are ceva la ficat?

31-03-2011
andretag81
Nu este medic/terapeut
andretag81
Va rog ajutati-ma si pe mine cu o interpretare de analize ale sotului meu!
VSH 14
UROCULTURA 100.000 E.COLI
TGO 72
TGP 134
Am inteles ca e o infectie urinara, dar e si ceva la ficat? Ce tip de boala poate fi?
Multumesc frumos!
8 comentarii
0
03-04-2011, ora 09:46
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Este vorba intr-adevar de o infectie urinara pentru care e nevoie de tratament cu antibiotice conform antibiogramei. Pentru transaminazele crescute trebuiesc facute investigatii suplimentare sub indrumarea medicului de familie pentru a vedea despre ce este vorba (hepatita virala, toxica, steatoza hepatica etc).
Numai bine!
0
05-04-2011, ora 10:13
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna ziua..as vrea sa va intreb in legatura cu ultimele analize de lab efectuate la un Spital din Bucuresti. Ce m-ar interesa.am facut " viremia " la Hepatite si cand am luat analizele de la Ghiseu, o doamna de acolo mi-a spus ca nu am NIMIC!!!! Si nu prea cred! Acum nu vbesc ca un om atins de un germen de paranoia.si am sa va spun si de ce!! Deci Hepatita C mi-a iesit NO REACTIV...dar la comentarii i-mi arata ca limita era de la 0..la 60 si eu am fost gasit cu 93! Deci..daca a-ti putea sa-mi dati un raspun pe aceasta tema v-as multumi din suflet!
0
10-04-2011, ora 09:57
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna ziua!!!..Daca raspunsul D-rei Iris.a cuprins cele doua intrebari la momentull raspunsului postat, cred ca nu se regaseste si al meu cu toate ca D-ra Doctor m-a sfatuit sa fac analize medicale! Daca era raspunsul si pt mine.regasea ca am facut analizele Hepatitelor princip...si rezultatul se gasea pe postarea mea! Transaminazel si electroforeza...in limite normale si relativ normale.{ analizele au diferit de la centrul la altul} Va multumesc!
0
13-04-2011, ora 19:40
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna ziua! Tatal meu, a facut o ecografie generala la o clinica de care apartinem cu medicul de familie, si a rezultat urmatoarele rezultate: HDL-130 mm LSH-64 mm colecist fara calculi cudat Pancreas-Hiperecogenaomogena Diametrul ant.- post.corporeo-cefalic-4, 1 mm Calibru in hilul hepatic-4, 5 mm, VP-10, 1 mm Splina Ecostructura Hiperecogena, omogena
RINICHI DREPT DIMENSIUNI -N cm
PAREnCHIM N cm
SINUS: FARA CALCULI CHIST 12MM CORTICAL SUPERIOR

RINICHI STANGDIMENSIUNI-N cm
PARENCHIM N cm
SINUS; MICROCALCULI PANA LA 5mm in toate grupele CALICEALE, 2 CHISTURI DE 2, 1cm, CORTICAL SUPERIOR SI MEDIU
VEZICA URINAR si PROSTAT FARA MODIFICARI DE PERETE DE VEYICA URINARE : PROSTATA : 36/44, 3 mm, NEOMOGENA; HIPERECOGENA.Preciyey ca Tatal meu are varsta de 76 ani si a suferit AVC in anul 2003. Daca m' ati putea cu un raspun...mi'ati fi de mare ajutor. VA MULTUMESC
0
09-05-2011, ora 17:38
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Va rog, daca cititi ultima postare a unor analize a tatalui meu.poate sa-mi raspundeti! Multumesc!
0
09-05-2011, ora 22:36
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Imi cer scuze pentru intarziere, timpul nu imi mai permite sa intru des pe site...
In legatura cu analizele dumneavoastra m-ar interesa denumirea exacta a testelor efectuate si referiri la intervalul de referinta. Aceasta deoarece pentru detectarea virusurilor hepatitice se fac testele: antigen HBs (pentru virus B) si anticorpi anti-HCV (pentru virus C). Viremia este alta analiza care cuantifica incarcatura virala la pacientii care se stiu cu infectie virala.
La ecografia tatalui ceva probleme ar fi la rinichi - prezenta calculilor si a chisturilor (posibil ca tatal sa prezinte rinichi polichistic - o afectiune care adesea se transmite si descendentilor). Mare lucru de facut nu ar fi decat tinerea sub observatie a formatiunilor chistice si eventual un tratament adjuvant pentru dizolvarea calculilor renali de genul Rowatinex.
Multa sanatate!
0
10-05-2011, ora 07:41
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna dimineata! Da, cele enumerate de D-stra ca denumire pt virusul B si C se regasesc si ele in analizele mele.Deci...????
Si in legatura cu analizele tatalui meu, va multumesc, acelas raspuns l-am primit si de la Medicul de Familie, dar am vrut sa fiu sigur. Nu strica sa mai ceri parerea unui alt medic. Ce sa va mai scriu.MULTUMESC, inca o data!
0
15-11-2011, ora 18:45
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna seara D-nei Doctor...se pare ca a-ti avut dreptate cu "ereditatea " chisturilor renale, la o ecografie facuta luna asta la inceput..urmarind de fapt alta afectiune{o steatoza hepatica 1} am descoperit si un chist renal cortical sau caliceal...dar cam mare de 3.5cm...cel putin asa au scris in fisa. Muncesc...intretin familia in marea parte si nu am ajuns inca la medicul de familie. Tatal meu are si el chisturi dar la 77 ani si pe ambii rinichi, eu doar la stangul. E ceva mai marit decat cel drept, cred din cauza compresiei chistului asupra parechimului. Ce ma sfatuiti sa fac.mare lucru, nu cred ca pot, decat ce i-ati spus si tatalui meu, adica sa-l urmaresc, presupun ecografic. Ma interesa ce pot sa iau si ce alimentatie sa urmez in acest caz! Va multumesc mult...D-nei Doctor cu nume parca predestinat Frumuzache Iris.Adik Frumoasa si Ca un iris al ochiului vedeti bolile, la unii ca noi, cu ochii mintii. Cu respect si multumiri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •