Astm de la caldura??

07-08-2017
Anushk_Maria
Nu este medic/terapeut
Anushk_Maria
Buna ziua! Ma numesc Ana si am o fetita de 10 ani. In urma cu 3 ani a fost diagnosticata cu astm bronsic... Nu sunt chiar convinsa ca ar fi astm pentru ca de 1 an de zile traim in germania si fetita nu a mai avut nici o criza de tuse. Am revenit in concediu in romania si deja a inceput sa tuseasca foarte tare noaptea. Ii dau singulair spray insa nu prea isi face tb. Tin sa mentionez ca fata nu are nici o alergie. Are toate analizele facute la zi in germania. De cate ori se "supraincalzeste" tuseste in exces!!
1 comentarii
0
18-05-2019, ora 21:32
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Există manifestări cutanate eruptive (ca o reacție alergică) cu înroșirea pielii, mâncărime prin expunerea la lumină solară (la UV), dar nu există un astm la căldură. În Germania clima e mai rece și e mai ploios/înnorat decât în România. Sau poate tusea este declanșată de praf (a fost testată la acarieni ca să vadă dacă nu este sensibilă?), știu că în Germania e mai puțin praf pe străzi și în atmosferă. Dacă nu are alte simptome, dacă spirometria are valori normale, atunci cel mai probabil tusea este o manifestare a unei alergii. O zi binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.