Autovaccin in cazul stafilococului epidermisis ? AJUTOR

10-02-2018
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Buna ziua,

In urma unei acnee nodulo-chistice, de la 14 ani (acum am 26) am fost la cantacuzino pentru antibiograma pt autovaccin.

Mi-au gasit doar epidermisis stafilococ. Au zis ca am nevoie de recomandare de la dermatolog pentru preparare autovaccin.

M-am dus la dermatolog si mi-a spus ca nu e nevoie de autovaccin pt epidermisis si mi-a dat un tratament pentru ca "epidermisis il are mai toata lumea, nu e patogen". Eu vreau sa stiu daca se prepara sau nu autovaccin in cazul epidermisis ? Sau dermatologul are dreptate ?

Va multumesc
7 comentarii
0
12-02-2018, ora 08:03
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
medicul dermatolog are dreptate. Stafilococ epidermidis este in mod normal pe piele.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
12-02-2018, ora 18:12
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
Deci inseamna ca auto-vaccinul va fi ineficient ? atunci de ce mi-au spus cei de la Cantacuzino ca e posibil sa fie eficient ? puroiul/secretia din care se face vaccin poate functiona ca antidot fata de cosurile mele ?

Alte pareri ? va rog mult, sunt disperat cu cosurile.
0
15-02-2018, ora 21:02
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Epidermisis este foarte comun, toată lumea îl are în schimb sistemul imunitar îl ține sub control. Nu ar fi rău să-ți testezi sistemul imunitar dacă ai probleme cu acest stafilococ aproape inofensiv.
0
23-02-2018, ora 23:59
valentin12
Nu este medic/terapeut
valentin12
e eficient autovacxciul sau nu in cazul asta ?
0
26-02-2018, ora 08:37
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
Nici un ghid national sau international nu recomanda autovaccinul ca si tratament al acneei.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
12-03-2018, ora 23:05
FlorinM2018
Nu este medic/terapeut
FlorinM2018
Salutare. Si eu de la 16 ani am probleme cu acneea... Acum am pe zona scalpului. Mai ales in zona cefei.. Am ajuns la ultima solutie autovaccinul ( tot stafilococului epidermisis mi.a aparut la analiza ). De cateva zile am inceput inocularile. Ar cam fi ultima solutie, multe antibiotice sunt deja rezistente :(
0
22-02-2019, ora 16:50
Alina35
Nu este medic/terapeut
Alina35
Buna ziua.Tatal meu are un stafilococ auriu timp de 4 ani, in urma unei operatie la piciorul stang (amputarea degetelor) precizez ca este diabetic (insulina injectabila), circulatia sangelui slaba, iar dupa 4 ani a recidivat si la piciorul drept unde au trebuit sa I amputeze degetele..Dar continua sa aiba acest stafilococ dupa nenumarate perfuzii cu antibiotic de care nu scapa sub nici o forma de el.Ce imi sugerati, care este opinia dvs in legatura cu aceasta problema?Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Vaccin contra acneei aflat în perioada de testare
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Tratamentul modern al acneei - soluții eficiente
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  •