Arsuri in zona genitala la barbati

14-06-2023
exalted
Nu este medic/terapeut
exalted
Buna ziua. In urma cu aproape 3 luni, a aparut o senzatie de arsura in zona inghinala stanga care cobora pe picior spre genunchi. De atunci si pana in ziua de azi, acea arsura se tot plimba in zona genitala, inghinal stanga-dreapta, in zona prostatei, pe scrot, mai nou a aparut si pe gland si preput aceasta senzatie de arsura. Uneori glandul si preputul se inrosesc fara sa apara puncte sau pete pe ele. Senzatia asta despre care va povestesc apare in general ziua, noaptea destul de rar, insa ziua uneori am arsuri insuportabile.
Uneori imi apar puncte sau pete roz pe piele in zona genitala, fara alte simptome, care trec in 2-3 zile fara sa le fac nimic. Pielea o simt destul de uscata si sensibila.
Am fost la 3 doctori dermato-venerologi, care mi-au spus ca sunt perfect sanatos.
Am fost la laborator pentru analize de sange:
-HIV - negativ
-Sifilis - negativ
-Herpes Simplex 1 - negativ
-Herpes Simplex 2 - negativ
Am luat proba de pe santul balano-preputial, dar nu s-a gasit nimic.
Apoi proba din secretia uretrala. La primul laborator, a rezultat infectie cu Trichomonas, am urmat tratament cu Tinizol, o doza unica in prima zi si a doua doza unica dupa 7 zile, dar fara rezultat. Contact sexual nu am mai avut de 3 ani deci nu vad de unde as fi putut contacta aceasta bacterie.
La al doilea laborator, am facut din nou proba de secretie uretrala unde a iesit negativ, mi-au spus ca sunt sanatos..
Daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie, va rog sa-mi scrieti.
Nimeni nu-mi poate pune un diagnostic dintre toti medicii la care am fost, iar starea mea de sanatate se inrautateste pe zi ce trece, arsurile devenind insuportabile pe timpul zilei.
Multumesc.
5 comentarii
0
14-06-2023, ora 18:44
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Mergeți la un urolog cu experienta, acest lucru trebuia recomandat de dermatolog. Sunt probleme care apar de la o virsta mult mai des la barbati. Infecția nu se ia ci apare fără sa ai contact, se formează la ieșirea din vezica și trebue tratament permanent.k
0
14-06-2023, ora 18:57
exalted
Nu este medic/terapeut
exalted
Am fost si la doi medici urologi acum 2 ani cand am fost diagnosticat cu prostatita nonbacteriana. Atunci am facut analize de urocultura si spermocultura, ambele fiind negative. Am urmat diverse tratamente dar fara efect. Am fost si la medic internist, am facut eco, totul pare in regula. Toti medicii imi spun ca sunt sanatos dar eu am in continuare aceleasi arsuri. Acum mi-am amintit ca am facut analize de urina si pentru Chlamydia, Gonoree, Mycoplasme si Ureaplasme, toate fiind negative. Astazi de exemplu am baut un antiinflamator pentru a putea rezista la lucru..
0
14-06-2023, ora 19:36
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Dacă spuneați de urolog va spuneam sa mergeți la un infectionist competent.
0
14-06-2023, ora 19:39
exalted
Nu este medic/terapeut
exalted
Multumesc pentru raspunsuri
O sa caut un medic infectionist, poate o sa am mai mult noroc..
0
29-06-2023, ora 16:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti si genotiparea HPV si incercati crema de galbenele CETA Sibiu, 5 lei, plafar, pentru arsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete genitale / în zona genitală
  •