baietelul meu are niste eruptii in palme

20-04-2011
verycat80
Nu este medic/terapeut
verycat80
de 2 saptamani copilului in varsta de 5 ani i-au aparut niste eruptii rosii cu prurit palmar care se descuameaza ca niste mici basicute. initial am crezut ca poate fi o alergie sau hai o intoxicatie, am asteptat dar nicigand sa-i treaca, ba mai nou are niste puncte hemoragice pe mucoasa palatinala, in gat.nu are febra, e vioi.
am facut exudat faringian si un coproparazitologic, azi iau rezultatul dar tare mi-e teama ca ele vor iesi ok, iar in acest caz ce analize as puteaa sa-i mai fac????dermatologul a spus sa asteptam rezultatele, caci nu e vorba despre ciuperca sau pecingine, nefiind contagios.
ce analize sa-i mai fac daca acestea ii ies bune??? ptr ficat?? toxocara??toate acelea de factori alergeni??
cand era mic la un an a vomitat doua luni si nu stim nici azi ce a avut, toate analizzele erau ok, un dosar intreg, i-a trecut de la sine pana la urma...
am deja cefadroxil in casa in caz ca ar fi un stafilococ sau streptococ. copilul nu frecventeaza gradinita sau locuri aglomerate, iar la inot a inceput dupa ce i-au aparut petele in palma.
poate cineva ma poate sfatui ce analize sa -i mai fac?
cu mancarea santem f atenti, evitam dulciurile, produsele cu E-uri, iaurturile probiotice, mezelurile, sucurile de orice natura...
va multumesc anticipat
2 comentarii
0
21-04-2011, ora 17:42
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum sunt rezultatele ? Analize la sange cand ai facut ultima oara la copil ? Erau toate normale ?
0
23-04-2011, ora 10:06
verycat80
Nu este medic/terapeut
verycat80
da, i-au iesit toate analizele bune, ca de obicei... si.parazitologicul, hemoleucograma, exudatul.
vecinul meu care e un medic generalist in varsta a spus ca este o dermatoza de contact pe fond alergic. cel mic e blond este adevarat si mai predispus alergic, desi nu a avut pana acum niciun fel de bube sau pete pe piele.
i-am luat niste peritol si alcool mentolat, plus ceai de urzici. m-a sfatuit sa merg sa-mi dea un medic dermatolog ceva antihistaminic pe kg corp dar asta dupa sarbatori.'
va mutlumesc pentru raspunsul dumneavoastra si va doresc sarbatori fericite si Hristos a inviat!
daca aveti totusi alta parere va rog sa ma lamuriti
cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.