Anxietate si depresie, ce ma fac? | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si depresie, ce ma fac?

93 comentarii 1 23 4 ÃŽnainte ›
0
28-07-2015, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa vorbesti cu doctorul tau daca tratamentul nu isi mai face efectul. Oricum abia ai reinceput. Ai rabdare o saptamana doua. Ce stari ai de zici ca nu isi face efectul, ce cantitate iei, care e tratamentul tau si in ce concentratii ?
0
28-07-2015, ora 14:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cand ai intrerupt ai intrerupt toate medicamentele sau doar Olanzapina ?
0
28-07-2015, ora 14:55
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Nu e bine ce faci, suna-ti medicul si spune-i ca nu iti merge bine cu ce ti-a dat.
0
28-07-2015, ora 19:54
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
De multa vreme ma chinui cu el, nu am mai dat pe la medic pana de curand fiindca imi procuram singur pastilele si stiam ca vrea sa ma interneze. Am intrerupr doar olanzopina, daca il intrerup pe tot intru in sevraj, nici asa nu eram departe. Iau 500 depakine D+S, 150 venlaflexina D+S si 15 sau ma rog, acum 20 olanzopina S. Starile cu care ma confrunt sunt de agitatie si tremor iar din cauza lor vin si altele, fobie sociala, etc, nu imi place sa fiu vazut asa.
0
28-07-2015, ora 20:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De cat timp ai starile astea si de cat timp iei venlafaxina ?
0
28-07-2015, ora 20:47
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Medicii, cel putin cu care am vorbit eu habar nu au ce e aia "paralizie in somn". Pe net sunt destule referinte insa se zice ca ar fi inofensiva chestia asta. Nu e chiar asa, mi se infunda nasul de cate ori se intampla si trebuie sa fac un efort deosebit ca sa imi revin. De obicei sunt precedate si de niste cosmaruri deprinse parca din filmele estoniene de groaza. Chiar am zis ca incep sa le scriu, poate ma fac regizor :)). Cand imi iau tratamentul nu paralizez in somn.

Clara, iau venlafaxina de la inceput (3-4 ani). Luam 75 mg si ma simteam foarte bine. Dupa mi-a mai dat si depakine sau olanzopina. Starile de agitatie si tremor nu mai stiu de cand le am, cred ca de vreun an s-au mai complicat.
0
28-07-2015, ora 20:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Spune-i medicul de starile astea si intreaba-l daca nu ar fi cazul sa schimbi antidepresivul. Uneori, dupa cativa ani in care ai luat, se satureaza receptorii si AD-ul ajunge sa nu isi mai faca treaba. S-ar putea sa fii la stadiul asta. Vorbeste cu dr. poate ti-l schimba.
0
28-07-2015, ora 21:07
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
O sa vorbesc cu medicul la care am programare pe 7, cu doctora mea nu mai am ce vorbi, vrea sa ma interneze si punct. Poate ca nu ma pricep eu, dar de ce e nevoie de internare daca nu am nevoie de operatie, pot sa iau tratamentul pe care l-as lua la spital de acasa.
0
29-07-2015, ora 06:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu cand eram stabila si a trebuit sa trec pe alt tratament mi l-au dat acasa. Nu a trebuit sa ma internez. Deci se poate cu putina bunavointa din partea medicului.
0
29-07-2015, ora 09:23
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Cristi, sunt atatia medici, mergi la altul dar nu mai sta asa.
Mergi pe tratamentul asta de prea mult timp si pe deasupra si cu rezultate proaste.
Si nu mai lua toate medicamentele care ti se trimit acasa de la unul si altul, e cea mai mare prostie..
Eu sunt convinsa ca o sa iti revii daca mergi la un medic bun.
0
29-07-2015, ora 09:25
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Si treaba cu paralizia in somn am patit-o si eu de mai multe ori, dar sa stii ca e tot pe fond nervos.
Simteam ca nu ma mai pot misca si asta tot in urma unor cosmaruri, panicam de frica, imi imaginam ca am murit.
0
29-07-2015, ora 13:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Copilu' parca vorbisem ca vei lua 10 mg, nu 20, tu ai prescriptie doar pt 15 mg ! Leacu' nu-i cu sacu', sa n-avem discutii de alta natura apoi !
Vezi ca tremuraturile alea sa nu-ti fie date tocmai de cantitatile prea mari de venlafaxina, incearca sa iei doar jumatate si din aia !
0
29-07-2015, ora 13:58
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Ok, o sa o tai pe jumatate din sera asta si o sa incerc sa mai scad din venlaflexina desi o sa fie cam dificil sa fac din ochi 100 seara 100 dimineata. Te rog nu imi mai spune "copilu".
0
29-07-2015, ora 14:09
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Steve, iar 'prescrii' retete?!
Ai ramas cu acelasi hobby periculos.(pt altii)

Iar tu Cristi, nu te inveti minte sa nu mai faci ce scrie unul si altul pe forum, tine cont ca nici nenea Stevens nu e medic.
Esti chiar 'copil' daca faci prostioare din astea, pe bune.
0
29-07-2015, ora 14:14
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
S-ar putea sa aiba dreptate, intr-un timp luam 375 venlaflexina si mi-a zis medicul vezi ca e supradoza deaia te simti prost. In plus nu are ce rau sa imi faca daca scad o zi doua din ea, nu e ca si cand nu as mai lua deloc, doar asa sa vad cum ma simt.
0
29-07-2015, ora 14:17
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Dar mergi mai la medic, e posibil sa o nimereasca dar e posibil sa nu.
Cum poti fi atat de naiv?!
Astea sunt medicamente, nu bomboane.
0
29-07-2015, ora 14:27
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cristi nu iei 100 si 100 ci 75 plus 75, adica cate o capsula, e foarte simplu ! Mergi 2-3 zile asa cu venlafaxina, 10 mg de olanzapina si vezi cum iti este !

Katy nu mai fi prapastioasa bre ! Dupa cum vezi mai mult recomand scaderea dozelor !
Ti-am mai zis ca nu sunt medic ci mai mult decat un medic (Doctor Honoris Pausa al Universitatii de Medicina din Scambridge) ! :)
0
29-07-2015, ora 14:30
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
:)), hai bre mai lasa-ma.
Iar umblii hai hui prin vecini :P.
0
29-07-2015, ora 20:03
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Voua vi se vede boala si pe fata sau alte reactii adverse? Mie de pe la 20 de ani incepusera sa imi apara cearcane care s-au tot agravat in timp pana am inceput tratamentul si mi-au mai trecut. Acum chelesc desi am avut parul foarte des intotdeauna, o sa ma duc la dermatolog, mama mi-a spus ca poate fi o ciuperca, ca ea si fratii ei, inca 2, erau cheliosi cand erau mici si medicii nu stiau ce sa le faca pana cand unu mai batran I-a propus bunicii sa ii spele cu usturoi pe cap pana se inroseste pielea si a mers. Bine, eu nu mai sunt asa mic si probabil chiar chelesc.
0
30-07-2015, ora 11:24
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Poate fi ereditar, poate fi vreo eczema sau un efect advers de la antidepresive.
Ca sa te convingi, treb sa dai o fuga la dermatologie.
Daca ai mancarimi, atunci e vb de ceva eczema, cam asa se manifesta, sau ti se cojeste pielea (dermatita seboreica).
Pe fata nu pot spune ca se citeste boala, si eu am cearcane dar astea sunt mostenire de la mama, in rest nimic.
Pe mine nu ma crede nimeni oricum ca as avea ceva de ordin psihic..
0
30-07-2015, ora 14:00
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Am scazut venlaflexina si olanzopina, am dormit cam mult, pana la 2 PM, ma simt cam aiurit si mi-am facut o cafea desi am zis ca renunt si la asta. Visele, morbide dar foarte spectaculoase:).
0
30-07-2015, ora 14:05
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cum este Cristi, ti-a iesit impartirea la 2 sau inca nu ? :)
0
30-07-2015, ora 14:20
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Pai am spus mai sus cu un comentariu. Sa vad cum merge in continuare.
0
30-07-2015, ora 14:26
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
@ Stevens, La venlaflexina a fost mai greu fiindca trebuie sa torn bilutele alea mici dintr-o parte in alta si sa le arunc pe gat iar jumate sa o pastrez.
0
30-07-2015, ora 14:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, am postat cam in acelasi timp ! Inca nu e relevant efectul, mai mergi asa cateva zile pana la urmatoarea consultatie, mai ai in sange 'rezerve' de medicament ! E bine sa ai un termen de comparatie clar pt viitor !

Sanatate !

PS Ai capsule de 150 de mg ? Daca sunt si sub forma de bilute, alea sunt cu eliberare controlata, nu prea trebuie desfacuta capsula ci iei una intreaga la amiaza cel mai bine !
0
30-07-2015, ora 14:42
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Da, de 150 mg.
0
06-08-2015, ora 10:21
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
MAine e ziua cea mare, ma duc la noua psihiatra. Nu stiu ce sa ii spun in sensul ca de ce am schimbat medicul celalalt. Poate din curtoazism profesional nu o sa se bage si ma interneaza si asta. Am nevoie de o minciuna plauzibila, sper sa o coc pana maine dar daca mi-ati intinde o mana de ajutor v-as fi recunoscator. Altfel, ma simt mai bine de cand am scazut doza la venlaflexina.
0
06-08-2015, ora 11:50
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Nu trebuie sa ii dai nici o explicatie de genul asta, nu e treaba ei dc te-ai mutat.
Ii spui clar ca nu vrei internare, psihiatrii trebuie sa conlucreze cu pacientul, nu sa impuna anumite chestii.
Eu de ex cu dr mea am negociat unele medicamente, am mai cedat si eu si am luat ce mi-a zis ea, totul a fost cu acordul ambelor parti si asa mi se pare normal.
In schimb treb sa ii povestesti ce ai mai luat inainte, ce efecte a avut, si sa pui accent pe starea actuala, cum te simti.

Bafta!
0
06-08-2015, ora 15:32
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Eu fara venlafaxina ma apuca starile tale Cristi.Nu e importanta olanzapina cum este important antidepresivul..Deci antidepresivuk si cel care ti se potriveste face minuni in stari de astea, poate asociat cu vreun anxiolitic la nevoie gen bromazepam.E bine ca ai schimbat medicul, asta vroiam sa iti zic sa faci cand am citit subiectul, asa am facut si eu mai demult si am scapat de internare si ma simt si mai binisor.
Dar iti zic ceva, nu mai intrerupe tratamentul si nu mai lua pastile dupa ureche ca pot sa faca rau, asculta de doctor si de reteta lui.E cek mai bine.Si de ce nu, daca ai bani fa si cu un psiholog sedinte.Pentru starile tale antidepresivul si anxioliticul de genul bromazepam te ajuta mult.Eu fara ele nu pot sa traiesc.Spune-i doctorului sa iti dea si un anxiolitic deci, zi ca ai si anxietate
Sanatate multa
0
06-08-2015, ora 20:50
cristi1985
Nu este medic/terapeut
cristi1985
Salut tiger, pai anxietatea e problema la mine. Depresia isi mai face aparitia prin cosmaruri sau cand sunt in sevraj. Altfel oricum am toate motivele sa fiu suparat, nu stiu daca e depresia sau constiinta care imi joaca feste. In schimb anxietatii nu am ce sa ii fac, daca ma trezesc foarte agitat, cu tremur, emotii nejustificate, un fior constant in zona inimii (cred ca e un soi de atac de panica) s.a.m.d. Nu imi place sa fiu vazut asa.
Adaugă un comentariu / răspuns
93 comentarii 1 23 4 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul