Atac de panica? Anxietate? | Forumul Medical ROmedic

Atac de panica? Anxietate?

22-04-2008
Costy T
Nu este medic/terapeut
Costy T
Cred ca fac si eu parte din categoria celor cu atacuri de panica si cu anxietate...
Este prima data cand scriu pe un forum si cand am ocazia sa vorbesc cu alte persoane care trec prin aceleasi probleme ca si mine.Nu am primit inca acest diagnostic, dar pe la ce medici am fost, (de familie, internist[sufar din copilarie de o boala de rinichi]cardiolog, homeopat, etc)toti banuiesc ca fac atacuri de panica.
Prima data cand am patit asa ceva(atac de panica)a fost si cel mai groaznic:am venit de la munca dupa o zi torida de vara, am facut un dus.recunosc...cam rece, iar cam dupa o ora am simtit o ameteala, au inceput sa-mi tremure mainile si sa ma furnice prin brate, mi s-a strins stomacul, inima a luat-o la galop foarte tare, vocea imi tremura, abia puteam sa vorbesc si aveam senzatia ca mor atunci, pe loc.Mi-a chemat cineva salvarea.mi s-au facut toate analizele(EKG, sange, urina, plamani, etc)au iesit bune, iar rezultatul a fost...posibil episod febril !
Asta a fost acum 5 ani.
De atunci cam la doua saptamani am facut asa ceva, dar cu intensitate mai scazuta...De vreo doi ani au inceput si mai des...cam doua trei crize pe saptamana.Mi-am facut iar analize la sange, la inima(EKG, Dopler), urina, etc...am colesterolul un pic marit si trigliceridele...si atat!
De trecut...am trecut prin multe.o copilarie fara tata, cu multe lucruri impuse din partea mamei(cu ea am ramas), o revolutie stupida(eram in armata si deci...impuscaturi si groaza), dupa aia casatoria cu ceva ani mai linistiti, un copil la care tin ca la ochii din cap, sotia...cu doua operatii cumplite...acum 6 ani de Hernie de disc cervicala si acum un an de carcinom uterin...un servici STRESANT., si multe alte, , maruntisuri' care de care mai, , placute'
Cam atat.
Am citit de la fiecare cate ceva si doar faptul ca sunt multi in aceeasi situatie ca si mine ma face parca sa ma simt mai bine!Cred ca Terapia de grup, care in occident se foloseste in mai toate problemele grave, poate fi un ajutor important si pentru noi...
Astept opinii...
Sanatatae multa si bucurii.mai ales ca suntem in preajma sarbatorilor de Paste!!!
25 comentarii
0
22-04-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
Buna costy,

sint ramona, si la fel ca si tine ma confrunt cu ceva asemanator.acum sint ceva mai bine, datorita faptului ca am cautat f multe materiale despre tot ce inseamna atacuri de panica, stari de anxietate, fobii...Pina acum un an credeam ca sint singuta, dar din
intimplare am intrat pe acest forum si am vazut ca sint f. multi...ai dreptate, daca ai cu cine mai schimba opinii esti mult mai linistit.dar cu grija ca sint multi cere nu numai ca dau sfaturi, dar te si descurajeaza..
Eu zic ca o sa fie bine...important e sa ai incredere in tine si sa accepti ceea ce ti se intimpla...terapie in grup...ideal.

multa sanatate!
0
23-04-2008, ora 00:00
Costy T
Nu este medic/terapeut
Costy T
Buna Ramona !

Ma bucur mult pentru mesaj.Este important sa avem curaj sa discutam intre noi problemele si starile care le avem si poate incet, cu pasi marunti, putem gasi o solutie sa le depasim.
Ai dreptate...ne trebuie..incredere si multa rabdare!

sanatate multa din suflet!
0
23-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
buna costy!

Sunt Mirela si vreau sa-ti spun ca si eu aveam asemenea simtome foarte des.Am consultat un psiholog si mi s-a spus ca este vorba de un stres post traumatic cu atacuri de panica.Dupa 2ani de psihoterapie pot spune ca sunt complet vindecata si duc o viata normala si plina de satisfactii
0
24-04-2008, ora 00:00
Costy T
Nu este medic/terapeut
Costy T
salut Mirela !

Ma bucur mult sa citesc ca ai reusit!Deci se poate!Ai avut sansa sa gasesti un psiholog bun si banuiesc ca esti o persoana ambitioasa.
Sper sa am si eu norocul asta si sa rasara din nou soarele in familia mea.

Multumesc mult pentru mesaj!Sanatate maxima!
0
25-04-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
cu siguranta poti reusi si tu;iti trebuie doar rabdare consecventa si un bun psihoterapeut
0
01-05-2008, ora 00:00
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Salut Costi,
Am 30 de ani si am trecut in viata prin probleme asemanatoare cu ale tale.
Sufar de 5 ani de anxietate cu atacuri de panica.
Incerc acum (cu rezultate bune) terapia Bowtech. Cauta pe net si vezi despre ce e vorba.
Referitor la psihoterapie nu am reusit sa fac mai mult de 10 sedinte.
Sanatate multa!
0
01-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Buna treaba cu terapia asta ! Sunt niste atingeri si manevre minime cu rezultate maximale ! Cauta sa activeze Doctorul Interior..sau cam asa ceva..un fel de pilot automat, mai precis mobilizeaza energie in zona sau organul cu pricina ! Da rezultate foarte bune in probleme de oase, incheieturi, dureri reumatice..si in multe altele ! Tine - ne la curent !
0
09-05-2008, ora 00:00
Costy T
Nu este medic/terapeut
Costy T
va salut pe toti, celor ce ati scris pe acest topic!

ma bucur enorm ca sunt oameni care au reusit!
Sunt o persoana care nu prea are incredere in medicamente(pentru aceasta, , boala'') si nici in psihoterapiii!
De ce spun asta:un fervex sau coldrex sau etc... distruge un microb al gripei, un algocalmin sau antinevralgic sau etc...calmeaza o durere de cap sau de masea (de fapt un nerv), dar pentru ceva ce se intampla sau s-a intamplat in subconstientul nostru, nu cred ca sunt medicamente!Cel mai bun medic suntem noi!
Cred ca autosugestia si ambitia fac echipa buna impotriva acestei, , boli''!
Nu ma intelegeti gresit!Medicamentele si psihoterapeutii ajuta, dar atat!Daca, , interiorul'' nostru nu crede, efectul acestora este ZERO!

Multa sanatate tuturor!!!
0
15-05-2008, ora 00:00
Costy T
Nu este medic/terapeut
Costy T
Salutari tuturor

...nu stiu cum sa incep...

Vreau sa-mi cer scuze tuturor celor pe care i-au deranjat opiniile mele cu privire la aceasta sa-i zicem boala desi nu accept acest termen.Doar faptul ca sunt, , incepator"â„¢"â„¢ in aceasta lupta, nu inseamna ca nu stiu cum sunt acele clipe de suferinta care in acel moment par sa-ti aduca sfarsitul.
Cu toate acestea ma incapatanez sa cred ca aceasta problema nu se poate rezolva.
Exact cum au spus si altii care AU REUSIT, cu un regim alimentar cat mai curat, odihna, activitati cat mai placute alaturi de prieteni si familie si nu in ultimul rand efortul maxim asupra psihicului de a gasi tot ce este placut pentru sufletul meu,
voi depasi aceste momente.
Desigur cei, , vechi"â„¢"â„¢ vor zice(de fapt au si zis) ca au facut si ei la inceput asa dar in timp.....
Daca continuau sa CREADA ca vor reusi?.ce se intampla?Nu vor afla niciodata raspunsul.
Ma retrag din aceste discutii care mai mult deranjeaza pe cei cu, , experienta' in domeniu si care le da, , dreptul"â„¢"â„¢ sa jigneasca cu insulte si vorbe urate pe cei care inca mai CRED!

Multa sanatate
0
15-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
.pai ce faci, la toate topicurile ai acelasi mesaj.te.au apucat remuscarile??????????
0
15-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
0
15-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cred ca-i din cauza grabei ! Ai vrut sa spui ".. aceasta problema SE POATE rezolva "...altfel intri in clubul lui Florin..si nu cred ca-i cazul !
0
15-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Omul are bun simt Ramona ! Nu te-ai prins..asa-i !
0
16-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
stevens,

nu m.am prins, ca sint mai de la tara...te rog sa nu mai raspunzi in locul nimanui...si sa nu mi te mai adresezi ca nu ai pazit gastile cu mine...pot fi si eu grosolana...poate nu stiai...mai bine ai vorbi la subiect si nu ai mai pescui comentarii si sa faci numai pe invatatul, veziti de treaba ta si nu mai enerva lumea pe saituri...desteptaciunea nu sta numai in cuvinte "grele"!!!!!
0
16-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
.si dupa pererea mea nu cam strici legaturile la toti...citeste inainte sa vezi ce e intre cei doi care i.si vorbesc...
0
16-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ma mira curajul tau, Ramona ! Stiam ca scrii doar inaintea sau imediat dupa Florin !..si vad ca s-a cam luat si la tine..stilul !..tu ai pazit "gastile" cu Costy ?..
0
17-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
Mda stevens,

Sa nu te mire.alte sfaturi mai ai???????, ca esti plin de invataturi...
0
18-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
..Incearca sa fii mai feminina, lasa deoparte badarania..chiar daca-i obicei prezidential !
0
18-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
stevens,

Cind am zis sfaturi nu ma refeream, la mine ca femeie, badarania a fost un impuls la provocarea ta...dar un dobitoc ca tine nu stie sa vorbeasca frumos, acolo unde intra lumea sa citeasca numai despre afectiuni...stii macar unde esti, la ce fel de forum??????Vrei sa fii implorat sa nu te mai adresezi asa pe topicuri???
0
18-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Uite un sfat pt sanatatea ta : ai grija sa nu-ti musti limba ca s-ar putea sa mori OTRAVITA ! Iti doresc sanatate.. mentala !
0
22-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
stevens,

Caracterul meu nu.mi permite sa raspund jignirilor tale, nu te mai amagi singur si nu te mai crede important, ca nu esti...din respect pt cei ce scriu sau citesc aici o sa ma abtin de la comentarii care nu.si au locul.repet, sintem pe un forum medical nu pe coclauri, unde banuiesc ca ai crescut.

eu iti doresc sanatate, de care ai tu nevoie!
0
23-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Daca aveai caracter nu-l faceai pe Costy...! Tu singura te pui in situatii penibile ! Daca esti femeie exprima-te in consecinta !
0
23-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
0
23-05-2008, ora 00:00
ramona cristiana
Nu este medic/terapeut
ramona cristiana
DOMNULE STIVENS,
.asa trebuia sa ma adresez de la inceput...din curiozitate, ti.am citit aproape toate comentariile...si am vazut ca raspunzi la toata lumea la fel de acid.dar nu inteleg totusi ce ai cu mine?Pentru cultura ta generala, intra sa vezi cum am vb eu cu Costy, dar de la inceput, pina ai inceput tu sa intervii cu cuvintele tale de doi lei, poate bei mai multe ceaiuri si te mai calmezi, sa nu mai jignesti pe nimeni!

pt cei ce citesc i.mi cer scuze ca a trebuit sa raspund acestui "stevens", ...dar se vede ca are o placere deosebita sa instige la cearta...
0
24-05-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
D-na Ramona, recunosti replica pt Costy : ".sau ti.ai dat seama ca esti penibil..." ?.. Vezi de ce n-are ursul coada ?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul