ar trebui sa intrerup administrarea pilulelor anticonceptionale?

20-05-2013
eureka67
Nu este medic/terapeut
eureka67
Buna ziua!

Iau Yasmin de aproape un an si dupa o anumita perioada de administrare am observat ca flora vaginala s-a dezechilibrat (asta insemnand surgeri cu miros intepator, pe care la inceput nu le dadeam o mare importanta, apoi am vazut ca persista). Am fost la un medic ginecolog, care mi-a dat un tratament de candidoza, insa acesta nu si-a facut efectul, intrucat nu am candidoza. Am luat Gyniel timp de cateva saptamani si chiar isi facuse efectul, insa imediat dupa intreruperea administrarii, problemele au revenit. As vrea sa scap de acest lucru odata. Intrebarea mea este: ca problemele mele sa dispara complet, ar trebui sa intrerup administrarea pilulelor anticonceptionale? Tin sa mentionez ca le folosesc in principal intr-un tratament pentru amenoree/acnee. Intreruperea lui mi-ar crea alte dezechilibre hormonale.
4 comentarii
0
20-05-2013, ora 15:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tineti si dieta pentru candida si luati medicamente pentru ridicarea sistemului imunitar.

Vedeti la apicultori. Au niste preparate speciale.

* Zilnic, unul-doi catei de usturoi si doua-trei iaurturi ce
contin fermenti naturali activi.
Ce sa bei
* Infuzii de plante cu actiune antiseptica, precum: galbenele,
rozmarin, isop, cimbru.
Remedii interne
* Consuma cat mai mult iaurt, deoarece contine o bacterie numita
lactobacillus acidophilus, care ajuta foarte mult in cazul candidozei
prin cresterea numarului bacteriilor "bune" din organism.
* fara dulciuri
0
21-05-2013, ora 00:15
rebecaana
Nu este medic/terapeut
rebecaana
Buna am o problema si as dori un raspuns va rog eu sunt plecata din tara si aici nu am asigurare medicala am luat fara stirea medicului pentru prima data anticonceptionale pentru 3 luni Microgynon 21 acum sunt in cea dea 3 luna dar luna asta pe data de 11.05-13.05 mia venit menstruatia dar a curs foarte putin mai deloc si sunt foarte stresata din cauza asta si pe data de 16.05-17.05 am uitat sa iau anticonceptionalele si am luat atunci pe data de 18.05-19.05 cate 2 pentru a reveni la normalpe data de 20.05.2013 asa am citi pe internet ca se mai pot lua daca am uitat doar 2 zile. In afara de anticonceptionale mai iau si capsula de slabit si am incept ca sa am senzati de voma si sunt stresata si mai tot timpul nervoasa va rog astept raspunsul d-voastra va multumesc.
0
21-05-2013, ora 01:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Capsulele de slabit pot provoca chiar boli psihice (sunt multi la boli psihice care s-au imbolnavit din cauza lor) iar anticonceptionalele, pe langa faptul ca provoaca o gramada de tulburari hormonale pot produce mai multe avorturi (precoce) decat daca nu ati lua deloc. Intr-un an se pot produce 3-4 avorturi precoce cu anticonceptionalele, iar mama nici nu stie ca a facut avort.
Cautati pe net Efecte secundare anticonceptionale si veti vedea ca toate simptomele dv. sunt acolo.
0
21-05-2013, ora 15:35
rebecaana
Nu este medic/terapeut
rebecaana
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.