baiat de 5 ani sufera de psoriasis

05-04-2011
munteanu adela
Nu este medic/terapeut
munteanu adela
buna ziua.ma numesc adela si sunt mamica am un baiat de 5 ani care sufera de psoriasis de varsta de 4 luni am fost cu el la dermatologie la doi madici care miau prescris unguent dermovate si solutie la fel, ansorian si diprosalic dar ii dau ii trece 3, 4 zile si apare din nou are pe scalp spate picioare inghinal subrat acum are si la ochisori si in urechi nu stiu ce sa ii mai dau, saracul a inceput sa planga k i sa luat de atata alifi, ptr ochisori am fost la oftalmolog nea dat unguent tobrex dar tot la fel nu ii trece trebuie sa ii dau pe ficare seara.in urechi a inceput sa faca dopulete am fost si la orl ia scos dopuletele dar face iar.ce ma sfatuiti, unde sa mergem/? santem din targoviste
3 comentarii
0
06-04-2011, ora 18:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
cum sa incep?? sa scriu unei tinere mame?/
citti si pe net...psoriazisul NU se vindeca NICIODATA.
nepoata mea are 27 ani...se mai amelioreaza din dureri, mancarimi...etc..DAR de vindecat complet, niciodata.

propunere:
mergeti si la alti 2-3 medici pt. a va stabili diagnosticul !!
POATE si DOAMNE AJUTA sa nu aiba asa ceva!...

P.S.
daca cineva scrie ca s-a vindecat nu-l credeti..apare si dispare DAR, NU se vindeca,
Rugati-va ca parinti, SA NU fie acest diagnostic...si eu nu cred ca este.
sanatate si s-auzim de bine.
O seara frumoasa.i
0
09-02-2013, ora 16:58
catalinajc
Nu este medic/terapeut
catalinajc
Buna ziua! Mentionez ca am 22 ani, 57kg si 1.71m. Am facut un an de facultate in inginerie, iar de 6 luni sunt in Anglia si am grija de un baietel (ceea ce inseamna ca nu fac prea multa miscare). De aproximativ 3 ani (doar vara), am o problema cu talpa piciorului: se inrosesc protiuni mici si ma mananca, dupa care se transforma intr-o umflatura dureroasa la atingere, durerea accentuandu-se pe zi ce trece, si locul mutandu-se de-a lungul talpii (mai putin in partea din fata); in primii 2 ani nu i-am dat importanta, deoarece am avut la un singur picior, si a trecut foarte repede; insa vara trecuta problema s-a manifestat la ambele picioare odata, durerea trezindu-ma peste noapte si intrucat nu am putut merge nici macar pe varfuri, am contactat medicul. La prima vedere, medicul mi-a spus ce este posibil sa am aceasta problema din cauza transpiratiei ( eu vara transpir mult in talpa), combinate cu praful care se acumulaza in incaltariele decupate. Mi-a recomandat sa ma spal cu sapun medicinal, in apa calda, dupa care sa ma dau cu betadine unguent, de trei ori pe zi, timp de o saptamana (perioada dupa care, daca nu ar fi trecut, m-ar fi trimis la un medic dermatolog); iar noaptea cand durerea crestea, sa-mi pun comprese cu apa rece. Urmand prescriptia, am scapat de problema in 2 zile. Dar acum este iarna, iar problema a revenit la piciorul stang. Medicul de aici mi-a spus ca am o problema cu articulatiile piciorului si mi-a recomandat odihna si paracetamol pentru ameliorarea durerii, si daca nu-mi trece intr-o saptamana, sa revin pentru un control mai amanuntit. Nu am folosit decat comprese cu apa rece, noaptea cand ma trezeam de durere (in ultimele doua zile). In patru zile a trecut, dar asta ce inseamna: ca nu am o problema care sa fie tratata definitiv?
0
15-02-2013, ora 15:03
mihaela 73
Nu este medic/terapeut
mihaela 73
Buna ziua.Sunt mama a unei fete de 23 ani problema este ca pe tot corpul iau iesit pete maro si o mananca dar si se jupoaie ca si cum ar fi arsa de soare.Ce poate sa fie si unde trebuie sa merg cu ea la vizita.VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •