Areole iritate, rosii! Ajutor!

20-04-2017
FPie
Nu este medic/terapeut
FPie
Am 20 de ani, sunt fata, nu mi-am inceput viata sexuala... si de cateva luni am observat cum culoarea areolelor se schimba, sunt pe jumatate rosii, iritate, pielea nu mai e fina, normala cum era inainte, e uscata, se descoameaza putin... sfarcurile sunt rosii si iritate de asemenea. Parca ma dor atunci cand se intaresc. Mi s-a intamplat acum doua luni de zile, treptat a disparut problema, fara sa fac nimic deosebit. Dar aceleasi simptome au aparut din nou, au disparut apoi si acum au aparut iarasi. Mentionez ca sanii nu sunt durerosi, schimbati dpdv al volumului etc. Nu folosesc produse care ar putea sa irite pielea - ci doar sapun cu musetel.
Ar trebui sa ma alarmez? Unde as putea merge? Ginecolog sau dermatolog? Ce se intampla de fapt? Va rog, un raspuns, sunt destul de speriata.
P.S.: la un moment dat, tot in perioada in care aveam pielea iritata, la 2 cm departare de marginea areolei mi-a aparut o bubita rosie si cam tare...credeam ca e un cos sub piele, semana perfect, nu l-am luat in seama, am folosit totusi o crema cu propolis in zona. a trecut de la sine dar tot a ramas urma - o pata mica, rosie.
Ce fusese?
va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •