anxietate si durerei de cap | Forumul Medical ROmedic

anxietate si durerei de cap

163 comentarii 1 23 ..... 5 6 ÃŽnainte ›
0
15-10-2009, ora 14:49
floral
Nu este medic/terapeut
floral
buna ziua tuturor
Marimar ai maaaaaaaaare dreptate, tratamentul naturist este foarte bun si da rezultate, cu siguranta nu asa imediate ca medicatia traditionala insa, toti trebuie sa avem in vedere ca problemele de sanatate se pot rezolva si altfel decat cu medicatie sintetica.
Eu insami urmez o cura de tratament naturist si ma simt excelent. Aviz amatorilor, pe piata din Romania exista un aparat de biorezonanta care se numeste SCIO si pe la care am trecut si eu inainte sa incep schema terapeutica cu naturiste si sunt destul de multumita.

MULTA SANATATE
-*

(*modificat de administrator)
0
19-10-2009, ora 15:12
m0nik@
Nu este medic/terapeut
m0nik@
si eu am avut starile care le cam are toata lumea de la acest forum.. chiar aseara am avut insomnie si m am putut culca pe la 3 30 ca imi veneau din senin in minte imagini, ganduri negre, plus ca ma apucase palpitatiile si mi era frica sa adorm ca poate sistemul meu respirator o sa se blocheze din cauza aritmiilor... cei in cazuri cu atacuri de panica defapt toate starile astea duc la cv... si toate temerile.. FRICA DE MOARTE de ceea ce nu cunostem.. ce o sa se intample cu noi daca. si o groaza de intrebari ciudata.. la un moment dat la toti o sa vina si ziua dar pana atunci... dc sa e panicam?? recunosc ca poate aseara nu aveam curajul si taria sa scriu. dar cateodata trebuie sa faci tot pobibilul. daca ma gandesc mai bn poate mie mi se trage de la 7 ani de cand m a lovit o masina si la liceu cand am fost amenintata cu moartea de catre unii daca nu le dau tel. In ambele cazuri nu am avut pe moment soc cat m am consumat dupa aia: adik eu mai am si socuri post traumatice.. imi faceam ganduri daca si cu parca se plimbau in barca.. cv de genu. Am mai gasit o alta solutie.. sa facem ceea ce ne place si o sa scapam incetu cu incetu de simptomele astea. sa ascultam muzica linistitoare, ambientul sa fie calm si e foarte important ca cnv sa ne incurajeze si sa nu mai ne stresam daca avem de facut cv pt k viata este facuta si din esecuri si bucurii. N o sa ne taie nimeni capu daca nu reusim in cv... Va cred pe cuvant daca mi ati spune ca in monentele alea nu prea ai ce sa faci cu voinat si va cred pe cuvant ca stiu cum e, dar haideti sa incercam incet cu incet si sa eliminam toate gandurile negative. NU E NIMIC DE CARE SA NE FIE FRICA, DUMNEZEU ESTE CU NOI SI NO SA INGADUIE SA PATIM CEVA, POATE SI PRIN CHESTIA ASTA SUNTEM PUSI LA INCERCARE SA VEDEM DACA REZISTAM, DAR UN LUCRU E SIGUR:DUMNEZEU NU ITI DA MAI MULT DECAT POTI DUCE! multa sanatate la toti
0
09-02-2010, ora 13:27
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna sunt delia si de 3 ani sufar de depresie anxioasa.{nu pot iesi din casa singura si nu por sta singura } atacuri de panica am rar si bine, dar as vrea sa va intreb daca stiti careva daca tigarile afecteaza cu ceva pt ca mie mi-se intimpla niste stari ciudate cind fumez. (stari de agitatie, ameteala, nervozitate ) ce va mai pot spune e ca la cafea am renuntat acum un an si ceva iar alcoolul nici nu pot sa il miros.mi-as dori sa vad si un comentariu al cuiva care sa tratat de aceste stari pt ca sunt foarte descurajata. (am stari bune in unele perioade de obicei vara imi era mai rau dar acuma sunt tare dezamagita ca starile au recisivat si iarna ) MULTA SANATATE!
0
17-02-2010, ora 14:58
edy74
Nu este medic/terapeut
edy74
sal..acum 3 luni am avut si eu neplacerea de a intra in acest club a celor cu atacuri de panica. Am ajuns la spital de 2 ori unde mi-au facut analize si EKG, toate au iesit bune. Am citit cu interes comentariile celor de mai sus si sunt solidar cu majoritatea dintre ei. Am refuzat total administrarea de medicamente gen xanax si merg pe tratament cu passiflora+ valeriana, minerale, spirulina. Oare vom mai scapa vreodata de aceasta afectiune? Nu imi este frica sa merg in locuri aglomerate, sa merg cu metroul sau sa ies din casa neinsotit...cand ma apuca atacul de panica singura frica e sa nu am atac cerebral sau sa fac infarct.. Nu stiu ce sa mai cred, vad ca multi dintre dvs va confruntati cu dureri de cap, eu nu am aceste simptome. La mine incepe cu o stare de slabiciune, dupa care imi vin in cap o gramada de ganduri negre, ma gandesc sa nu am ceva grav, si gata atacul de panica. Stiti ce e mai rau in aceasta afectiune? ca nimeni nu te crede, pt ca nu e o afectiune organica, nu e vizibila decat atunci cand se declanseaza. Va doresc sanatate tuturor si sper din tot sufletul ca toti cei de aici sa ne vindecam de aceasta boala parsiva. Haideti sa gandim pozitiv si sa invingem. Doar nu suntem noi cei mai slabi. Bafta
0
17-02-2010, ora 15:07
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna edi sunt delia. as vrea sa stiu cum te simti dupa tratamentul naturist pt ca am luat si eu persen simplu si forte dar fara nici o inbunatatire. acum 3 ani am luat alprazoram ceva pe baza de xanax si credema ca m-am simtit bine ( 2cuti) tratamentul era mai lung dar l-am intrerupt pt ca am ramas insarcinata.
0
17-02-2010, ora 20:34
edy74
Nu este medic/terapeut
edy74
buna delia. de simtit ma simt mai bine, dar eu am refuzat tratamentul cu xanax pt ca sunt sportiv de performanta. Tu cum te mai simti? Ai mai avut vreun atac? Dupa parerea mea un copil ar trebui sa iti ocupe majoritatea timpului si sa nu te mai gandesti la anumite aspecte neplacute ale vietii sau la faptul ca esti bolnava. Am observat ca iti este frica sa iesi pe strada singura, asta trebuie sa fie tare deranjant, am citit undeva ca tocmai acest lucru ar trebui sa il faci, sa iesi singura pe strada pt ca ai realiza ca nu ti se intampla nimic, in cabinetele de psiho terapie medicii chiar provoaca pacientului un atac de panica prin diferite intrebari pt ca acesta sa constientizeze ca nu pateste nimic. Stii ce mi se pare nedrept delia, ca am avut o viata ordonata, fara tigari, alcool, cafea, nopti pierdute si totusi sufar de aceste atacuri. Natura muncii mele nu mi-a dat voie la excese. Iti doresc multa sanatate si ai incredere in tine, cred ca va rasari soarele si pt noi cei amarati.
0
17-02-2010, ora 21:53
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna edi. da intradevar copilul imi ocupa tot timpul dar credema ca evit sa ramin singura cu el. am incercat dar am momente cind pot sa trec de panica si momente cind nu pot scapa de ea si credema ca sunt o persoana puternica dar cred ca viata grea ma adus in situatia asta. la inceput nu a fost asa de rau dar pe parcurs s-a agravat. cind ies pe strada sunt foarte nelinistita si nu ma pot calma. in schimb am abuzat de cafea si tigari in trecut aveam o naveta grea ma trezeam la 4 dimineata si ajungeam la 17 dupamiaza acasa si pina la 10-11 nu dormeam vroiam sa le fac pe toate sunt foarte tipicara si imi place ordinea. multumesc pentru sfaturi si sper sa mai vorbim sa auzim de bine.de cind iei medicamente naturiste ai mai avut vreun atac de panica ? multa sanatate.
0
18-02-2010, ora 07:44
edy74
Nu este medic/terapeut
edy74
sal delia. Am inceput cam de o luna sa iau medicamentele naturiste si sunt mai linistit. Ai incercat sa iei niste minerale, seleniu cu propolis, spirulina, am auzit ca fac minuni..Si la tine ca si la mine atacul de panica s-a declansat pe fond de oboseala si stres. Si eu am fost ca tine, plecam la 6 dimineata de acasa si ajungeam seara la 9.30, aveam zile cand nu vroiam sa ma ridic din pat, dar eram obligat sa o fac. Stii ce cred ca ar trebui sa faci.. sa iesi cate un pic din casa si sa te plimbi, singura, de exemplu o tura de bloc, dupa aia sa avansezi usor, usor.. crede-ma vei reusi, pt ca numai noi singuri putem invinge aceasta boala, nu ne poate ajuta nimeni, daca impulsul vindecarii nu vine de la noi. Am auzit de niste capsule cu tei, care se gasesc la plafar si chiar am intrebat un medic daca sunt bune si mi-a confirmat ca da, le-am cumparat, dar mie imi dau o stare de moleseala si am renuntat sa le mai iau. Momentan nu mai iau decat minerale, passiflora cu valeriana (seara inainte de somn) si seleniu cu propolis, evit ciocolata, cola si toate excitantele. Incearca sa iei portocale, pomelo, mere sa le storci in storcatorul de fructe si sa bei sucul in loc de cafea. Iti doresc sanatate multa tie si celui mic si bucura-te de el pt ca un copil e cea mai mare realizare in viata, bucura-te de viata ta pt ca e scurta si de aia merita traita in liniste.
0
18-02-2010, ora 08:06
OLTEAN ILDIKO
Nu este medic/terapeut
OLTEAN ILDIKO
BUNA ZIUA. SUNT NOUA PE FORUM SI ASI AVEA SI EU CATE INTREBERI. LUNI 22-FEBRUARIE SUNT PROGRAMATA LA OPERATIE DE GUSA POLINODULARA. SINCER VA SPUN SUNT FOARTE PANICATA, MAI ALES CA AM PRIMIT REZULTATELE ANALIZELOR DE SINGE SI AM CITEVA VALORI CARE NU MI SE PAR IN REGULA : MXD% 10, MXD# 0.7, PDW 14, P_LCR 30, 7. MENTIONEZ CA AM 44 DE ANI SI SUNT FEMEIE. POATE IMI DATI SI MIE UN RASPUNS IN LEGETURA CU ACESTE REZULTATE. VA MULTUMESC
0
18-02-2010, ora 12:05
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna edy. credema ca ies si cite odata ma simt extraordinar de bine dar a doua zii o iau de la capat cu niste emotii si stari de agitatie de nu le pot stapini de parca nu am mai iesit de o luna afara. din cite m-am informat eu este o boala emotionala de multe ori nu-mi cunosc starile. am incercat cu ceai de tei si ma simt putin mai bine dar ma indoiesc de medicamentele naturiste. ( scria cineva pe un alt forum ca nu tratezi nervi cu patrunjel ). ce nu inteleg la tine care iesti un sportiv de performanta cum de ti-sa intimplat ca aceasta boala o poti trata daca faci mult sport si atunci iti poti controla si respiratia.
0
18-02-2010, ora 12:08
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
doamna ildico nu va faceti probleme ca daca era ceva grav nu va programa la operatie si daca nu sinteti linistita incercati pe consulta medicul online acolo conpletati un formular si maxim 2 zile va va raspunde un medic prin adresa de email. multa sanatate!
0
18-02-2010, ora 12:40
edy74
Nu este medic/terapeut
edy74
sal delia. Mie mi s-a intamplat din cauza oboselii si stresului.Sunt o persoana mai introvertita si nu imi expun problemele, probabil tensiunea nervoasa si oboseala au declansat aceasta anomalie. Si la mine incep tot asa, parca as avea fluturi in stomac, dupa care neliniste. Crede-ma ca daca devii dependent de xanax, sertalin, rudotel o sa fie foarte rau, practic devii leguma, ajungi sa te uiti in tavan ca nebunii. Eu de pilda am fost la camera de garda la psihiatrie si i-am povestit medicului de garda problemele, a stat m-a ascultat si mi-a facut o lista de medicamente de m-am speriat.. atunci am hotarat sa nu iau nici un fel de chimicale. Am o prietena care s-a dus la psihiatru sa isi spuna necazul si stii ce s-a intamplat? Ala s-a uitat la ceas si i-a zis : aveti o ora... a ascultat-o timp de o ora si cand s-a terminat ora a oprit-o.. nu i-a spus nimic, a vorbit doar ea. De aceea am hotarat sa merg pe minerale si medicamente naturiste. In ceea ce priveste sportul, stai linistita, nu respiratia e cheia, facand sport regulat corpul secreta niste substante care te ajuta in starile de anxietate, de aceea e recomandat, plus efortul care te ajuta sa adormi fara probleme, dar ce faci in momentul care te scoli in mijlocul noptii speriat? cu ce te ajuta sportul atunci? Am 30 de ani de sport de performanta, crede-ma si in sport exista stres si stari de nervozitate.
0
19-02-2010, ora 15:34
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
Am observat ca suntem multi si disperati care tinjim dupa viata de dinaintea anxietatii si suntem cei care dorim perfectiunea.mi-as fi dorit sa ma nasc altcumva si sa nu fi cunoscut anxietatea. am gasit pe un sait pe cineva care de 15 ani se lupta cu ea de bine (ca cineva sa vindecat nu am gasit )
0
21-02-2010, ora 18:29
mrau
Nu este medic/terapeut
mrau
Ziua buna,
Cu aceeasi "simpatica"problema ma confrunt si eu. Totul a inceput acum 5 luni cind am simtit ca imi sare inima din piept si am ajuns la urgente la spital.Acolo mi s-a dat un distonocalm si o perfuzie cu glucoza si mi s-a spus ca daca mi se mai intimpla sa iau un distonocalm si va fi ok.Numai ca nu a fost.Am fost apoi la cardiolog si mi-a recomandat o ecocardiograma, care a fost ok dar eu ma simteam rau si aveam constanta ideea ca imi este rau si mi se intimpla ceva.In octombrie am inceput un tratament homeopat.Nu am optat pentru tratamentul clasic deoarece imi era foarte frica de efectele secundare."Problema" la un tratament homeopat este ca trebuie sa ai multa rabdare si in situatia data este destul de greu.Primele doua luni de tratament au fost groaznice, credeam ca o iau razna cu totul. In cea de a treia luna a fost mai bine, am inceput sa dorm mai bine, sa nu mai tremur ca un catel si sa ma mai misc prin casa.Acum sunt in a patra luna de tratament si iar au inceput sa apara niste simptome pe care nu le-am mai experimentat cam demult respectiv senzatie de sufocare, bataii puternice ale inimii, senzatia continua ca iar voi face un atac de panica si ma voi simti rau si ideea conform careia cu siguranta mai am si altceva care-mi va fi fatal la un moment dat.Este foarte frustant sa traiesc cu aceste sentimente mai ales ca am fost o fire foarte activa de cind ma stiu si acum parca sunt o leguma care nici nu mai iese afara din casa de frica sa nu i se intimple ceva.Eventual mai iau o pasiflora daca simt ca ma agit mult prea tare si imi este un pic mai bine.Dar continui sa cred cu incapatinare ca acest tratament homeopat va merge desi sincera sa fiu ma gindesc nu stiu de cite ori pe zi ca ar trebui sa incerc si un alt tratament, ca nu se mai poate.Sper din tot sufletul sa se termine o data.Va doresc tuturor multa sanatate!
0
21-02-2010, ora 19:09
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
buna mrau eu sufar de 3 ani de aceasta boala a sentimentelor dar nu cred ca se vindeca cu homeopate. eu am facut un tratament cu alprazoram 3 saptamini si nu am avut probleme cind l-am intrerupt si mi-a facut tate bine numai ca l-am intrerupt ca am ramas insarcinata si atunci probabil trebuia sa continui cu homeopate dar eu negam ca e o problema de nervi.
0
21-02-2010, ora 19:47
mrau
Nu este medic/terapeut
mrau
buna delia.am un prieten care a suferit si el tot din aceasta cauza. a facut tratament homeopat 3 luni de zile si s-a simtit si se simte excelent si acum.de fapt el mi-a recomandat doctorul la care merg acum.eu eram prea speriata ca sa-mi dau seama prea bine ce si cum se intimpla.este foarte greu sa te lupti cu propria persoana, probabil de asta este si atit de frustrant. pe de alta parte am o cunostinta care incearca de ceva timp sa se lase de xanax dar este foarte greu si incearca tot cu homeopate.Nici eu nu ma dau in vint dupa acest tratament pt ca trebuie multa rabdare si de nenumarate ori imi vine sa iau un axial dar nu as face altceva decit sa maschez pe moment.
Observ ca majoritatea celor care suferim de aceasta trebusoara am fost la un moment dat persoane active si puternice si asta nu trebuie sa uitam; poate ca este aproape imposibil sa ne imaginam acum viata pe care o duceam inainte atit timp cit deabia iesim din casa fara sa ne sara inima, dar pe cit posibil trebuie sa mergem mai departe.Eu zic sa incercati si un tratament homeopat.
0
21-02-2010, ora 19:54
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
credema pe cuvint ca si eu am fost si mai sunt o persoana puternica dar acuma numai uneori toti imi stiu de respect si sunt dominanta dar cred ca e pedeapsa de la dumnezeu pentru ca vroiam sa le fac pe toate de parca numai eu eram pe pamint. spunemi te rog ce iei tu si daca te simti mai bine ?
0
21-02-2010, ora 20:19
mrau
Nu este medic/terapeut
mrau
sunt deacord. cred ca ne caracterizeaza aceasta trasatura, oameni puternici care credeau ca muta muntii din loc, care si-au luat niste job-uri de 12 ore pe zi si care poate nu au realizat ca totusi sunt oameni;cel putin la mine asa a fost. acum eu iau belladonna 30; 3-4 granule sublingual dimineata cu doua ore inainte de micul dejun. Daca in 2-3 zile nu ma echilibrez un pic dr. mea mi-a dat si belladonna 200ch-aceeasi administrare iar daca nu si nu si doar daca considera dr. va urma sepra 200.Oricum fata de cum eram acu o saptamina acum e mai bine.Tratamentul se da in functie de fiecare pacient, dar poti sa te uiti pe net la remediile astea si sa vezi daca se pliaza cu simtomatologia.
Spre exemplu acum o luna de zile m-am simtit mult mai bine, am fost chiar in stare sa ma urc la volan fara acea frica care iti spune tot timpul"vezi ca ti se intimpla ceva".Apoi am avut o inmormintare in familie si cred ca asta m-a dat iar peste cap un pic.
Belladonna imi face f bine pt starile minunate de ameteala, pt senzatia de nod in git si pt acea stare in care crezi ca ai toate bolile din lume.
Tratamentul asta imi aduce aminte ca sunt om si ca nu toate se intimpla cind si cum vreau eu.
Trebuie multa rabdare, dar eu am cel putin exemplul viu ca se poate.
sa imi spui te rog daca ai incercat sa vezi un dr. homeopat si daca ti-a fost de folos.la mine primele 10-14zile de tratament au fost destul de grele.
0
21-02-2010, ora 22:22
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
eu nu mai sunt in faza de inceput eu ma confrunt cu niste emotii nebune cind plec de acasa pe jos daca plec cu masina le resimt mai putin. eu la inceput nu puteam sa ies nici in curte si am perioade cind ma simt foarte bine dar la craciun am avut o neplacere si ma zapacit unpic.
0
22-02-2010, ora 11:05
mrau
Nu este medic/terapeut
mrau
eu sunt de parere ca cel mai bine este sa vezi un doctor homeopat. remediile nu contin substante toxice pentru organism, procesul dureaza in functie de pacient intre 3luni si un an, dar macar stii ca scapi de aceste stari minunate.probabil ca nu as fi vazut si eu la altii ca functioneaza nu as fi crezut in ruptul capului.si, spre deosebire de tratamentele traditionale este in majoritatea cazurilor ireversibil.sa imi spui te rog ce ai mai incercat tu si daca a mers cit de cit.
0
22-02-2010, ora 13:58
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
am mai incercat persen simplu si forte dar fara nici un rezultat si extraveral dar il iau numai la nevoie. pe mine ma ajutat alprazoramul foarte mult l-am luat 3 saptamini fara nici o complicatie si am ramas insarcinata si nu l-am mai luat.(probabil ca atunci trebuia sa continui cu homeopate ). mai am pina in 4 aprilie concediu post natal si mi-e groaza sa incep lucru pt ca e foarte stresant. inainte sa iau alprazoram nu eram instare sa ies la lumina si nici sa vad oameni acuma am ramas doar cu emotii nebune si frica de a iesi din casa singura sau de a ramine singura si binenteles palpitatiile cind nu imi comvine ceva si de multe ori imi simt inima ca imi bate cind tare cind incet chiar cind stau in pat.
0
22-02-2010, ora 22:37
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Chiar daca nu am mai adaugat comentarii demult, citesc cu interes tot ce scrieti.Mai inatai, as recomanda pentru cei care au atac de panica -gen palpitatii, frica de a iesi din casa, tremuraturi, etc sa faca psihoterapie in pararel cu tratamentul homeopat.Eu am incercat si rezultatul a fost ok-nu mai am palpitatii, pot controla baitaile inimii fara probleme adica am un rimt normal de respiratie fara sa imi dea acea stare de frica permanenta ca imi iese inima din piept.Legat de tratamentul homeopat, il fac din luna mai 2009 cu rezultate deocamdata bunicele.Ultimul remediu a fost Phophorus in dilutie CH si 200 si apoi Gelsemium, dar pentru ca am anxietate generalizata, cu strangere in partea stanga a pieptului, cu teama permanenta de infarct si pentru ca strangerea in piept a fost asa de mare si de durata am facut atac de panica si am ajuns iarasi la psihiatru care mi-a dat timp de 2 saptamani Rivotril de 0, 5 cate o jumate de tableta LA NEVOIE.Continui si tratamentul homeopat, beau multe ceaiuri, o sa reiau si exercitiile de la sedintele de psihoterapie si sa speram ca inving aceasta stare.Am vazut simptome diferite la fiecare.La mine teama de infarct si durerea in piept sunt cele mai pregnante.De asemenea, o emotie excesiva, nu ma pot bucura ca simt ca fac infarct, nu ma pot duce la inmormantari, sau nu pot auzi ca a murit cineva.Am mai luat Sedocalm V si Nervosedin C, destul de bunicele ca remediu naturist.De asemenea, e important sa gandim pozitiv, sa stam relaxati si sa ne spunem de 5 - ori ca teama, anxietatea, frica, se scurg din corpul nostru, sa vizualizam mental aceasta imagine si apoi sa ne incarcam cu iubire, armonie, calm, echilibru.Credinta e inca un factor de incarcare pozitiva.Inca nu mi-am pierdut speranta, desi lupt de 6 ani cu aceste stari mai mari sau mai mici.Multa sanatate tuturor.Daca mai are cineva aceste simptome, va rog sa imi scrieti.
0
23-02-2010, ora 00:25
yasimonna
Nu este medic/terapeut
yasimonna
Ma bucur Kora_G ca esti optimista. Si eu de acum 2-3 ani am prins o stare anxioasa cu stari exact cum descrie multi care au anxietate. Citesc cu mult interes pe unlele forumuri pers care spun ca au inceput sa si depaseasca aceste stari, simptome, etc. Nu este usor. Daca mai acum ceva ani as fi intalnit persoane cum sunt eu acum sunt sigura ca n as fi putut sa i inteleg, pana nu treci n ai cum sa i intelegi pe altii. Imi ridica moralul cand vad ca nu sunt singura si ca aceste stari inainte pana sa descopar cauza reala a starilor mele ma gandeam la tot felu de ganduri de ce as putea sa am. Dar acum parca indirect imparasesc si eu cu altii aceste stari. si pe de o parte imi da putere si optimism. Mi a atras atentia Kora ca ai spus cv cu controlul batailor inimii, si as vrea sa stiu ce iei sau ce faci? Pentru ca mie cred ca pe lanaga ca sunt de fel o fire mai fricoasa, atacurile astea de panica mi s au tras de la o aritmie care acum cateva luni mi a spus un cardiolog ca nu am valvele simetrice, dar nu este nimic grav. Vor disparea daca mananc echilibrat, dorm cat trebuie, nu ma stresez, etc. Dar uneori aritmiile imi vin si daca ma uit la tv, calma, chiar uitandu ma la o comedie. Si mie imi produce asa un rau cand au de morti, sau chestii dastea, stiu k pe de o parte totul este in noi, si ca trebuie sa facem exact cu ai spus o si u; nu mi pierd speranta ca va veni un timp cand vor disparea toate aceste stari, ca totul este rezultatul inhibitiilor, temeriilor, fobiilor, si ceea ce noi tinem in suflet si nu ne exprimam. Acum il citez si eu pe unu care spunea ca " noi ne am nascut cu un bun simt exagerat, care multi dintre oameni l au cam pierdut". Acum ce mi e asa teama si cred k tot din starile acestea face parte e.. ca am nopti sau zile knd dorm si inainte de a ma trezi simt parca k nu mai am aer si ma fortez eu sa ma trezesc, si pe moment intra asa o panica in mine gandindu ma dak nu m as fi trezit la monetu acela ce s ar fi intamplat. Mentionez k sunt rare cazurile, dar deajuns sa ma sperie. Si in legatura cu aritmia mi a dat cardilogu sa iau doar egilok.. l am luat un timp adevaru ca doar o pastila pe zi dimin, si dupa starile de palpitatii puteam sa maresc doza sau sa o micsorez. acum ma gandesc sa mai iau o serie. dar de mi ar disparea aritmia asta, care pe de o parte si ea duce oarecum la atacuri de panica, si provoaca oboseala, ameteli, stare de nervozitate, simt asa ca un gol de aer si nu i deloc placut. Si de chestia asta mi e frica cam de un an aproape, sa si conduc pt k mi e tare frica sa nu fac o criza de aritmie sau atac de panica knd sofez.. nu vreau ca din vina mea sa distrug alte vieti. Multa sanatate
0
23-02-2010, ora 13:52
mrau
Nu este medic/terapeut
mrau
buna yasimonna.aceleasi aritmii le-am avut si eu.adica stari de genul ca pulsul meu era f instabil, in interval de 30min osciland de la 60 pina la 120.am luat metroprolol cu magneziu dar tot degeaba.dr. mea mi-a explicat ca de fapt aceste aritmii reprezinta manifestarea neuro-fiziologica a starii de anxietate.eu nu am mai luat pastile pt.inima dupa ce am terminat prima luna de tratament homeopat.
la mine totul a inceput din senin.pur si simplu mergeam sa deschid geamul de la balcon si pur si simplu am simtit ca imi iese inima din piept.am chemat un taxi si m-am dus la spital. apoi a urmat o perioada in care am luat diverse tratamente fara efect insa. apoi am inceput cu homeopate.tratamentul necesita multa rabdare dar sper sa mearga.in paralel mai iau la nevoie pasiflora.la mine faza cu bataile inimii s-a mai diminuat adica nu ma mai sperie atit de mult; cea mai urita senzatie mi se pare atunci cind mi se pune un nod in git si am impresia ca nu mai pot sa respir.De asemenea la mine a aparut in ultimul timp frica de a iesi din casa sau de a ramine in casa singura si nenorocirea aia de simptom care-ti da impresia ca dintr-un moment in altul poate fac un atac de panica, pe care eu il asociez cu ideea de moarte.Voi ce mai luati pt aceste stari"minunate"?
0
23-02-2010, ora 13:57
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
stati linistiti ne scapa de aceste stari sapa si lopata!
0
23-02-2010, ora 19:38
yasimonna
Nu este medic/terapeut
yasimonna
multumesc mult mrau pt sfaturi. Si la mine a inceput din semin dar cam cu 2 ani inainte de a avea atacurile astea de panica. pur si simplu venind acasa. Dupa care au mai venit aritmiile ce e drept dar foooarte rar. Si incet incet mi au venit si diverse stari si asa ajunsesem sa am atatea chestii k nici nu mai stiam ce boala am. Acum am inceput sa mi revin incetu cu incetu, desi knd nu dorm destul, sau nu mananc la timp ma iau cu tremuraturi, ameteli si daca nu imi impun o vointa maare iar cad prada atacurilor de panica. Si mie mi s a spus k s a declansat aritmia din cauza stresului, fricilor, etc diverse chestii. Cat despre tine, ungar delia nu trebuie sa fi chiar asa de pesimista. Daca esti pe lumea asta si inca traiesti trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu are planuri pt tn. Exact cum de multe ori in dragoste suferi atunci cand altii isi "baga coada", asa se intampla si cu noi care suntem mai sensibili, mai vulnerabili, nu ti pierde speranta. Urmaresc cu interes diverse emisiuni despre santate, si aproape 90% din ele au si rublrica despre stres, anxietate. Mi a atras atentia un subiect care spunea despre practicarea unui experiment cu un catel care i se dadea mancare knd se aprindea un bec, iar la un moment dat chiar daca becu se aprindea si mancarea nu mai venea s a dovedit ca animalul saliva pt k i se intiparise in creier relatia bec-mancare. si ca exact asta se intampla si la noi. Eu pe pielea mea am observat ca am avut de cateva ori artmie si atac de panica chiar si knd am sofat sau cand ma duceam in anumite locuri, iar intr un timp daca mi se spunea sa revin in acele locuri sau sa ma puna cineva sa sofez instantaneu imi incepeau artmia si stari de foarte neliniste. Pt in creoerul meu s a intiparit in minte relatia locX-atac de panica. Desi si in prezent knd ma simt ma slabita sau am o stare proasta mi e frica sa sofez tot din cauza asta, asta vara mi s a intamplat o chestie k vroiam nu vroiam am fost fortata de imprejurari sa sofez si a fost o decizie de moment, si culmea n am avut nimic pt mi s a distras atentia asupra destinatie unde trebuia sa ajung kt mai repede. Recunosc ca si acum dak ma uit la tv uneori sau aud pe cnv k are o bloala anume imi asociez f repede simptomele si ma gandesc ca dak am si eu la fel. Ceea ce fac este foarte gresit si nu e bine deloc.
0
23-02-2010, ora 19:47
yasimonna
Nu este medic/terapeut
yasimonna
Si incerc sa nu ma mai gandesc decat la mine, si knd adorm sa nu mai am nimic in minte de genu ce voi face maine, cum o sa fie, ce o sa se intample. Incer sa vad ce o sa fie la momentu exact si incerc asa sa imi distrag atentia cu cv util, chiar si cu cv banal. Azi vazusem pe o strada pompierii, salvare care avea sirena.. pe moment mi a venit o stare de rau.. dar imediat m am ganditi logic ca si daca domen fereste oemenii aceia au murit nu am am eu cum sa i invii sau alcnv. Am zis:ASTA E! sau daca vad stiri cu o inundatie... ca fiecare.. ii compatimim pe acei oameni, dar daca ma apuc sa plang sau sa stau sa le plnag de mila:OARE am eu vreo putere sa intorc eu timpu inapoi?? NU! Atunci... ?? incerc sa ma intarasc pt k am obs ca viata nu este asa usoara cum imi parea acum cativa ani.. sau knd eram la liceu... trebuie sa iei viata in piept si sa te lupti. Ma gandesc ce ar fi facut oamenii preistorici daca stateau asa vb aia.. sa si atepte sfarsitu? daca nu se luptau sa si procure hrana, resurse ar fi murit imediat! Cred ca in lumea nostra moderna suntem mai comozi si poate chiar asta ne face mai vulnerabili, mai din cocoditate sa evitam, sau sa fugim de responsabilitate sau.. multe alte lucruri. MUlta putere si sanatate tuturor.
0
23-02-2010, ora 19:52
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
draga yasimonna este o boala a emotiilor nu e gresala noastra ca am venit pe aceasta lume prea simtiti si prea activi cindva. acuma trebuie sa o lasam mai moale
0
24-02-2010, ora 13:02
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Yasimonna, as vrea sa te intreb daca tu urmezi tratament homeopat?sau daca ai luat ceva tablete naturiste? Mie mi se pare ca starea de care vorbesti tu, eu am avut-o la debut si ca daca stiam de aceste remedii cu siguranta ma vindecam si nu ajungeam la aceasta anxietate generalizata. Ca urmare, sfatul meu e sa cauti la farmacie Sedocalm V sau Nervosedin C ( la mine Sedocalmul a fost mai bine primit, adica cu efecte imediate) si atunci cand ai aceste temeri sau aritmii ia cate o tableta, se pot lua si 4 pe zi, dar ai sa vezi ca maxim 2 sunt suficiente si asta pe perioada crizei.Nu devii dependenta de ele, nu au efecte secundare.Mergi la un homeopat bun care te va ajuta sa tratezi si cauza., in timp ce-i drept dar merita.Pentru aritmii fa exercitii de respiratie- inspiri adanc tii aerul catreva secunde 5 sec si apoi expiri.Repeta-le regulat de 3 ori pe zi, o sa vezi ce bine te simti.Eu am anxietate generalizata, ma tine tot timpul in partea stanga si mi-e frica sa nu fac ceva la inima.E o teama de care nu mai stiu cum sa scap.Am si hiperemotivitate, nu imi pot controla emotiile.Dar ceea ce ti-am spus, eu am incercat si m-am vindecat de aritmii, teama de a iesi in strada, de a nu sta singura in casa, transpiratii, tremuraturi.Multa sanatate si credinta in Dumnezeu.
0
24-02-2010, ora 21:29
yasimonna
Nu este medic/terapeut
yasimonna
Asa e ungar delia. si eu m am nascut mai emotiva si pe de o parte cred k e rezultatul acelor acte si emotii in care statea mama knd a fost gravida cu mn.. nu i a fost usor pt k era lovita din toate partile dpdv verbal si de aceea m am nascut si prematur. Si cu toate sansele minime care mi s au acordat la inceput am supravietuit. De aceia cred k am fost dorit de Dumnezeu si nu sunt o eroare pe lumea asta. Asta ins k Dumnezeu are planuri cu noi... se spune ca Dumnezeu pe cine iubeste cearta. O sa depasim pana la urma aceste stari. Azi am facut progrese si ma simt multumita. Am fost azi la facultate ceea ce yo de fel tot de teama atacurilor de panica ajunsesem pana asta vara si o faza in iarna asta knd nu faceam altcv decat sa stau in pat. ma simteam inutila si neputincioasa in fata starilor. Daca nu va plictisesc prea mult o sa va relatez o intamplare a unui profesor de al meu care am auzit o chiar azi. A intrat in criminalistica desii era o fire foarte emotiva si alergie la sange. si muult timp "a dat la boboci si la rate" pt k ca anchetator si procuror treb intradevar sa ai o vointa de fier. pana cand a zis ca si a luat inima n dinti si a rezistat. I s a spus sa fie indiferent la sange, morti, etc. ca altfel n are sa reziste si miraculor si a luat o vointa supra naturala de s au uimit apropiatii lui k normal in cauza el trebuia sa si piarda cunostiinta. Si concluzia ca in viata vointa poate face minuni. apropo de starile care le avem noi.
Adaugă un comentariu / răspuns
163 comentarii 1 23 ..... 5 6 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • O aplicaÈ›ie pe telefon detectează anxietatea È™i tulburările dispoziÈ›ionale la adolescenÈ›i
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  •