Anxietate si schizofrenie | Forumul Medical ROmedic

Anxietate si schizofrenie

05-06-2012
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Am si eu o intrebare. Se poate da si anxietate in schizofrenie? Sau care este legatura dintre astea doua?
21 comentarii
0
05-06-2012, ora 19:23
phiX174
Nu este medic/terapeut
phiX174
Nu au nici o legatura una cu cealalta! Sunt 2 'boli' total diferite. Pana in prezent nu s-a semnalat nici un caz de anxietate (catre) schizofrenie. Si eu am probleme cu anxietatea. Si intotdeauna te gandesti la ce e mai rau. Asta e! Ne mai joaca mintea feste...
0
05-06-2012, ora 19:30
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Schizofrenia presupune, simplu vorbind (ba chiar simplist), o distantare de propriul 'Eu' in timpul crizelor; deci teama produsa astfel poate totusi genera si anxietate. Spun 'totusi' pentru ca schizofrenia implica un anumit gen de 'orbire' morala in care anxietatea este (fortat) absenta de obicei. Pe de alta parte anxietatea are atat de multe cauze incat 'legarea' ei de schizofrenie este complet inutila, atat cauzal cat si terapeutic. Ameliorarea anxietatii schizofrenicilor nu amelioreaza totodata si boala in sine desi unii cercetatori pretind acest lucru de ceva timp. Implicit, intrebarea dvs se justifica doar daca aveti in familie un bolnav schizofrenic pe care il percepeti ca fiind uneori anxios; in acest caz, e un semn bun. Majoritatea crizelor schizofrenicilor au drept cauza tocmai propria negare a anxietatii personale. Nu uitati ca schizofrenicii sunt total si complet imprevizibili cand devin ageresivi.
0
05-06-2012, ora 19:33
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu de alta da am vazut ca unii schizofrenici de pe forum ziceau ca au si anxietate si de-aia ma gandeam...
0
17-07-2012, ora 14:42
LidiaVrancea
Nu este medic/terapeut
LidiaVrancea
Am 24 de ani si sufar de anxietate. Am avut niste probleme in familie in ultima perioada, probleme cu parintii, probleme financiare...si cred ca m-au afectat destul de mult incat am devenit anxioasa. Ma inchid in casa, nu vreau sa mai ies afara, nici cu prietenii, nici in parc, nicaieri.Imi doresc sa ies si sa-mi traiesc viata, dar frica nu ma lasa...simt ca-mi sta inima cand sunt pe cale de a iesi din casa.
Ce credeti ca ar trebui sa fac in situatia asta?
0
18-07-2012, ora 17:44
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Unele probleme cu parintii pot destructura nucleul fondului afectiv aferent copilului din noi. Deci in prima etapa solutia ar fi sa cautati si mai ales sa savurati locuri si situatii care va dau echilibru, care va fac sa va simtiti in siguranta in interiorul locuintei. In a doua etapa priviti pe fereastra (inchisa, deschisa) oamenii care merg pe strada lipsiti de teama si incercati sa va imaginati ca sunteti unul dintre ei, la fel ca ei. In a treia etapa faceti plimbari prin parc, savurand natura si ignorand voit oamenii din jur. Apoi incercati sa comunicati, de exemplu, cu vanzatoarele din magazine, macar la nivel de simplu 'multumesc', la inceput. Comunicare 'impersonala', care nu implica nici o obligatie, responsabilitate din partea dvs. In a cincea etapa mergeti la plimbare prin oras (localitate) simtindu-va la fel ca ceilalti oameni din jur. Abia apoi puteti incerca sa incepeti sa relationati emotional sau chiar afectiv cu familia, prietenii, anturajul. Stiu cazuri de anxietate care n-au fost vindecate nici dupa 20 de ani de terapie. Nu e usor.
0
31-10-2012, ora 12:46
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
persoana care este anxioasa nu este si schizofrena. In schimb persoana care este diagnosticata cu o forma de schizofrenie sigur ca prezinta si aceasta simptomatologie in anumite situatii.
0
31-10-2012, ora 12:47
dr carlogogorita
Identitate neconfirmată
dr carlogogorita
intrebarea dtra este foarte evaziva. Ce anume va determinat sa o adresati?
0
19-04-2013, ora 14:13
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Daca intrebarea dvs este adresata mie, raspunsul sta in faptul ca, fiind anxios, mi-era frica sa nu innebunesc, sa dau in schizofrenie. Si de aceea am intrebat mai indirect, daca exista vreun risc sa dau din lac in put.
0
19-04-2013, ora 15:20
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
Cheyenne

Schizofrenia incepe in general in mod gradual, nu dintr-o data precum un atac de panica. Mai mult decat atat, schizofrenia este o problema majora care este caracterizata prin simptome severe precum balbait, vorbit aiurea, desiluzie si chestii precum sustii ca iti vorbesc voci interioare, ai halucinatii etc. In plus, shizofrenia este o boala psihica ce apare pe baza genetica, nu exista ca un om care nu are in familie gene de schizofrenie sa ajunga la boala asta. Tu ai in familie cazuri de schizofrenie? Si inca ceva, semnele de schizofrenie apar inca din primii ani 10-20 de ani de viata.
stai linistit prietene ca nu devii schizofrenic :)) cuminteste-te si nu te mai gandii la prostii :P
0
20-04-2013, ora 10:17
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Pai topicul asta era facut de asta-vara, atunci eram panicat pe posibilitatea ca pot dezvolta schizofrenie, acum nu mai am asa ceva.
0
18-04-2014, ora 22:02
misteri0s
Nu este medic/terapeut
misteri0s
SI eu ma confrunt cu aceleasi simptome grave si iau Xanax Si Spitomin. De ce nu spuneti ca aceste atacuri pot fi cauza unei Borelioze sau Boala Lyme? TOti medicii incearca sa ascunda aceasta varianta care totusi este destul de grava dar se trateaza cu antibiotice puternice. Aceste simptome nu apar brusc din senin ci le cauzeaza Boala Lyme... Cititi pe net si informativa sa vedeti ca am dreptate. Boala Lyme afecteaza sistemul nervos centrat de unde si anxietatea si atacutile de panica... Informati-va si faceti un test doua 3 cate sunt nevoie pentru a depista aceasta maladie.
0
24-04-2014, ora 17:18
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
In cazul meu anxietatea (stari de rau cu senzatii de lesin, sufocare, tahicardie, ameteala..)..urmate de frica de moarte si de evitarea anumitor locuri..a fost dezvoltata pe un dezechilibru.Beam foarte multa cafea, nu dormeam suficent, ma stresam excesiv etc.Am gasit (dupa f multe incercari) rezolvarea.Am luat si eu xanax, prozac, seroxat, rivotril... fara mari rezultate.Va sfatuiesc si pe voi sa nu mai luati medicamante aiurea (nu faceti decat sa prelungiti agonia) nu are cum sa va treaca anxietatea daca va drogati.Puteti cel mult sa functionati...cu mare greutate si cu somolenta tot timpul.Va sfatuiesc sa apelati la psihoterapie/desvoltare personala si la un alt tip de medicatie.Eu am reusit..este clar ca vei reusi si voi.
Multa sanatate
Dana
0
24-04-2014, ora 19:19
simona101
Nu este medic/terapeut
simona101
misteri0s
si xanax si spitomin in acelasi timp? stiam ca ambele sunt anxiolitice...
0
29-04-2014, ora 17:27
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Dana, ai reusit sa scapi de anxietate?
Adica nu ai nici tratament in prezent si nici nu faci psihoterapie?
0
30-04-2014, ora 10:57
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna Katy_p,
Da...am resusit sa scap... nu mai fac psihoterapie (am fact 15 sedinte si e suficent )..Am invatat tot ce trebuie sa stiu despre anxietate.Si nu, nu mai iau nimic decat vitamine din cand in cand (prescrise tot de dansul)
Multa sanatate
Dana
0
30-04-2014, ora 11:16
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna dana,
Multumesc de raspuns.
Daca imi permiti sa te intreb, cat a trecut din momentul in care ai terminat tratamentul/psihoterapia pana in prezent?
Si ce medicatie ai avut?
0
30-04-2014, ora 20:44
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna Katy,
Ma simt bine de 10 luni sau cam asa ceva.Mi-a recomandat o mixtura de vitamine si minerale (se dau fix pentru simptome)si mi-a scos xnax, seroxat etc
Sper sa iti fie de folos,
Dana
0
28-07-2014, ora 20:36
misteri0s
Nu este medic/terapeut
misteri0s
Da ambele iau de 8 luni si ma simt oarecum rau si cu ele :( nu stiu ce sa mai fac...
0
24-09-2014, ora 17:35
panse07
Nu este medic/terapeut
panse07
Buna ziua, va scriu in speranta ca pot obtine un raspuns de la dvs.
De vreo 7 luni am o stare continua de agitatie. Aceasta se manifesta mai ales cand sunt singura. Ma mai linistesc cand sunt cu familia, colegii de servici. Ma stresez din orice (ma streseaza pana si gandul ca trebuie sa imi fac de mancare de exemplu). Cand raman singura simt ca nu imi gasesc locul, imi bate inima tare si simt nevoia sa ies de nebuna pe strada numai sa nu stau in casa.
Am fost la psihiatru si mi-a dat sa iau lexotan, olanzapina si mirzaten 30mg.

Intrebarea mea este: te ingrasi de la mirzaten chiar daca ai grija ce mananci sau te ingrasi doar daca incepi sa mananci necontrolat? Daca te ingrasi oricum - cam la cate kg sa ma astept? Va intreb pentru ca felul cum arat conteaza mult pentru mine si numai ideea ca ma voi ingrasa ma streseaza.

Multumesc mult!
0
25-09-2014, ora 10:51
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Buna!
Eu am luat mirzaten 2 luni si l-am intrerupt tocmai din acest motiv: creste apetitul si ingrasa.
Pur si simplu mananci necontrolat, dr mea mi-a spus dinainte ca poate da efecte din astea, dar am acceptat sa il iau pe motiv ca ma pot controla.
Ei bine, nu e asa, dispare orice forma de control.
In schimb, este un medicament foarte bun, pe fond psihic ma simteam ff bine cu el.
Dar cum "baba sufera la frumusete".am ales cealalta varianta.
0
08-12-2014, ora 10:43
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
Asa cum am mai spus si eu am luat medicamente la greu (fara mari rezultate). Nu aceasta etse Solutia mai ales daca va simtiti rau, Incercarti altceva. facati un trataemnt de echilibare si apoi psihotarapie (e buna cognitiv ciomportamantala sau altceva de genul)
Va urez sanatate
Dana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul