atat de rau am ajuns?

40 comentarii 1 2
0
28-07-2013, ora 22:49
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Nu am fost la doctor pentru ca trebuie mai intai sa ma duc pe la casa de asigurari sa duc adeverinta de la scoala...ca nu mai sunt asigurata si nu imi da de la medicul de familie trimitere..altfel nu am sanse ca nu am bani sa merg la particular undeva..Ş(
0
28-07-2013, ora 23:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Alessandra M

Draga mea,

Daca te ingrijoreaza sistematic nebunia, trebuie sa te linistesti. Inseamna ca ai anxietate. Un "nebun"/psihotic nu e ingrijorat niciodata de asa ceva. A fi ingrijorat de orice boala e un atu al an-xi-e-ta-tii.
Ba da. Lipsa unui parinte poate fi inlocuita cu toata persoanele pe care Dumnezeu ti le va trimite rand pe rand sa te iubeasca si sa aiba grija de tine in viata ta. De un copil cu 2 parinti au grija parintii de el. De unul cu unul lipsa, mai mare are grija Dumnezeu pentru ca prin iconomia (purtarea sa de grija) sa ii trimite exact persoanele de care are nevoie, atunci cand are nevoie. Dumnezeu lucreaza prin oameni.
Nu analizezi fiecare chestiune ca esti inteligenta. Le analizezi din cauza anxietatii. Incearca sa dai cumva Erase la programul asta de analiza care sunt convinsa ca te epuizeaza. Desi s-ar putea ca acest lucru sa nu cedeze decat la medicatie. Aici nu mai e ceva ce tine de logica, ci de functionarea corecta a neurotransmitatorilor.
Indiferent de ce sau cine e de vina in boala ta (eu as spune ca ereditatea e principala cauza), toate aceste lucruri tin de trecut. Trecutul s-a dus. E undeva departe. Detaseaza-te de el. Acel ceva sau un cumul de factori au declansat o boala numita anxietate. Cu asta te confrunti acum. Nu cu trecutul. Pentru binele tau trebuie sa incerci tot raul care ti s-a facut in trecut si sa te gandesti la toti cei apropiati, inclusiv la dusmani cu dragoste si iubire. Desigur ca la varsta ta frageda, aceste lucruri par utopice si chiar irealizabile dar facand analogie cu tot ceea ce a suferit mantuitorul in drumul pe Golgota, din dragoste pentru noi, vei reusi. Aceasta stare de pace si armonie cu toti, dobandita prin exercitiu, in fiecare zi, te va ajuta enorm de mult in afectiunea ta. Iti va echilibra sufletul si iti va aduce pacea. Lucruri deosebit de importante pentru cei ce sufera de vreo boala ca noi si nu numai.
Incearca pe cat posibil sa faci excursii la tatal tau, in vacante, si sa petreci timp cu el cat mai mult daca reusesti.

Scoate imediat din cap gandurile care te nemultumesc sau te sperie, oricare ar fi ele. Roadele Duhului Sfant sunt: Bunatatea, Iubirea, Blandetea, Pacea si NU frica. Asta e de la altcineva. Pur si simplu cand iti vine gandul il cenzurezi (fiind pacat=iti face rau) si mergi mai departe, punandu-ti intotdeauna nadejdea in Dumneze care va fi intotdeauna alaturi de tine si te va ajuta.

Ia si tu o carte si citeste viata unui sfant (de ex Sf. Efrem cel Nou). Te va intari extraordinar si vei vedea altfel viata. Cu nadejdea in Dumnezeu si in sfintii care ne ajuta grabnic in cererile noastre, si cu credinta, o sa vezi ca nu o sa mai simti boala asa ca inainte. Ba mai degraba ti se va parea o binecuvantare. Pentru ca prin rabdarea bolii ni se curata sufletele.

Corpul/organismul insa trebuie ajutat si tratamentul trebuie luat asa cum il da medicul.

Ok ?

Sa fii cuminte !
0
29-07-2013, ora 12:08
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Duminica plec la tatal meu pentru 3 saptamani..sunt foarte fericita ! Trebuie sa trec peste toate astea, sa fiu puternica..si stiu ca atunci cand o sa fiu bine o sa fiu si mult mai puternica asa cum am fost intotdeauna!O sa citesc si cartea promit.Imi place sa citesc! Iti multumesc din suflet..o sa merg si la medic pt medicamente dar dupa ce ma intorc de la tatal meu, pana atunci imi voi rezolva si problema cu asigurarea. Acum sunt bucuroasa ca o sa plec si o sa ma linistesc stiu sigur alaturi de tatal meu! Sanatate multa @clara_p, Dumnezeu te va rasplati pentru bunatatea ta..pe mine ma ajuti enorm! Iti multumesc!
0
29-07-2013, ora 16:14
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Mai am o intrebare..of..halucinatiile cum se manifesta, pot sa imi dau seama daca am o halucinatie? Intreb asta din cauza ca nu stiu exact despre ce e vb..inteleg ca auzi voci sau vezi ceva ce nu exista..insa mi se intampla un lucru ciudat..dau un exemplu..acum 10 minute eram la bucatarie..dadeam cu mopul si nici nu stiu la ce ma gandeam si deodata mi-a venit in cap un gand care e cam asa : are fata de borcan..ei bine fara sa aiba vreo legatura cu ce faceam..ce gandeam sau mai stiu eu ce...deci..nu ma gandeam la ceva anume in mometul ala..probabil ma gandeam ca sunt satula sa fac curatenie...insa gandul ala de unde mi-a venit...era un gand de al meu aparut aiurea fara nici o legatura cu nimic...cand mi-am dat seama m-am speriat..si m-am gandit doamne de unde mi-a venit acel gand asa de aiurea..nu e din exterior ci pur si simplu l-am gandit...ce se intampla..incep sa am cumva halucinatii? se poate numii asta halucinatie? @ clara_p..ti-as fi recunoscatoare sa imi raspunzi..sau un medic de pe aici sa imi explice ce se intampla..am mai patit asa o singura data si atunci am fost data peste cap rau de tot din cauza asta...off..sunt disperata...imi pot da seama ca am halucinatii sau o persoana care are nu stie ca le are...?
0
29-07-2013, ora 16:20
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Poate fi cumva din cauza ca sunt foarte obosita?..zilele astea am dormit foarte tarziu..si acum sunt destul de obosita..mi se inchid ochii...
0
29-07-2013, ora 17:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Era halucinatie daca auzeai o voce a altcuiva nevazut care facea acea afrmatie.
Nu ste halucinatie !

Du-te pe subiectele mele sa vezi cate transformari fizico-chimice au loc in creier in cazul depresiei/anxietatii.
La un moment dat cand esti obosita, incep sa se mai faca aiurea sinapsele intre neuroni. De unde si ganduri ilogice.
Ai mare grija sa te odihnesti si sa nu pierzi cumva noptile.

Fara eforturi peste puterile tale.
Refuzi politicos daca te pune cineva sa faci eforturi peste puteri.
0
01-08-2013, ora 16:45
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
Of Doamne Dumnezeule...multumesc de raspuns..mie imi trece una si ma ia alta...acum nu imi mai suport gandurile..gandesc foarte mult inainte sa zic ceva..imi repet in gand dialogul pe care vreau sa il fac la infinit chiar si niste lucruri simple..cum ar fi..dorm..si imi suna telefonul..e mama..zice sa cobor ca vrea sa imi vada catelusa..pana ajung jos...pe scari repet intruna ce ii zic. ;mama ce bine dormeam si tu m-ai trezit ce ma enervezi.etc si fel si fel de ganduri deastea..nu ma pot calma..acum..am vazut pe net un comment de la cineva care zicea ca aia care gandesc prea mult sunt schizofrenici ca deaia se mai numeste si boala celor care gandesc prea mult..si sunt foarte panicata si speriata...sper sa nu fiu cumva in perioada predormala ca nu stiu ce as face daca as afla ca am aceasta boala...stiu @ clara_p ca tu mi-ai zis ca un om care face schizo nu stie dar nu stiu ce sa mai zic...
0
01-08-2013, ora 23:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Alessandra M

Zici sa iti trimita tatal tau bani, sa iti faci asigurare si sa iei un tratament pentru ca risti sa te chinuie simptome de orice fel in strainatate, acolo unde te afli si sa nu te bucuri de vacanta cu tatal tau.
Nu este bine sa te trezeasca nimeni. Incearca sa elimini orice sursa care sa te trezeasca.
Eu ma simt foarte rau daca nu imi fac somnul.
Ce ai sunt ganduri de anxietate dar faza asta cu "mai multe ganduri" este clar ca trebuie tratata.
Tu nu iti dorest nicii sa faci schizofrenie dar nu faci nici tratament care sa impiedice dezvoltarea bolii.
Se poate ?

Sa stii ca schizofrenia (de care nimeni din lume nu te poate asigura la ora actuala ca o faci sau nu, nici doctor, nici pacient, nici nimeni) se face pentru ca pacientul sta luni in sir fara tratament si nu isi asuma responsabilitatea bolii.
Daca Doamne fereste vor aparea vreodata in viata ta halucinatii sau delir, pe acelea daca nu le tratezi in termen de 6 luni (pentru a ramane in faza de episod psihotic simplu), numai atunci se vor transforma in schizofrenie.

Tu pricepi ce scriu sau nu ?
Incerc sa reformulez daca nu m-am facut inteleasa.
Nu e nici o problema.
0
15-09-2013, ora 10:06
Alessandra M
Nu este medic/terapeut
Alessandra M
@clara_p iti multumesc din suflet pt ca mi-ai raspuns de fiecare data. Eu am fost plecata..mi-a fost bn o saptamana apoi mi s-a intamplat ceva aiurea..imi era greu sa vorbesc..cand scoteam cuvintele pe gura parca nu erau ale mele..e un sentiment ciudat, ma apuca groaza..acum am pe langa toate problemele si o frica sa nu cumva sa am pseudohalucinatii...candfac ceva deodata imi apar niste cuvinte in cap care nu au legatura cu ce fac..am mai scris asta..ma gandesc la ce sa fac de mancare si deodata imi apare un cuvant in gandire cum ar fi rosu...asta ma ingrijoreaza..e ceva ciudat..mi-e foarte frica..la medic merg maine..am ajuns din om neom..frica asta de o boala psihica grava ma ingrozeste. Intrebarea mea e daca iti poti da seama ca ai o pseudohalucinatie..sau ma rog daca esti constient ca ai o boala psihica grava...poate fii numai anxietate si depresie sau e ceva mai mult? Ti-as fii recunoscatoare sa ma linistesti ( sau mu) inca o data. Sanatate multa
0
15-09-2013, ora 15:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Alessandra M

E anxietate si e si depresie (iti e greu sa vorbesti etc) dar starile se pot agrava daca nu iei tratament.
Deja in afara de ad tu ar trebui sa iei o cantitate mica de antipsihotic.

Voi nu ascultati de nimeni si de nimic.
Daca o tratai din timp luai numai ad.
Acum starile s-au agravat.

Se pot agrava si mai rau decat atat. Si sa nu intrebi ce anume. Habar n-am. Fiecare organism reactioneaza in alt mod.

Primul pas in acest caz este acceptarea bolii si urmarea unui tratament.
Sa nu carecumva sa omiti doctorului sa spui despre aceste stari.
Scrie totul pe hartie inainte sa ajungi la el.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: