arsura de soare

15-07-2008
omnou
Nu este medic/terapeut
omnou
sunt ars foarte tare de soare pe umeri si pe spate.mi sau facut besiti care sau spart si am cojit pielea, iar acum au facut o coaja de culoarea mustarului din lichidul care a curs din besici, usturimile sunt cat de cat suportabile dar.nu asta ma intereseaza. ma intereseaza daca este posibilitatea de a face cancer de piele.????????
4 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Daca continuati sa va expuneti tot asa, in timp veti avea sanse mai mari decat cei care se protejeaza prin creme solare sau pur si simplu nu stau la soare. Efectul nociv al razelor UV este cumulativ, asa ca daca v-ati ars o data nu inseamna ca veti face cancer. Deasemenea aveti sanse mai mari de a face cancer de piele in urma expunerilor repetate, cu cat tenul dvs. este mai deschis.
Aveti grija pe viitor!
0
15-07-2008, ora 00:00
omnou
Nu este medic/terapeut
omnou
multumesc mult.
0
16-07-2008, ora 00:00
lory_loveyu_95
Nu este medic/terapeut
lory_loveyu_95
am 12 ani fac 13 in noiembrie pe 12 si am inaltimea de 1.43.colegii mei ma considera foarte mica...pt ca asa si sunt.doresc ceva prin care sa cresc rapid in maximum 1 luna si jumatate...doresc sa ccresc cu 20 cm.va rog sa ma ajutati.sunt cea mai mica din clasa...mama si tata sunt destul de inalti...dar fratele meu a intrecuto pe maama la inaltime...el este Ok.dar eu nu...va rog sa ma ajutati...
0
23-07-2008, ora 00:00
stely15
Nu este medic/terapeut
stely15
cand te ustura pielea f tare din cauza arsurilor, fa-ti o baie in care pune 2-3 linguri de bicarbonat alimentar!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Razele ultraviolete afectează pielea şi după expunerea la soare
  • MIT: Un bronz pregătitor înainte de vacanță te protejează de arsurile solare
  • Monitorizarea expunerii la soare cu ajutorul unui senzor pe suport de hârtie
  • Factori de risc în arsurile solare
  • Cum tratez arsurile solare?
  • Un nou plasture pentru monitorizarea expunerii la soare
  • Baia de soare - pe lista de obiceiuri zilnice sănătoase
  • Ce se întâmplă de fapt când te expui la soare
  • Legătura dintre soare și cancer
  •