Posibila corelatie intre scolioza lombara de aproximativ 7 ani si disfunctia erectila

05-10-2012
Teodddor
Nu este medic/terapeut
Teodddor
Buna ziua,

Am 26 de ani si sunt din Bucuresti, sex M, iar de aproximativ 6 ani printr-o radiografie am descoperit ca am scolioza lombara, nu stiu exact ce grad are si sub nici-o forma nu ma aflu in stadiul de interventie chirurgicala. Am facut kinetoterapie cand am descoperit-o, prin 2006 in jur de o luna si jumatate dupa care din nou in 2007, tot o luna jumatate. Ulterior am inceput sa inot, la floreasca, dinamo etc, dat fiind faptul ca medicul kinetoterapeut mi-a recomandat si a a probat acest gen de exercitiu. Am 1.80 m si 71 de kilograme, o structura osoasa destul de mica, dar musculatura dezvoltata dat fiind faptul ca am facut in timpul liceului 2 ani de arte martiale si 3 ani de sala de forta, dupa care m-am oprit in 2006 din cauza problemei anterior mentionate. Din 2008 am inceput sa practic inotul ca incepator si astazi dupa 4 ani am ajuns sa inot aproximativ 40 de ture de 25 de metri fara pauza. Insa, obiectul intrebarii si postarii mele este urmatorul: exista o corelatie intre probleme cu coloana respectiv scolioza lombara si mentinerea unei erectii mai mult de 1 minut inaintea inceperii actului sexual ? Problema ar fi urmatoarea in cazul meu. Constat ca la al doilea act sexual cu o pauza de mai bine de o ora nu -mi pot mentine indeajuns de mult erectie altfel incat sa pot utiliza prezervativul, iar penetrarea trebuie aiba loc intr-un timp foarte scurt altfel imi pierd erectia. Primul contact sexual l-am avut la 17 ani si nu imi aduc aminte sa fi o astfel de problema. Pe de alta, nu sunt un consumat de alcool si tigari in exces, fumez de 3 ori pe luna si alcool consum cam in jur de 2 beri pe saptamana. Va scriu aceste randuri fiindca sunt ingrijorat de viata mea sexuala si as vrea sa stiu daca ar trebui sa merg personal la un medic sa ma informa de deplin daca se poate ameliora situatia. Va multumesc, daca considerati ca exista lipsuri mari de informatii va rog solicitati-mi si va voi pune la dispozitie orice alte detalii necesare pentru deducerea unei concluzii provizorii.

Cu stima,
Teodor
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: