Astigmatism miopic compus se poate corecta prin operatie?

10-09-2008
catalin.cernat
Nu este medic/terapeut
catalin.cernat
Buna ziua,

De curand, dupa niste probleme cu ochii care inca persista (dureri de cap, dureri cand misc globii oculari, ma scol cu ei congestionati si rosii, vad f prost si-mi obosesc repede) am fost diagnosticat cu astigmatism miopic compus cu urmatoarele date:


OD = -0, 75 D. sf cu -0, 2 D ax 0 grade
OS = -1D D. sf. cu -0, 5D ax 65 grade.

DIP = 66 mm

Am copiat cuvant cu cuvant dupa ce a scris dnul doctor, scuzati eventualele erori.

As vrea sa stiu daca astigmatismul miopic compus poate da simptomele descrise? :(lucrez 10h pe zi cu calculatorul).
Se poate corecta prin operatie?
Care ar fi pasul urmator?

Va multumesc.
5 comentarii
0
11-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Ce varsta ai? Ti s-a facut cicloplegie?Daca ai astigmatism miopic, inteleg ca nu vezi bine nici la distanta; In acest caz, ochelarii trebuie purtati permanent;Viciul de refractie este mic, nu ti-as recomanda chirurgie refractiva( iar pentru indicatia de chirurgie refractiva trebuie sa existe stabilizarea viciului de refractie pentru cel putin 1 an de zile) si in jurul varstei de 40 de ani, miopia se reduce;iti mai recomand, daca stai mult in fata calculatorului, ochelari cu filtru( sunt produsi de firmele Zeiss, Essilor, Hoya);de asemenea, foloseste lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, preferabil unidoze pentru ca nu contin conservanti, ca de exemplu, Lubristil unidoze sau Eyestil colir unidoze; numai bine
0
11-09-2008, ora 00:00
catalin.cernat
Nu este medic/terapeut
catalin.cernat
Buna ziua,

Multumesc de raspuns. Am 28 de ani. Nu cred ca mi s-a facut ciclopegie. Nici macar nu stiu ce e. Un control sumar la un fel de computer pe care se proiectau niste imagine la care trebuia sa ma uit, si la final, masinaria a scos un fel de raport. Apoi s-a m-ai uitat putin cu o lentila si o lanterna mica in ochii mei. Si apoi teste cu niste lentile ca sa-mi dau seama cu care vad bine. Dar m-a expediat repede, nu cred c-a fost relevanta consultatia. SA ma duc la alt oftalmolog? Oboseala oculara poate da dureri de cap?
0
11-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, un viciu de refractie necorectat se poate insoti si de cefalee( durere de cap); Poti face si un nou consult oftalmologic; Cicloplegia reprezinta paralizia temporara a acomodatiei prin instilarea unui cicloplegic( tropicamida1%, ciclogil, atropina) pentru evidentierea adevaratului viciu de refractie;in miopii, nu este nevoie intotdeauna de cicloplegie;numai bine
0
02-01-2012, ora 13:31
axyroxx
Nu este medic/terapeut
axyroxx
am si eu va rog nevoie de raspunsul dumneavostra ma gandesc intruna de cand am primit raspunsul la consultatia mea am fost diagnosticata cu astigmatism miopic compus si am asa
OD : -1, 75 SF CONCAV -3, 50GL CONCAV OX 12
OS : -1 SF CONCAV -3, 50 GL CONCAV OX 176
DP : 58
SUNT FOARTE INGRIJORATA VA ROG FRUMOS SPUNETI MI SI MIE DACA ESTE GRAV !!!!!!!!!!!!!



MULTUMESC !
0
09-12-2013, ora 21:17
mihaelabardasu
Nu este medic/terapeut
mihaelabardasu
buna seara ! am si eu o problema. port ochelari de 13 ani si am astigmatism miopic compus. este posibil sa pot purta lentile de contact? vreau lentile de contact care se schimba odata la o luna. as putea purta?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: