Balanita candidozica

24-11-2020
Common
Nu este medic/terapeut
Common
Buna ziua,

Incerc sa fiu cat mai scurt si la subiect in legatura cu problema mea

Detalii personale: barbat, 26 ani, activ fizic, fumator, igiena la ordinea zilei ( atat eu cat si partenera ), o singura partenera de aproape 4 ani, sex neprotejat pana la aparitia problemelor

Problema: De mai bine de jumatate de an, am urmatoarele simptome ( gland penis proeminent culoare rosie, coroana gland penis inflamata culoare rosie si uneori mov, sensibilitate mare din cauza iritatiei in timpul actului sexual, pete rosiatice pe penis care au disparut) si intre timp, au aparut si papule perlate peniene, despre care am citit ca sunt normale

Am vizitat in acest timp 2 urologi, si un dermatolog care mi-au prescris urmatoarele tratamente (toate cremele aplicate intre 7-14 zile) in decursul acestui an:
-Travogen
-Nidoflor
- 2X pastila Diflucan
-Travocort
-Clotrimazol

Acum folosesc de cateva zile compresa cu rivanol si gel Argipur tratament pe care il voi urma tot 7 zile

Din pacate in ciuda tuturor cremelor aplicate, simptomele raman ( gland rosu, coroana inflamata, mancarime la atingere) in continuare si apelez la acest forum deoarece nu stiu ce sa mai fac

Pe forumuri englezesti, am gasit poze asemanatoare cu problema mea sub denumirea de "Corona glandis penis"

Mai jos cateva poze pentru o mai buna imagine de ansamblu

Va rog daca ati mai intalnit cazuri precum al meu, astept cu mare interes o parere

Multumesc tare mult, toate cele bune

https://imgur.com/a/iGEWMsx
7 comentarii
0
24-11-2020, ora 12:52
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar trebui sa mergeti inapoi la dermatolog. Ar putea fi o dermatita de contact.
0
24-11-2020, ora 15:10
Common
Nu este medic/terapeut
Common
Buna ziua,

Este foarte posibil, deoarece si partenera mea are o iritație pe picior pe lângă zona inghinală care nu trece

Exista ceva crema/tratament pe care as putea sa il încerc pana reușesc sa văd un medic dermatolog ? ( la ultima vizita am fost programat in 3 săptămâni )

Multumesc tare mult.
0
24-11-2020, ora 19:56
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Si eu am patit asa, multi ani, iar dermatologul, ultimul la care am apelat mi-a spus sa nu ma mai spal cu sapun ori alte solutii pe gland pt ca acestea irita si-mi produc neplaceri.
Numai bine.
0
24-11-2020, ora 20:20
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
"Este foarte posibil, deoarece si partenera mea are o iritație pe picior pe lângă zona inghinală care nu trece"
Dermatitele alergice sau iritative nu sunt contagioase.

Intr-adevar trebuie sa evitati, pe cat posibil, sa aplicati substante potential alergizante sau iritative. Puteti incerca crema GSEBA de 2x/zi si programati-va din timp la derma.
0
24-11-2020, ora 21:09
Common
Nu este medic/terapeut
Common
Va multumesc Dna Albu

@tassevasi, si a trecut de la sine ? In cat timp ?
0
24-11-2020, ora 22:21
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Nu trece repede sa sti. Asta inseamna ca faci si tu ce faceam si eu la tinerete, Nu mai stiu in incit timp a trecut, ca sa intimplat de mai multe ori, dar sa sti ca am urnat tratamentul de la dermetolog.
0
28-11-2020, ora 14:53
Common
Nu este medic/terapeut
Common
Menționez ca am si dermatita seboreică ( scame scalp si uneori si pe fata)

Pana vizitez un dermatolog, încerc sa folosesc gseba

Toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.