tratament, usile marcate cu exit

26-01-2014
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Ziua, deschid aces subiect aici in speranta ca voi reusi sa scap de starile mele ciudate si poate Mr. Nick imi da si mie un sfat.

Povestea mea incepe cu mult timp in urma aprox 5 ani, in urma unui ulcer am ajuns in terapie la cardiologie mi sa dat un diagnostig infricosator, dupa 2 ani de investigatii am anulat acel diagnostig totul fiind de la stomac. in prezent am ramas cu anxietate ma confrunt cu numeroase simptome fara un substrat, nu am gasit nici un organ asa de bolnav incat sa am aceasta caruta cu simptome. cred ca am peste 500 de ecg-uri facute in acest timp peste 80 de prezentari la urgenta, multe alte investigatii cuprinzant CT, etc, adica de la anxietate la ipohondrie e doar un gard. in prezent ma hranesc cu 3 pastile de anxiar pe zi si extraveral la nevoie, am ajuns si pe la numerosi psihiatri si mi-au dat niste pomelnice pe care le-am cam refuzat.

Mr. Nick te rog ajutama si pe mine, am trecut prin depresie, am acceptato si e sora mea acum, am o groaza de simtome care uneori nu le mai pot gestiona cu tot studiul meu si cu toata credinta si practica mea. Stiu ca puterea de vindecare e la mine si mai stiu ca marele Medic, Tatal nostru din ceruri ma va ajuta.
Vreau sa folosesc 5HTP, am citit si studiat, insa am vazut ca tu ai o larga experienta in domeniu. HELP ME PLEASE.

Astept si parerile celor care se confrunta cu anxietate si gasesc modalitati de iesire, sau pot impartasi din experienta mea celor care au nevoie.

Multumesc
4 comentarii
0
27-01-2014, ora 00:18
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
cineva drag mie- a patit idem si la fel
CE a fost pana la urma?
- probleme la glanda tiroida
ca urmare, un consult la dr endocrinolog iti va fi de mare ajutor
(asta daca, n-ai fost cumva si pe-acolo)
sanatate multa-ti doresc
0
27-01-2014, ora 11:02
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Multumesc Maria, offff, in acesti ani de suferinta am trecut si pe la 2 endocrinologi diferiti, am facut analize pentru glanda insa nu sa vazut nimic, de fapt Doctorita la care am ajuns ultima data mi-a spus ceva gen distonie neurovegetativa, dar si asta tot pe acolo se invarte
0
29-01-2014, ora 01:40
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Fiecare isi cunoaste cel mai bine organismul si eu va sfatuiesc sa incercati singuri sa aflati ce va este bun si ce nu pt ca doctorul nu stie decat ceea ce ii spuneti voi, si de multe ori este nevoie de foarte multe date pe care el nu le are.
Facetiva o lista cu ce va ajuta si ce nu va ajuta pt ca pe viitor sa nu mai cadeti in aceeasi plasa ca sa va fie rau.
Eu experimentez singur dar cu instiintarea medicului curant efectele anumitor alimente pe timpul chimioterapiei, si din punctul meu de vedere ca pana la urma decizia imi apartine, imi este foarte bine atata timp cat analizele sunt ok, eu sunt ok, am o viata normala si fac ceea ce faceam si inainte de recidivele cancerului, sau inainte de inceperea tratamentului.
0
30-01-2014, ora 10:42
UnTipMisto
Nu este medic/terapeut
UnTipMisto
Buna Marton, e adevarat ce spui tu, tot asa si eu cu ajutorul medicului cardiolog am adoptat o alimentatie sanatoasa (piramida alimentatiei sanatoase), insa nu dupa o noapte de dureri groaznice in piept tot ajung la cardiolog sa fac un ekg sa vad ca totul e in regula, deja am ajuns sa pot interpreta ekg-uri la cite am facut, noroc ca imi e prieten si ma intelege, mai trebuie adaugat pe linga alimentatie si putin sport si multe altele, ceea ce mie imi e greu din cauza slabiciunii sau oboselii pe care o resimt. Iti doresc multa sanatate Domnul sa te insanatoseasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.