Baietel de 5 ani - conjunctivita

05-06-2009
petre madalina
Nu este medic/terapeut
petre madalina
buna am un baietel de 5 ani s i il tratez de3 luni de conjunctivita.am inceput cu :1 tobrex, floxal, opatanol, tobradexpic si ung. .2.cloranfenicol3.sol.protagol 4.soldiflucan, sol. vancomicina, gel fucitalmic 5.nettacin.am pus 10 zile netaccin si dupqa 3-4 zile iar ne-am sculat cu ochii lipiti si flora conjunctivala rosie la recomandarea medicului urmam iar 7 zile cu nettacin dar imi e frica sa nu reapara iar.amfacut examenul la secretie si i-a iesit bn.doctorulspune ca nu are nici canalul infundat.nu stiu ce sa mai fac va rog da-timi un raspuns
5 comentarii
0
06-06-2009, ora 14:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Faceti un examen de evidentiere al Ag Chlamydial in secretia conjunctivala, determinarea Ac Ig M si Ig G anti VHS tip 1; o sugestie pana obtinem rezultatul investigatiilor:igiena locala cu un sampon pentru bebelusi " No Tears", si, in amandoi ochii, Colbiocin( sa-l prepare framacista), 1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, iar seara, Ciplox unguent, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; tot seara, 5ml sirop cu Claritine, 5 zile; Tratamentul se ajusteaza in functie de rezultatele investigatiilor;numai bine
0
06-06-2009, ora 20:08
petre madalina
Nu este medic/terapeut
petre madalina
Buna ziua!Acest examen poate fi facut si daca este sub tratament?Sau la cate zile intrerupte de la tratament ?P
0
06-06-2009, ora 20:15
petre madalina
Nu este medic/terapeut
petre madalina
Multumesc pentru raspuns
0
06-06-2009, ora 21:05
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine ca, initial, sa se recolteze secretie conjunctivala si apoi imediat sa se inceapa tratamentul;
0
29-06-2009, ora 22:08
petre madalina
Nu este medic/terapeut
petre madalina
Buna seara DUPA CUM M-AM ASTEPTAT iar s-au inrosit ochisorii dar nu i-am mai administrat nici un tratament doar l-am spalat pt igiena locala cu sampon no tears. ochisorii iau trecut de la sine dar mai face cind si cind dimineata secretie alb galbuie nu foarte rau.Am urmat si o serie lunga de analize din care iau iesit eosinofilele putin marite 6 800 1-4 iar la secretia conjunctivala i-a iesit STAFILOCOC ALB HEMOLITC fiind sensibil la amoxyclav oxacilin si cefuroxim.Am mers la medicul oftalmolog si in urma analizelor mi-a spus sa-l las asa fara tratament caci ar fii alergic o alergie de gradul 4pe care o fac baietii in jurul vartei de 4-5 ani.Am fost si l-aconsult ORL spundu-mi ca are polipi si o rinita.NU STIU CE SA MAI FAC OARE CHIAR SA-L LAS ASA FARA NICI UN TRATAMENT. DECI EL ACUM MAI FACE DIMINEATA DOAR SECRETIE LA OCHII DAR NU FOARTE TARE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •