Anxietate sau probleme cardiologice? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate sau probleme cardiologice?

14-06-2018
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Buna seara
am 19 ani si sufar de anxietate din diagnosticul pus de câteva luni. Totul a început prin martie de cand am avut parte de niste examene și emoțiile mele au început să o ia razna. Nu eram o persoana emotivă înainte și nu aveam probleme. De la acele examene s au declanșat atacurile de panica, probleme in respiratie, amețeală. Am fost la control si radiografie la plămâni, sunt perfect sănătoși, am facut ekg si a iesit bine, am fost de o grămadă de ori in urgențe si la medici căutând raspuns, pe care tot timpul il primeam ca e pe baza de anxietate, spasmofilie
Eu tot o tin pe a mea ca am ceva la inima, mi e frica sa nu pățesc ceva din cauza ca am asa anumitele extrasistole sau palpitatii. bătăi neregulate si cand sunt linistită
deobicei apar seara cand sunt afara sau cand ies dintr o încăpere închisă -afara.. Cand ies afara le resimt mai tare in unele zile
fac si psihoterapie dar simt ca nu ma ajuta, simt ca am ceva la inima si ma macină enorm de mult asta
uneori simteam o bătaie neregulată si stare de căldură în tot corpul
probleme de respiratie greoaie n au trecut inca chiar dacă nu este o afectiune fizică, uneori respir bine alteori mai greu, asta mai trece cu timpul
Dar sunt foarte neliniștită cu extrasistolele si ceea ce simt eu in partea aia..
10 comentarii
0
15-06-2018, ora 06:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati si tratament de la psihiatru. Anxietatea e o boala tratabila astazi. Exista peste 20 de medicamente pentu ea.
2
15-06-2018, ora 07:50
Psiholog Croitoru Marinela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Croitoru Marinela
Buna ziua,

Este vorba de anxietatea de sanatate, care se mainfesta, asa cum descrieti, cu tendinta de a va autoanaliza fiziologic in permanenta, in incercarea de a descoperi daca este ceva in neregula cu sanatatea dvs, de a face analize si consultatii de specialitate la doctori pe diverse specialitati, s.a.m.d. In perioada examenelor pe care le- ati avut in martie a aparut anxietatea specifica examenelor, apoi punand presiune pe dvs prin faptul ca examenele erau o miza importanta in viata dvs, anxietatea a escaladat si au aparut atacurile de panica. Apoi a aparut teama specifica de a face din nou atac de panica si tendinta de a va autoanaliza in permanenta si de a interpreta orice senzatie din corp ca fiind un simptom, dar si de a va induce senzatii si stari.
Pentru a trata anxietatea de sanatate este nevoie de psihoterapie, care este un proces, in care se urmareste restructurarea gandurilor distorsionate ( a fricilor ) cu ganduri rezonabile alternative. Dasemenea, se poate lua si tratament, recomandat intotdeauna de medicul psihiatru.
In paralel puteti face activitati care au rolul de a regla fluxul neurohormonal, ajutand in procesul de vindecare, cum ar fi plimbarile in aer liber, in natura, ( sau sport : inot, alergare usoara, sau ce va mai place ), masaje terapeutice, meditatie, alimentatie bogata in fructe si legume proaspete ( galbene ), sa ascultati muzica pentru eliberarea anxietatii :852Hz, 528 Hz si orice alta activitate sau lucru care simtiti ca va linisteste si va da o stare de bine, de relaxare.
Important este sa va doriti sa vindecati anxietatea si sa faceti actiuni in acest sens. Iar in procesul psihoterapeutic va fi nevoie de putina rabdare pentru ca rezultatele sa apara.

Toate cele bune!
1
15-06-2018, ora 17:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Rezultate bune se obțin făcând psihoterapie concomitent cu medicația. Dacă psihoterapeutul nu este și clinician, fă-ți inițial o evaluare psihologică la un psiholog clinician cu experiență pentru a depista factorii ce declanșează și mențin tulburarea. În spatele fiecărei tulburări stau niște cauze care, dacă nu sunt depistate, se ia tratament, se rezolvă problema pe moment, iar ulterior întâlnind o situație pe care n-o poți gestiona, se ajunge la aceeași tulburare.
0
15-06-2018, ora 19:37
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara
Ce aveți dv este o tulburare anxioasa un atac de panică descriere ca la carte.Meegeti la un psiholog pt a întelege sursa anxietății de unde vine teama de boala.Daca nu sunt rezultate notabile mergeți la un psihiatru.Ce aveți dv va trece daca faceți ce v am recomandat
Sanarate
0
17-06-2018, ora 03:18
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Multumesc frumos ca ati raspuns. Fac tratament de ceva timp si medicamentos si psihoterapeutic. Uneori ma simt bine de parca n as avea nimic, uneori am zile de parca ma reîntorc la stările pe care le am avut. Eu sunt conștientă că sufăr de anxietate dar am o problema care simt că nu dispare nici cum, problema de a mi " gasi mie o boala singura ". Văzusem zilele trecute o stire cum a murit o tânără din cauza unui atac de panica in urma unui examen. Mi e frica, si eu o sa mai am parte de examene. Mi e frica sa nu pățesc la fel.
0
17-06-2018, ora 08:35
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Focusați va pe alte probleme nu pe anxietatea dv gândiri pozitiv
0
18-06-2018, ora 20:50
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Deci daca mai simt o extrasistola sau ma rog, o bătaie neregulată și puternică chiar dacă sunt linistită si am alte activitati este normal?
0
18-06-2018, ora 21:25
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara
Până la 12 exteasisiole pe minut e enormal puteți lua Concor 2.5 mg 1 pe zi dacă problema persista dar mergeți la cardiolog
0
19-06-2018, ora 00:05
ANAioana4
Nu este medic/terapeut
ANAioana4
Am fost si imi făcusem ekg si nu am Nimic, mi a dat magnerot sa iau de 2 ori pe zi. De 3zile am doar o extrasistola seara, nu mai multe de o bătaie neregulată
Am zile in care nu le simt deloc si zile in care le resimt mai mult seara sau cand ies afara. Dna doctor psihiatru a spus că e ceva normal sa le simt si ca o sa le mai simt
Chiar dacă am facut cam toate analizele legate de problemele fizice eu tot am in gand ca poate am ceva la inima sau ca pățesc ceva din cauza extrasistolelor
1
19-06-2018, ora 07:07
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Luați în loc de MAGNEROT MAGNOSUN 1singura capsula la amiază este ff bun are o mai mare cantitate de Mg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul