Autism sau nu?

06-09-2021
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Buna ziua, as dori si eu o parere, am un baietel de 1 an si 5 luni, ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu raspunde tot timpul la nume mai ales daca sunt langa el, daca este departe sau in alta camera vine daca il strig, si nu vorbeste inca zice cateva cuvinte dar inca nu le asociaza de exemplu mama zice doar cand are nevoie de ceva, daca vede vaca face ca ea la fel si cu restul animalelor.In schimb imita orice te vede ca faci, bate din palme, face pa, face cucu bau, danseaza, cere orice lucru aratand cu degetu, arata si el cu degetul ce vede, stie partile corpului si toate lucrurile din casa ti le arata cu degetul daca i ceri, intelege ce vorbesc cu el, executa comenzile ce i le dau aproape tot timpul, de ex daca i spun du telecomanda la tata se duce si o duce, la fel pemparsul la gunoi sau haine in masina de spalat sau i spun ada-ti papuci sa te incalt i aduce etc.Cunoaste pe toata lumea, i foarte dragi copiii de exemplu cand vin verisori lui la noi cand pleca tot timpu plange dupa ei.Cu jucariile se joaca normal.Este foarte mamos, sta cu oricine atata timp cat nu ma vede.Multumesc in avans pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
31-10-2021, ora 23:25
Monica1988
Nu este medic/terapeut
Monica1988
Revin cu completari:mie de exemplu imi raspunde la nume aproape intodeauna la persoanele straine cate odata le raspunde din prima cateodata trebuie sa il strige de 2-3 ori sa se intoarca, a inceput sa zica mama si tata cu adresa la noi, zice pe zi ce trece tot mai multe cuvinte, este vesel si rade toata ziua mai ales daca te joci cu el, cand face cate ceva incerca sa iti atraga atentia sa te uiti la el, stie la ce folosesc aproape toate obiectele pana si betisorul de urechi …ce nu imi place daca nu il las sa face ceva sau nu i dau ceva foarte greu renunta si atata plange pana il las.Manaca singur si aproape orice, bea singur apa din pahar.Astept parerea unui medic !multumesc in avans pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul