are dureri in partea dreapta de vreo 2 ani de zile

29-10-2009
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
mai am o intrebare tatal meu are dureri in partea dreapta de vreo 2 ani de zile, mergand la mai multi medici mi sa mentionat sa fac colonoscopiesi iricografie si mi sa zis ca nu este nimic dar tousi durerile persista parca mai accentuat si acuma simt dureri si n in partea stranga...in acelasi timp in ambele parti.
trebuie sa mentionez ca este operat de apenticita. totusi trebuie sa va zik k ultimul doctor mi-a zis k am colon iritabil..
ce ma sfatuiti sa fac..?
un regim m-ar ajuta?
va multumesc astept sfaturi
5 comentarii
0
31-10-2009, ora 18:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ficatul cum e? Testele sanguine pentru ficat, o ecografie abdominala a facut ? Tasteaza pe net " colon iritabil regim alimentar " si vei gasi tot ce ai voie sa mananci si ce nu.
0
31-10-2009, ora 22:24
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc de raspuns
ecografie facuta in iunie: ficat cu dimensiuni normale omogen hiperreflectorizant, pancreas fin granular dimeniuni normale, CBP, UP calibru normal, rd rs normal.
ce insemna teste sanguine pentru ficat?
i sa zis ca are colon iritabil la ultimul doctor..dar totusi de la colonul acesta iritabil doare atat in partea stanga cat si dreapata sub coasta?
astept un raspuns si va multumesc..
0
01-11-2009, ora 07:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Pentru a studia functia hepatica se fac din probe de sange testele de disproteinemie, proteinele totale, electroforeza, transaminazele. Eu cred ca ar trebui sa mergeti cu investigatiile mai departe si sa faca la un cabinet de imagistica medicala sau intr-o clinica de gastroenterologie si o endoscopie digestiva superioara si, eventual, in functie de rezultate, si un tranzit baritat. Daca si dupa toate aceste investigatii diagnosticul de colon iritabil ramane in picioare, asta este si trebuie sa urmeze tratament pentru aceasta boala.Numai bine!
0
01-11-2009, ora 23:41
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
a facut si endoscopie digestiva superioara..si totusi nu o iesit ceva grav..are ulcer duodenal din tinerete..
deci totusi sa ajung sa cred k e dignosticat bine?colon iritabil?
dar totusi knd am facut colonoscopie domna doctor a zis ca totul este bine..la colonoscopie nu se vede daca colonul e iritat?
0
01-11-2009, ora 23:47
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
apropo o intrebare am aceeasi problema am si eu exact ca cristi88 numai ca la mine persista de 7 ani de zile si nici eu nam fost operata de apenticita si mi sa zik ca nu este..dar totusi durerea in partea dreapta persista..mi sa zik k am si niste fire d enisip la rinichi si iau ceai dar mi sa zik k am si o anexista..adik o raceala la burta pe car enam trat-o uff si in prezent mi sa dat spuzitoare antiinflamoatre kr eimi mai cedeaza orecum durerea
sunt innebunita de cap nospa si ketonal lam mancat si nu stiu amu ce sa fac..totusi durerea persista..nu inteleg o racela poate sa dainuiasca atata timp? precizez k nu am viata sexuala inceputa si miau disparut chesturile
si am ajuns la urgente de n ori si din medici in medici
toti acxeesi problema nisip rinichi si anexita..multumesc ast rasp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •