Atac de panica sau hipocalcemie

09-10-2015
adriana7891
Nu este medic/terapeut
adriana7891
Buna seara,

In urma cu un an si jumatate am suferit o tiroidectomie totala, in urma careia mi s-au lezat paratiroidele si astfel am ajuns sa fac tetanii (parestezii ale fetei, mainilor si picioarelor, dificultate in respiratie) si am ajuns la o teama imensa resimtita in fiecare zi si teama de a parasi orasul fiindca nu ma simteam in siguranta. Am facut primul atac de panica cu pierderea cunostintei si a vorbirii si asa am ajuns la urgenta unde mi s-a recomandat sa incep un tratament pentru aceasta afectiune. Am ajuns si la psihiatru si am inceput un tratament cu escitalopram o pastila seara, iar ca sa dea randament am inceput si sedinte de psihoterapie cognitiv comportamentala si vreau sa va spun ca m-am mai linistit cu aceasta psihoterapie intelegand despre ce se intampla in corpul meu in timpul unui atac de panica, insa reapar cand si cand senzatia de lipsa de aer (casc intruna sau simt nevoia a trag aer profund) si astfel sa apara la nivelul fetei furnicaturi in jurul buzelor si ochilor, parestezii la nicelul mainilor si picioarelor si ameteala. De curand mi-am facut analizele si calciul total este 7, 75 (minim 8, 6) si calciu ionic 3.4 (minim 3.6). Va rog mult sa ma lamuriti care este totusi diferenta intre un atac de panica si o hipocalcemie fiindca nu stiu exact cand si cmum sa reactionez.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •