astigmatism sau hipermetropie

21-02-2009
neli40
Nu este medic/terapeut
neli40
Buna ziua. Am un baietel de 6 ani.Anul trecut in iunie a fost diagnosticat cu hipermetropie si a purtat ochelari +0.5. La re-control in decembrie a trecut la +1.Deoarece nu se simtea bine cu ei am mers la un alt medic care i-a stabilit diagnosticul: astigatism ;recomanda lentile - 0.5, cilindru.Intreb :oare care diagnostic este corect ? Sunt putin bulversata. Este reversibil?Sa mai cer o a treia parere?La ambele controale s-a facut examen cu si fara picaturi.Va multumesc anticipat pentru raspuns
5 comentarii
0
21-02-2009, ora 18:47
aalexa2
Nu este medic/terapeut
aalexa2
astigmatismul se corecteaza cu +0, 5. eu am astigmatism de la 6 ani. acum am 33. am ramas la fel pt. ca am purtat ochelari foarte putin. din cand in cand. am fost la medic la 30 de ani si mi a zis ca acum ar trebui sa port ochelarii 10 ani ca sa mi se corecteze ca na.am mai imbatranit.dar ii port numai la televizor sau la pc. astigmatismul e ereditar. eeu atat pot sa ti spun ca am vederea la fel ca la 6 ani. mai multe.sa te sfatuiasca un medic. eu mi am dat doar o parere. noroc!
0
22-02-2009, ora 13:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa ne spuneti valoarea dioptriilor dupa cicloplegie pentru o concluzie; numai bine
0
23-02-2009, ora 18:05
neli40
Nu este medic/terapeut
neli40
Multumesc pt raspunsuri.Va trimit valorile dupa cicloplegie asa cum sunt trecute in reteta din decembrie:

<R> <L>
SPH CYL AX SPH CYL AX
+ 1.50 + 0.75 168 +1.75 0.00
+ 1.50 + 0.25 23 +1.25 +0.50 150
+ 1.75 0.00 +1.25 +0.50 155
- -
+1.75 0.00 +1.75 +0.50 150


Dioptria: +1 sf AO DP :56

Reteta de acum o saptamana (cand a, , trecut " de la hipermetropie la astigmatism )este la medic pentru montaj. Ce retin este ca dl. doctor a spus ca este astigmatism si ca a recomandat dioptrii - 0.5 cilindru. De regula data fiind si profesia mea am incredere in medici dar acum deja am doua diagnostice total opuse si de aceea am nevoie probabil si de alte pareri. Va multumesc pt. timpul alocat.
0
23-02-2009, ora 18:08
neli40
Nu este medic/terapeut
neli40
nu a fost cea mai buna aranjare in pagina a valorilor dar probabil ca Dna doctor va intelege ceva. S-au apropiat valorile in timpul transmiterii
0
17-03-2009, ora 20:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Daca am inteles bine, dupa cicloplegie, rezulta o hipermetropie cu o valoare in jur de + 1, 75 dioptrii sferice; cilindrul pana la o valoare de 0, 75 nu se prescrie intotdeauna si am vazut ca sunt masuratori in care nu apare cilindrul, prin urmare nu as face o prescriptie cu cilindru; din punctul meu de vedere, ar trebui prescrisa o dioptrie sferica si daca nu este tolerat + 1, 00, atunci + 0, 75 dioptrii sferice; Copilul prezinta si heteroforie????? Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •