Apariție bizară in zona anusului

10-08-2020
Gabi1983
Nu este medic/terapeut
Gabi1983
Zi bună tuturor.
Vineri am simtit o ușoară jenă in zona anusului (nu durere) și cand am ajuns acasă am sesizat o umflatura marisoara...cam cat o boaba de fasole. Nu este invinețită, decat puțin la un capăt. Am întrat în panică deoarece nu am avut probleme cu hemoroizii până acuma, nu am avut probleme cu constipația, doar condimentat, recunosc, mănânc.
Deși igiena este strictă, am început și mai des să spăl zona. Aseară am pus pe un tampon oțet de mere și am tamponat, astazi am dat cu cremă de gălbenele și am făcut o baie caldă de șezut.
Are momente cand parca se mai desumfla...dar se mărește iar apoi. De durut nu mă doare, nu sângerează, doar prezența lui îmi creează disconfort. Foarte putin simt o intepatura in zonă cand mă așez pe un scaun, când ma ridic, cand tușesc, in general cand incordez... Din păcate sunt o persoană sedentara in ultima vreme. Doar cu o trotinetă electrică ce mai merg.
Am masat cu crema de galbelene și am incercat să îl introduc la loc (tot pe forumuri văzusem), dar nu stă acolo. Iese.
Poate persoanele care se confruntă cu probleme de genul ăsta ma pot ajuta cu sfaturi. Este un hemoroid? Cam în cate zile ar trebui să se resoarba? Ce ar trebui să mai fac?
La medic nu aș merge încă, in primul rând datorită situației din prezent și pe altă parte ar cam trebui mâine să plec în concediu:)
Mulțumesc anticipat.
7 comentarii
0
11-08-2020, ora 10:15
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca este hemoroid puteti lua Detralex 3x2cpr/zi 4 zile, apoi 2x2cpr/zi 3 zile, apoi 2x1cpr/zi o luna.
Nu mai puneti otet. Puteti folosi cateva zile Hemorzon de 2x/zi.
0
11-08-2020, ora 10:46
Gabi1983
Nu este medic/terapeut
Gabi1983
Nu am luat încă Detralex deoarece nu m-a durut... Credeți că ar fi ok să iau?
Am luat o alifie de gălbenele. E mai ok hemorzon?
0
11-08-2020, ora 11:56
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Da. Daca nu credeam ca e mai ok nu va sugeram.
0
11-08-2020, ora 12:03
Gabi1983
Nu este medic/terapeut
Gabi1983
Voi cumpăra astăzi. Aceste se eliberează doar cu rețetă sau pot fi luate și fără?
Multumesc mult pentru sfaturi.
0
11-08-2020, ora 14:07
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Se pot lua fara reteta.
0
11-08-2020, ora 16:26
Gabi1983
Nu este medic/terapeut
Gabi1983
Mulțumesc frumos doamna doctor.
0
28-10-2020, ora 07:22
gima.stelian@yahoo.con
Nu este medic/terapeut
gima.stelian@yahoo.con
Bună dimineața am o umflatura cat un bob de fasole de culoare roșu inchis pe partea stângă a anusului.Nu mă doare absolut deloc. Ma puteți ajuta cu un răspuns sau ce medicamentație pot lua să scap de această problemă.Va mulțumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.