Anxietate, ipohondrie

13-05-2019
Bik
Nu este medic/terapeut
Bik
Buna seara! Am 19 ani, am terminat anul trecut liceul și am picat examenul de admitere, cu foarte mare impact emoțional și psihic asupra mea.
De aproximativ 2 luni, de când simt din nou stresul apropierii admiterii, am impresia aproape continua ca sunt bolnava și ma leg de orice mica durere. Totul a început cu o durere de tendon, in urma căutărilor pe internet am ajuns sa fiu convinsă ca sufăr de lupus. In urma cu aproximativ 3 săptămâni, in timp ce ma spălam pe Dinți și ma uitam in oglinda, mi s a părut ca sunt foarte palida și am căutat pe internet simptomele leucemiei, am avut un caz in familie și de atunci ma sperie ideea. Văzând acolo inflamarea ganglionilor limfatici, am început sa îmi apăs toate zonele unde credeam ca exista ganglioni ca sa văd dacă sunt măriți. La aproximativ 2 zile după aceste apăsări aproape continue, au început sa ma doară ganglionii submandibulari, aceasta durere dispărând după o săptămâna, când a început sa ma doară un ganglion cervical pe partea stânga și unul la axila dreapta. Durerea a dispărut, dar am impresia ca încă sunt măriți. Mi am făcut analizele și au ieșit bune, dar mi se părea ca am numărul limfocitelor cam scăzut, in urma a ceea ce am citit pe internet și m am autodiagnosticat din nou, cu HIV, deși nu mi am început viața sexuală, dar am avut un moment de masturbare reciproca cu fostul meu prieten și ma gândeam ca poate fostele mele colege de camera mi au folosit forfecuța de manichiura. Sunt îngrozită și nu știu ce sa mai fac, peste 2 zile merg sa îmi fac și testul hiv. Ma dureri de cap aproape constante, îmi vine sa plâng mereu, nu mai pot sa învăț, simt ca nimic nu mai are sens. Va rog sa ma ajutați cu un sfat, nu știu cum sa procedez
2 comentarii
0
13-05-2019, ora 22:03
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara
Consult psihiatric și evaluare psihologică ar fii de folos
0
15-05-2019, ora 09:48
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență, iar pe baza diagnosticului te va trimite (dacă va fi cazul) și la psihiatru pentru medicație.Te-ar ajuta și psihoterapia cognitiv-comportamentală, pentru că dă rezultate mai rapide în cazul anxietății, iar prin desensibilizare sistematică vei reuși să faci față stresului provocat de teama de examen.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.