anxietate sau depresie? | Forumul Medical ROmedic

anxietate sau depresie?

16-10-2009
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
Buna, ma numesc Dana am 41 de ani, si de ani buni ma confrunt cu aceasta boala, dar nici cum nu-i dau de cap: Si medicii din Romania si cei din Spania sun ca simtomele pe care le am eu sant toate pe baza de stres. problema e ca ma simt din ce in ce mai rau, si acum am dureri de spate si toraice, cu slabiciuni si dureri si ale mainilor.nu stiu ce sa mai fac.si toate pastilele antidepresive care mi le-au dat medicii nu le pot lua pentru ca-mi dau reactii adverse foarte pùternice. Sant cu tratament de 2 ani de Alprozolam unu seara de 0, 5g si calmepap unu la amiaza, Sant momente cand am si crize si mai iau si orfidal sa ma linistesc. Va rog sa-mi dati un sfat.multumesc mult-sanatate la toti
21 comentarii
0
16-10-2009, ora 21:45
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
dami te rog id tau sa discutam mai multe despre aceasta boala multa sanatate
0
17-10-2009, ora 00:06
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Du-te la un medic homeopat si lasa-te de astfel de tratamente ca nu o sa te faca bine in veci nici un doctor cu medicamente alopate. Asta-i cel mai bun sfat care ti se poate da. Depinde de tine daca il urmezi sau nu.
0
17-10-2009, ora 15:32
197720
Nu este medic/terapeut
197720
asa este ascultal pe scarfacea
0
18-10-2009, ora 13:07
LadyBug26
Nu este medic/terapeut
LadyBug26
Salut. Am luat si eu aceleasi medicamente ca tine, doar mai putin timp. La mine au avut efecte adverse doar vreo 2-3 luni, dupa aceea am inceput sa fiu mai bine. Intrun final am mers si eu la un medic homeopat si acuma totul e bine.
0
18-10-2009, ora 15:17
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
va mulumesc pentru comentariile facute...cred ca aveti dreptate, dar sa stiti ca si asta e o terapie sa citesti comentariile altora, face bine de animo.si simti ca nu numai tu ai problemele acestea si ca sant oameni buni care vor sa te ajute.salutari la toti!!
0
18-10-2009, ora 22:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu este cel mai intelept sa asculti de sfaturile bolnavilor care fac tratamente cu medicamente chimice...caci nu o sa intalnesti nici unul vindecat ci numai dependent de ele.
0
19-10-2009, ora 12:23
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
da...ai dreptate.asa este...
0
19-10-2009, ora 12:28
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
am primit de acasa pastile pe baza naturala.se numesc PASSIFLORA SI SUNATOARE.oare le pot lua in combinatie cu pastilele pe care le iau eu...si in timp sa raman numai cu cele naturiste? A mai luat cineva aceste pastile?
0
19-10-2009, ora 23:35
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
pt danielach sunt fata care ti-am cerut adresa vroiam sa vb cu tine dar am vz ca mi-ai lasat un mesaj ciudat de ce trebuie sa fi suparata , ce crezi ca eu am chef de glume stiu cum e sa treci prin asa ceva si eu am 2 ani si ceva de cind ma chinui cu aceste simtome ameteli, dureri in piept, dureri in partea inimii , amortirea mainilor si multe alte; analize ecografii , holter am facut si mi-au iesit bune dar eu tot nu ma simt bine acum iau proponalol , xanax de 0, 25 si ca mg zn dar nu prea mare schimbare multa sanatate ,
0
20-10-2009, ora 14:54
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
nu ti-am lasat nici un mesaj ciudat cred ca e o confuzie.ti-am lasat doar id-ul meu...atat...nimic mai mult.eu nu ma joc cu chestii dinastea...te rog verifica mai bine...daca vrei sa vb...lasa-mi id tau daca pe al meu nu l-ai primit.pe curand
0
20-10-2009, ora 15:06
anca_23_
Nu este medic/terapeut
anca_23_
nu exista un tratament fara medicamente( pt depresie ma refer)
0
20-10-2009, ora 15:07
anca_23_
Nu este medic/terapeut
anca_23_
???????????????
0
20-10-2009, ora 15:48
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
mi s-au prescris tot felul de pastile antidepresive, dar am o mare problema ca nu pot sa le iau ca-mi dau f mari reactii adverse.E posibil sa nu suport antidepresivele...ce posibilitate am, daca poate cineva sa-mi spuna daca a patit la fel, si ce tratament a urmat.doar calmepan si xanax folosesc, dar astea nu sant ptr vindecare ci ptr linistire de moment...va multumesc
0
24-10-2009, ora 13:26
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Daniela !Parerea mea e ca ar trebui sa incerci si alte antidepresive, asta dupa ce vb cu medicul tau.Poate ai putea sa incerci si psihoterapie, daca crezi ca te-ar ajuta, medicamentele ajuta de cele mai multe ori doar pe moment.
0
24-10-2009, ora 13:30
anca_23_
Nu este medic/terapeut
anca_23_
eu inca mai am stari de depresie, am fost si eu la un medic aici in italia si mi-a dat ceva picaturi pe care le-am luat 3 zile si le-am lasat.
0
24-10-2009, ora 13:32
anca_23_
Nu este medic/terapeut
anca_23_
mi-am dat seama ca nu exista un tratament, singurul lucru ce poti sa il faci trebuie sa te ti tare(nimeni si nimic nu e mai tare ca tine)
0
24-11-2009, ora 22:29
danielach
Nu este medic/terapeut
danielach
icerc sa fiu cat pot de tare, dar ma simt foarte rau in corp am dureri de spate si de articulatii care nu imi trec cu antiimflmatorii.e posibil?.medicul spune ca e de la depresie.iau doar xanax si calmepam, dar nu simt ici o ameliorare.poata cineva sa-mi dea un sfat?
0
25-11-2009, ora 14:14
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Daniela!Da, din cate stiu depresia poate da diverse dureri, fara o cazua anume, organica.Calmepan si Xanax sunt doar calmante, care ajuta pe termen scurt si provoaca dependenta, de aceea nu este recomandat sa le luati pe o perioada mi lunga de timp, mi se pare 1 luna.Tratamentul pe termenul lung este cel mai indicat, asta se face cu antidepresive.Intr-adevar, a gasi antidepresvul potrivit poate necesita o perioada lunga de timp, si eu ma confrunt exact cu aceasta problema, dar nu din cazua efectelor secundare, ci din cauza ca nu simt nici un efect.Probabil cel mai bine ar fi sa reveniti la medic sa incercati altceva sau pur si simplu sa schimbati medicul.Va doresc succes, daca aflati ceva anuntati-ne ! :)
0
27-11-2009, ora 10:22
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
Daniela, sa stii ca, xanax am luat si eu cativa ani, dar.m-am simtit mai bine doar atunci cand luam acele pastile.multa sanatate!
0
10-11-2012, ora 23:55
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Pe aici toata lumea cu atacuri de panica si anxietate e trimisa la psihoterapie, homeopatie, medicina naturista si popi. Ar fi bine ca fiecare sa decida pentru el, ca pastilele sunt chimice, ca ele creaza dependenta ca nu mai stiu ce. Pai le taiati elanul din start, toxic e si cartoful, rosia etc pe care le mancati. Pai daca stam si ne gandim, telefonul emana radiatii, la fel si imprimanta, pc-ul, cuptorul cu microunde s.a.m.d, n-ar fi mai bine sa mergem in "evul mediu ". Din cate vad tot mai multi useri( cu experienta bag de seama ) sfatuiesc oamenii sa mearga oriunde in afara de medic. in momentul de fata media de viata e destul de mare fata de deceniile trecute, medicina evolueaza, la fel si medicamentele, nimeni nu zice ca nu sunt nocive, unii le percep ca fiind foarte puternice si au reactii advers de ne suportat iar altii le tolereaza cu usurinta, nu toti suntem la fel, daca tie scarface nu ti-au facut bine, asta nu inseamna ca nici mie nu'mi fac.

Daca vrei sa-i faci unui om bine, scarface, spune-i ca ar fi o portita prin homeopatie, nu-l intoxica cu parerile tale ca medicamentele sunt foarte periculoase, eu zic ca-i faci mult mai mult rau, iar daca nici homeopatia ta nu-i da roade, respectiva persoana va fi foarte disperata si poate recurge la gesturi cumplite.

In fine, sanatate :)
0
14-11-2012, ora 17:11
deea74
Nu este medic/terapeut
deea74
aceste afectiuni se trateaza cel mai bine cu psihoterapie!! medicamentele de orice fel (naturiste sau chimice) trateaza simptomele si nu cauzele, psihoterapia cognitiv comportamentala actioneaza asupra gandurilor si a comportamentului... modificarea acestora din urma previne aparitia... asa ca sfatul meu ar fi sa apelezi la terapie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul