are scolioza de cand era mica (vizibil pe la 6 ani)

16-07-2008
diana f
Nu este medic/terapeut
diana f
sora mea are scolioza de cand era mica (vizibil pe la 6 ani)
parintii mei nu si-au putut permite sa o trateze (si cred ca inca nu vor putea)
boala s-a agravat
de la inceput a fost vizibila, dar acum este chiar mult prea vizibila pentru a nu fi subiect de observatie si comentarii pe strada
are 21 de ani, este frumoasa, chiar f frumoasa, inca mai atrage baietii pe strada, (are chiar succes), dar asta pentru ca stie sa isi ascunda asta dupa par, cu un mers mai intepat, etc. nu asta e important (dar ajuta la crearea unui tablou complet...dar fara relevanta medicala)
sufera de mica, ii este rusine, dar se lupta cu aceste complexe
are dureri de spate groaznice, dar e o luptatoare, si nu-i place sa se planga (si nu o face niciodata)
imi dau seama ca nu dau detalii medicale relevante, dar nu le stiu
stiu ca acum multi ani a fost la bucuresti (suntem din galati) si i-a spus medicul ca are scolioza mare, ca ar cam trebui operata, dar sunt riscuri f mari (atat mai tin minte..pentru ca era si eu mai copil)
spuneti-mi ceva, orice, cum as putea s-o ajut, cu bani putini (pentru ca nu am multi)
pana acum ar fi trebuit pariintii nostri sa se ocupe dar nu si-au permis, acum m-am angajat si eu (si deci am o sursa -mica- de venit..dar macar o am), si deci poate as putea eu s-o ajut cumva
indrumati-ma, va rog
2 comentarii
0
02-08-2008, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Inca e tratabila, dar nu trebuie sa mai piarda timp.Trebuie sa mearga la medicul de familie, sa ceara o trimitere catre spitalul de ortopedie Foisor din Bucuresti.O sa revin cu amanunte.
0
08-04-2009, ora 09:33
diana f
Nu este medic/terapeut
diana f
multumesc pentru raspuns
te rog sa-mi dai, daca stii si vrei, un nume de medic..potrivit pentru problema ei de la spitalul Foisor de care ai pomenit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •