Astm bronsic

07-10-2017
Veronicuta
Nu este medic/terapeut
Veronicuta
Salut dragi mamici, cu pici!
Am asa o neclaritate de 5ani, baietelu nostru la virsta de un an si jumate a inceput sa-i apara pe corp niste crapaciose si tusea pina ii venea sa vomite, cu nici un unguent nu treceau, iar tusa doar cu antibiotic trecea, apoi iar in timp de o luna revenea...am mers la multi dermatologie pe la virsta de 3 ani am mers cu el la gastrolog ni-a zis ça crapacioasele sint d'un cauza ça mincarea nu se digereaza corect am luat un tratament de vreo 3 luni plus dieta, crapacioasele au trecut, iar tusa Pina acum la 6 ani tôt persista.
Sintem in Canada de un an, aici am trecut la pulmonolog si ni-a zis ça are astm bronsic, eu neg acest fapt...le nu se inadusa el nu are respiratie suieratoare, doar incepe totul cu tusa uscata iritanta si deasa deasa tocmai Pina vomita apoi peste 4, 5 zile trece in umeda, ni-au dat Alvesco timp de 6 luni, un puf pe zi, dar nu ne ajuta( spune-ti va rog v-ati intilinit cu asa situatie ce remedii ce stiti referitor la asa tema?
7 comentarii
0
15-11-2017, ora 23:13
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Veronicuta eu Inca nu am bebe, dar am astm bronsic, care nu se manifesta prin suieraturi, simptomele astmului sunt diverse..tuse seaca, suieraturi, piept infundat..eu ma infund de ex..ce te sfatuiesc este sa mergeti la alergolog, cu siguranta astmul este de natura alergica dc ii apar bubite de la mnkre, iar tratamentul nu e suficient ( la noi se da un spray de astm combinat cu alte pastilute pt alergie )..eu de ex nu l am de natura alergica pt k mi am facut testele alergice, in plus la mine nu e vreun semn de alergie..alt sfat, nu I dati antibiotic dgb ca i scade sist imunitar, dc tusea e de la astm nu au treaba antibioticele..ati facut spirometrie cv pt astm ? Multa sanatate
0
15-11-2017, ora 23:15
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Dupa vizita la alergolog trebuie sa I stabiliti un regim alimentar, dati i si vitamina C si echinaceea pt intarirea sist imunitar
0
16-11-2017, ora 00:23
Veronicuta
Nu este medic/terapeut
Veronicuta
Salut
Ms de receptivitate, problématique este ça lui nu-i ese nimik bubite daca maninca ceva alergic, pur si simplu tuseste, am facut testul de spiromètre si arata 132 d'ar norma e ceva 128, daca nu dau grès, cind sera mic avea ceva bubite mari PE fata PE mini si PE piciorul drept un total erau 6 d'ar mari ça oul de gaina, am fost la endocrinologie, dieta pastille si au disparut...nustiu ce sa mai cred:-(
0
16-11-2017, ora 00:26
Veronicuta
Nu este medic/terapeut
Veronicuta
Sorry nu endocrinolog, dar gastrolog
0
23-11-2017, ora 00:00
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
mergeti si la un alergolog..dc tuseste e posibil sa fie si astm, mai cereti o opinie, sanatate
0
10-03-2019, ora 14:16
Rev
Nu este medic/terapeut
Rev
Buna ziua, dupa atata timp, cum sunteti cu tusea? A disparut?
0
10-03-2019, ora 18:12
Veronicuta
Nu este medic/terapeut
Veronicuta
Salut, sorry de raspuns intirziat
Da, la noi a disparut tasa, iata iarna se termina si noi am racit doar odata si cu tusa normala
Am fost la pneumolog, ni-a dat o pompa pentru 8 luni, zilnik de doua ori si iata avem rezulatate
Am observat cu totusi tusa era cind avea laringita acuta, mustiu care a fost efectul, dar principalul ca este.
Sanatate la toti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tusea măgărească la copii - ce este și cum se tratează
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Cum calmați tusea la copii?
  •