Anxietate si insomnie

22-07-2021
Blondiegirl
Nu este medic/terapeut
Blondiegirl
Bună ziua, pe 29 mai am facut vaccinul Covid, o saptamana mai tarziu m-am trezit noaptea cu palpitatii.Mi s-a facut un ekg in urma caruia mi s-a spus ca e doar un atac de panica.Au urmat si altele doar noaptea, si de atunci si insomnia.
De atacurile de panica am scapat si de anxietate nu o mai simt deloc prezenta.Am fost la psihiatru sa rezolv cu insomnia.Am primit ca tratament seroxat o jumatate dimineata si xanax 0, 25 seara si 2 jumatati dimineata si la pranz.Nu am luat decat o pastila de xanax seara in speranta ca o sa dorm.Am dormit cam 3 -4 ore.As dori un sfat sa iau si seroxatul?Multumesc!
5 comentarii
1
22-07-2021, ora 12:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Seroxatul este pentru anxietate.
0
06-04-2022, ora 08:42
Elyela
Nu este medic/terapeut
Elyela
Blondiegirl, cum ai scapat de atacurile de panica? Mai ai probleme cu insomnia? Cu aceste probleme ma confrunt si eu de 5 luni
0
12-09-2022, ora 10:25
mariana226
Nu este medic/terapeut
mariana226
Da, am gasit, dupa ani de zile in care am mers din medic in medic, ajungand sa iau cate cinci pastile sa pot dormi.

Mi s-a prescris de catre terapeutul Gloria Tanasescu un tratament complex, pe o perioada de trei luni de zile, cu vitaminele D3 si B complex, in anumite doze.

Tratamentul mi l-a recomandat in urma analizelor de laborator.

Dupa 3 luni de zile am inceput sa ma simt mai bine si sa pot dormi in sfarsit.

De la 5 pastile, acum iau doar 3, in doze mult mai mici. Reusesc sa dorm chiar si 7 ore pe noapte, in conditiile in care acum cativa ani nu dormeam nicio ora.

Acum iau tratament de intretinere, si mi-a spus ca trebuie sa il urmez doi ani de zile in total, pentru ca atat dureaza sa se repare tot ce s-a stricat din cauza lipsei de somn.

Am trecut printr-o perioada extrem de grea, ajungand sa nu mai pot merge nici la serviciu un an de zile din cauza oboselii si a starii de rau.
0
21-11-2022, ora 16:37
Reusi
Nu este medic/terapeut
Reusi
mariana 226 cum pot lua legatura cu dvs.în privat! Am nevoie de niste sfaturi sunt în situația dumneavoastra! Va multumesc!
0
21-11-2022, ora 17:11
mariana226
Nu este medic/terapeut
mariana226
Buna ziua! Imi puteti scrie pe adresa de mail: marianai24@yahoo.com
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •