balonare, ingrasare, pofta mare de mancare

24-05-2016
alina3_alina
Nu este medic/terapeut
alina3_alina
Buna ziua, ma puteti ajuta cu un sfat? Mereu am fost plinuta, dar in ultimii ani m-am tot ingrasat, in medie cu 6 kg pe an, ajungand acuma la 82 kg la 1.65.
Am fost la doctor, tiroida e ok, aproape de limita de jos, dar in interval, am VSH-ul putin marit, calciul scazut, colesterol cam 240, si fierea cam mica.
Fac sport cel putin de 2 ori pe saptamana la sala si merg cat pot de des pe jos, iar sfatul medicilor a fost sa am grija la ce mananc, ca alte probleme nu am.
In plus sunt mereu balonata, am o burticaa de parca sunt insarcinata. Dimineata ma trezesc ok, nu am pofta de mancare, beau o cafea, dar dupa ce mananc prima masa, orice ar fi, ma balonez si mi-e tot mai foame, de parca sunt "pe invers": cu cat mananc mai mult cu atat imi e mai foame.
Am si ceva probleme personale si la servici de asemenea, asa ca ma simt bine doar dupa ce mananc ( nu prea conteaza ce, mancare sa fie). Nu imi pica rau, am scaun normal cel putin o data pe zi.
Am incercat si sa imi ocup timpul, dar chiar daca termin la 23 noaptea, tot imi vine sa mananc sa ma simt mai bine, deci nu-i de mirare proportiile la care am ajuns.
Mai are cineva aceasta problema?
Am incercat diete ( de ex dieta daneza de 2 ori, de fiecare data dupa ce am terminat-o am pus inapoi cat am slabit + inca 5 kg in plus), am incercat sa iau suplimente de reducere a poftei de mancare sau de slabit, dar "psihicul" meu e mare tare si tot imi zice sa mananc sa ma simt bine.
Daca aveti vreun sfat, sau macar mai pateste cineva asa, spune-ti-mi.
Multumesc de rabdare!
2 comentarii
0
15-06-2016, ora 15:03
Terapeut Eva
Medicina naturista, complementara, alternativa, Arad
Terapeut Eva
Buna ziua
ce grupa de sange aveti? va rog sa-mi scrieti in ----------*

(*modificat de admin)
0
21-10-2018, ora 22:31
simonabalanescu
Nu este medic/terapeut
simonabalanescu
ghmbirul in orice mancare! desi are acid oxalic care zgarie rinichi. poate si ceaiuri de ghimbir ! Este miraculoasa ac planta pt digestie(gaze, zgomote intestinale.) Si eu am zgomote intestinale, balonari, si dureri in stanga! Poate fi si de la dezechilibr florei intestinale, de la pancreas, ficat, si epuizarea zimelor(mancare nedigerata!)dar cat timp pui ghimbir in mancare e bine miraculos!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.